10 najlepszych miejsc do zwiedzania w Parku Krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

10 najlepszych miejsc do zwiedzania w Parku Krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski18.08.2023 | 5 min.

Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich to wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski

Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich to prawdziwa perełka województwa śląskiego. Ten malowniczy zakątek kraju ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji zarówno dla miłośników zabytków, turystyki pieszej jak i obserwatorów przyrody. Wędrówka po tym niezwykłym obszarze pozwoli odkryć piękno tutejszego pejzażu, poczuć klimat minionych epok oraz zregenerować siły na łonie natury.

Zachwycające zabytki architektury świadkami bogatej przeszłości regionu

Park słynie przede wszystkim ze wspaniale zachowanych pamiątek po cystersach, którzy w średniowieczu odegrali kluczową rolę w rozwoju tych ziem. Wśród najcenniejszych zabytków na pierwszy plan wysuwa się przepiękne opactwo w Rudach z XIII wieku, gdzie zobaczyć można gotycki kościół Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, dziedziniec klasztorny z renesansową studnią oraz barokowy pałac opata. Ta imponująca siedziba zakonu przyciąga rokrocznie tysiące zwiedzających. Kolejnym perełką architektury sakralnej jest zespół kościoła pw. św. Mikołaja w pobliskich Wielkich Rudach z przełomu XV i XVI stulecia, utrzymany w stylu gotyckim. W Rudach warto również zajrzeć do interesującego zamku, który jest siedzibą nadleśnictwa.

Szlaki turystyczne umożliwiające aktywne poznanie Parku

Park Krajobrazowy to raj dla miłośników wędrówek pieszych i rowerowych. Przecinają go liczne szlaki turystyczne, wiodące przez najciekawsze zakątki tego obszaru. Jednym z najbardziej malowniczych jest Szlak Cysterski wokół stawów rudzkich, podczas którego można podziwiać urokliwe widoki i opuszczone zbiorniki wodne założone przez mnichów. Bardziej wymagający jest szlak do rezerwatu Las Bukowy prowadzący przez porośnięte buczyną wzgórza. Z kolei na szczyt Góry św. Doroty wiedzie stosunkowo łatwa ścieżka, z której roztaczają się imponujące panoramy okolicy.

Bogactwo flory i fauny chronione w rezerwatach przyrody

Park Krajobrazowy słynie z wyjątkowych walorów przyrodniczych objętych ochroną. Sercem tego obszaru jest rezerwat Las Bukowy – jeden z najcenniejszych zasobów buczyny w Polsce. Rosną tu okazałe, majestatyczne drzewa i można spotkać chronione gatunki zwierząt. Inną osobliwością przyrodniczą są źródliska Kłodnicy otoczone podmokłymi łąkami. Nieopodal znajduje się również geostanowisko Skalny Wąwóz z odsłoniętymi skałami i jaskiniami. To prawdziwy geologiczny skarbiec regionu.

Miejsca upamiętniające dramatyczne wydarzenia historii

Park jest świadkiem wielu istotnych, choć tragicznych momentów z przeszłości tych terenów. Jednym z takich miejsc jest Cmentarz w Wielkich Rudach, na którym spoczywają powstańcy śląscy polegli w walkach z wojskami niemieckimi. W Rudach znajduje się również Pomnik Powstańców Śląskich, a w lesie pobliską Mogiłę Powstańców Śląskich. Te monumenty są hołdem dla bohaterów tamtych dramatycznych wydarzeń.

Edukacja ekologiczna w ośrodkach na terenie Parku

Park stwarza doskonałe warunki do prowadzenia zajęć z edukacji ekologicznej i przyrodniczej. W Rudach działa Ośrodek Edukacji Ekologicznej organizujący wycieczki tematyczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Na terenie rezerwatu Las Bukowy wytyczono ścieżkę dydaktyczną z tablicami informacyjnymi, a w pobliskim Grabinie przyrodniczą ścieżkę poznawczą.

Baza noclegowa i gastronomiczna ułatwiająca pobyt w Parku

Park Krajobrazowy posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę, dzięki czemu pobyt na jego terenie jest bardzo komfortowy. W Rudach działają hotele i pensjonaty oferujące wygodny nocleg odwiedzającym. Ponadto turyści mogą skorzystać z gościnności okolicznych gospodarstw agroturystycznych. Posiłek zapewnią lokalne restauracje kuszące regionalnymi specjałami kuchni śląskiej.

Podsumowując, Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich to prawdziwa skarbnica atrakcji turystycznych i przyrodniczych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno miłośnicy historii i zabytków, piechurzy i rowerzyści, jak i pasjonaci przyrody. Wizyta w tym malowniczym zakątku województwa śląskiego na długo pozostanie w pamięci i z pewnością będzie warta polecenia znajomym.

Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich - podsumowanie

Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Niezależnie od tego, czy interesują nas zabytki, przyroda, czy aktywny wypoczynek, znajdziemy tu coś dla siebie. Bogactwo walorów kulturowych i przyrodniczych sprawia, że Park jest niezwykle atrakcyjny turystycznie. Jego klimat, urokliwe krajobrazy oraz liczne szlaki zachęcają do odpoczynku na łonie natury. Doskonała baza noclegowa i gastronomiczna umożliwia wygodny pobyt. Gorąco polecam odwiedzenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich - na pewno będzie to niezapomniane przeżycie.

10 najlepszych miejsc do zwiedzania w Parku Krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

Najczęściej zadawane pytania

Park położony jest w województwie śląskim, na terenie powiatu tarnogórskiego.

Największe atrakcje Parku to opactwo cysterskie w Rudach, kościół w Wielkich Rudach, rezerwat Las Bukowy oraz liczne szlaki turystyczne.

Do Parku można dojechać samochodem lub komunikacją publiczną. Najlepiej kierować się do miejscowości Rudy.

Na terenie Parku znajdują się restauracje serwujące dania kuchni regionalnej, m.in. w Rudach.

Dobrym miejscem na nocleg są hotele, pensjonaty lub gospodarstwa agroturystyczne położone w Rudach i okolicach.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Bielska scena kabaretowa: Krzysztof Daukszewicz w programie Sposób na przetrwanie w Chybiu
  3. Odkryj uroki wypoczynku nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim
  4. Odkryj uroki wycieczki do Wąwozu Lipa w Górach Sowich
  5. Świetna prezentacja młodych piłkarek Śląska: ogniste zakończenie roku!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski

Hej, jestem Damian, i cieszę się, że możemy razem odkrywać uroki i tajemnice naszego pięknego Śląska. Tutaj na blogu skupiam się na tematyce regionalnej, ponieważ jestem dumny z naszych tradycji, historii i pięknych zakątków. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły