Odwiedź Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie - najstarszą udostępnioną jaskinię

Odwiedź Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie - najstarszą udostępnioną jaskinię
Autor Dominika Wiśniewska
Dominika Wiśniewska27.09.2023 | 7 min.

Polska kryje w swoim wnętrzu wiele niezwykłych skarbów natury. Jednym z nich jest malowniczo położona Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, uznawana za najstarszą udostępnioną jaskinię w naszym kraju. Jej niezwykłe wnętrze, bogata historia i walory przyrodnicze przyciągają rokrocznie tysiące turystów. Odwiedziny w Jaskini Niedźwiedziej to prawdziwa podróż w głąb ziemi, pełna wrażeń i emocji. Przekonaj się sam i poznaj jej uroki!

Najciekawsze atrakcje Jaskini Niedźwiedziej

Jaskinia Niedźwiedzia słynie przede wszystkim ze swoich malowniczych, zróżnicowanych formacji naciekowych. Wyróżniają się wśród nich piękne stalaktyty, stalagmity, kolumny, draperie i zasłony. Ich kształty, barwy i faktury robią niesamowite wrażenie. Do najciekawszych należą m.in. Sala Zamkowa z bogatymi naciekami, imponująca Sala Róż czy też Sala Baśniowa z bajecznymi stalaktytami. Na trasie spotkamy też ciekawe struktury geologiczne jak szczeliny, progi i zapadliska. Jaskinia słynie także z osobliwych jeziorek i wodospadów tworzących malownicze kaskady. Nie lada atrakcją jest interaktywny Park Niedźwiedzi prezentujący życie tych zwierząt.

Sala Zamkowa i jej nacieki

Centralnym punktem jaskini jest okazała Sala Zamkowa z licznymi stalaktytami, stalagmitami i bogatymi draperiami. Tworzą one fantazyjne kształty przypominające mury, wieże czy bramy zamku. Dzięki temu sala ma niepowtarzalny, bajeczny klimat.

Sala Róż i jej kolory

Sala Róż zachwyca intensywną czerwoną barwą ścian i stropu. Sprawiają ją znajdujące się w skałach tlenki żelaza. Dzięki niej sala mamagiczny, wręcz mistyczny charakter.

Sala Baśniowa i jej stalaktyty

W Sali Baśniowej można podziwiać fantastyczne grupy stalaktytów o zadziwiających kształtach. Przypominają kwiaty, grzyby, a nawet baśniowe postacie. Stąd wzięła się jej magiczna nazwa.

Historia i geneza Jaskini Niedźwiedziej

Jaskinia Niedźwiedzia ma długą i ciekawą historię sięgającą epoki lodowcowej, kiedy powstały jej pierwotne korytarze i komory. Od wieków była schronieniem dla niedźwiedzi, stąd jej nazwa. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XVII wieku. W 1852 roku udostępniono ją do zwiedzania jako pierwszą jaskinię w Polsce. Od tego czasu nieprzerwanie przyciąga rzesze turystów.

Powstanie jaskini

Jaskinia powstała w wapieniach około 70 mln lat temu, w erze mezozoicznej. Kształtowały ją przez tysiąclecia wody opadowe i rzeczne, tworząc korytarze, sale i przepaście. Duży wpływ miały też ruchy skorupy ziemskiej i lodowiec. Dziś ma ponad 2 km długości i 26 m deniwelacji.

Nazwa jaskini

Swoją nazwę jaskinia zawdzięcza niedźwiedziom, które od pradziejów zimowały w jej wnętrzu. Stąd lokalna ludność nazywała ją Jaskinią Niedźwiedzią. Nazwa ta utrwaliła się na stałe.

Początki turystyki

W 1852 roku jaskinię udostępniono do zwiedzania jako pierwszą tego typu atrakcję turystyczną w Polsce. Od tamtej pory nieprzerwanie przyciąga rzesze zwiedzających swym niezwykłym urokiem. Dziś to jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów jaskiniowych w kraju.

Informacje praktyczne przed wizytą

Aby zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej było bezpieczne i komfortowe, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki na temat godzin otwarcia, biletów, dojazdu, wyposażenia i ubioru. Dzięki temu wycieczka na pewno będzie udana.

Godziny otwarcia i bilety

Jaskinia jest czynna codziennie. W sezonie letnim otwarta jest od 9:00 do 18:00, zimą od 9:00 do 16:00. Bilety można kupić w kasie lub online. Ich ceny to od 17 zł (ulgowy) do 25 zł (normalny). Dostępne są też bilety rodzinne.

Dojazd i parking

Najlepiej dojechać do Jaskini Niedźwiedziej samochodem. Zapewniony jest parking zarówno dla aut osobowych, jak i autokarów. Objazdowymi drogami można dotrzeć też komunikacją publiczną z pobliskich miejscowości.

Wyposażenie i ubranie

W jaskini panuje stała temperatura 7-8°C, więc warto założyć ciepłe ubranie. Przydatne będą kurtka, czapka i wygodne buty. Aby podziwiać wszystkie atrakcje, konieczna jest latarka. Rezerwowe baterie mogą się przydać.

Zwiedzanie podziemnych korytarzy

Odwiedź Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie - najstarszą udostępnioną jaskinię

Podziemna trasa turystyczna pozwala zobaczyć największe atrakcje Jaskini Niedźwiedziej. Przejście oznaczoną ścieżką z przewodnikiem to niezapomniane przeżycie. Zwiedzanie trwa około 60 minut.

Trasa zwiedzania i czas

Trasa ma długość 350 m i prowadzi malowniczymi korytarzami oraz przez najciekawsze sale jaskini. Średni czas zwiedzania to ok. 60 minut. Trasa jest łatwa, aczkolwiek wymaga uwagi ze względu na kamieniste podłoże i schody.

Najciekawsze sale i formacje

Wędrówka z przewodnikiem pozwala zobaczyć wszystkie największe atrakcje jaskini: Sale Zamkową, Róż i Baśniową ze wspaniałymi naciekami. Można też podziwiać malownicze jeziorka i wodospady.

Oświetlenie i temperatura

Jaskinia jest oświetlona, więc nie trzeba korzystać z latarek. Temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie 7-8°C. Wilgotność wynosi ok. 98%.

Walory przyrodnicze i naukowe

Jaskinia Niedźwiedzia ma duże znaczenie przyrodnicze i naukowe. Zachwyca różnorodnością form geologicznych, a także florą i fauną. Prowadzone są tu badania naukowe, m.in. archeologiczne.

Flora i fauna

W jaskini występują charakterystyczne gatunki fauny i flory jaskiniowej, przystosowane do specyficznego środowiska. Żyją tu m.in. nietoperze, pająki, chrząszcze i ślimaki. Flora reprezentowana jest głównie przez mchy, porosty i glony.

Badania naukowe

Jaskinia jest obiektem badań naukowych m.in. z zakresu geologii, hydrologii, meteorologii, biologii i archeologii. Prowadzi się tu m.in. monitoring mikroklimatu czy inwentaryzację przyrodniczą.

Znaleziska archeologiczne

W trakcie prac wykopaliskowych odkryto tu szczątki paleolitycznych i neolitycznych zwierząt oraz narzędzia krzemienne, świadczące o bytności człowieka. Znaleziska te poszerzają wiedzę o najdawniejszych dziejach regionu.

Atrakcje i noclegi w okolicy

Jaskinia Niedźwiedzia to świetna baza wypadowa do zwiedzania innych atrakcji Gór Stołowych. WARTŻ okolicy znaleźć można szlaki turystyczne, restauracje i sklepy oraz miejsca noclegowe.

Szlaki turystyczne

W okolicy wytyczono wiele malowniczych szlaków pieszych i rowerowych, m.in. do Skalnego Miasta czy na Szczeliniec Wielki. Można tu uprawiać turystykę pieszą, rowerową oraz skałkową.

Restauracje i sklepy

W pobliskich miejscowościach działają restauracje serwujące regionalne dania oraz sklepy z pamiątkami i produktami lokalnymi. Warto skosztować regionalnych specjałów!

Miejsca noclegowe

Turyści mogą skorzystać z szerokiej bazy noclegowej - hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. W Kletnie znajduje się także kemping z domkami turystycznymi.

Podsumowanie

Jaskinia Niedźwiedzia to niezwykłe miejsce, które zachwyca malowniczymi podziemnymi korytarzami, bajkowymi formacjami naciekowymi i burzliwą historią. Zwiedzanie jej wnętrza w towarzystwie doświadczonego przewodnika to prawdziwa przygoda i niezapomniane przeżycie. Atrakcyjne położenie w Górach Stołowych sprawia, że jest ona świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Gorąco zachęcam do odwiedzenia Jaskini Niedźwiedziej!

Najczęściej zadawane pytania

Ceny biletów wahają się od 17 zł (ulgowy) do 25 zł (normalny). Dostępne są też bilety rodzinne.

W jaskini panuje stała temperatura 7-8°C. Warto założyć ciepłe ubranie.

Nie, ze względów bezpieczeństwa zwiedzanie możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem.

Najlepiej samochodem. Jest parking na miejscu. Dojazd też komunikacją publiczną z okolicznych miejscowości.

W okolicy znajdują się szlaki turystyczne, restauracje, sklepy, a także liczne miejsca noclegowe.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
  3. Bielska scena kabaretowa: Krzysztof Daukszewicz w programie Sposób na przetrwanie w Chybiu
  4. Zwiedź Muzeum Gazownictwa w Zabrzu
  5. Ta wiadomość zmieni twoje życie: Niezwykła oferta w Kolejach Śląskich
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Dominika Wiśniewska
Dominika Wiśniewska

Kocham historię i kulturę Śląska. Na blogu opisuję tradycje, kuchnię, gwarę i zabytki regionu. Dzielę się rodzinnymi przepisami na śląskie kołocze i rolady. Opowiadam o industrialnym krajobrazie i starych kopalniach. Polecam najciekawsze trasy turystyczne i opisuję lokalne wydarzenia kulturalne. Przybliżam sylwetki wielkich Ślązaków. Jestem dumna ze śląskiego etosu pracy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły