Poznaj dzieje i zabytki Twierdzy Srebrna Góra na Dolnym Śląsku

Poznaj dzieje i zabytki Twierdzy Srebrna Góra na Dolnym Śląsku
Autor Hubert Tomaszewski
Hubert Tomaszewski29 września 2023 | 7 min

Wnętrza twierdzy i fortyfikacje

Zwiedzanie dziedzińców i kazamatów

Twierdza w Srebrnej Górze to niezwykły zespół architektury obronnej, który zachwyca rozległymi podziemiami i monumentalnymi fortyfikacjami naziemnymi. Podczas zwiedzania można podziwiać ogromne dziedzińce artyleryjskie, ciągnące się kilometrami kazamaty i potężne mury obronne. Niezwykłą atrakcją są zachowane w znakomitym stanie kazamaty bastejowe z korytarzami, którymi przemieszczała się załoga. W podziemiach zobaczyć można także XIX-wieczne więzienie oraz magazyny broni i amunicji.

Mury obronne i raweliny

Masywne mury obwodowe twierdzy sięgają wysokości 12 metrów i grubości ponad 2 metrów. Stanowią imponujący widok, szczególnie gdy obserwuje się je od strony doliny. Dodatkową ochronę zapewniały liczne raweliny - niskie, wysunięte fortyfikacje ziemno-murowane. Dzięki nim twierdza była praktycznie nie do zdobycia. Zachowały się trzy potężne raweliny: Saski, Śląski i Wapiennik, które można podziwiać zwiedzając obwodowe mury.

Bramy wjazdowe i fosy

Do wnętrza twierdzy prowadzą trzy bramy - Głogowska, Legnicka i Wałbrzyska, które są interesującymi zabytkami architektury militarnej. Każda z nich posiada most zwodzony, fosę oraz system umocnień, które miały uniemożliwić atak. Dodatkową ochronę zapewniała fosa o głębokości 10 metrów, którą można podziwiać do dzisiaj. Stanowi ona malowniczy element krajobrazu twierdzy.

Historia budowy twierdzy

Początki budowy w XVII wieku

Budowa twierdzy w Srebrnej Górze rozpoczęła się w 1627 roku z inicjatywy cesarza Ferdynanda II Habsburga. Wzniesiono wówczas mury obronne wokół wzgórza Zamkowego wraz z trzema bastionami. W kolejnych latach powstały raweliny, bramy, magazyny i koszary, tworząc silny punkt obronny. Twierdza odegrała kluczową rolę podczas wojny 30-letniej, powstrzymując ataki protestanckich wojsk szwedzkich.

Rozbudowa za panowania Prus

Kolejny etap rozwoju nastąpił w XVIII wieku, gdy Srebrna Góra znalazła się pod panowaniem Prus. W latach 1765-1795 przeprowadzono modernizację i rozbudowę twierdzy według projektów architektów militarnych. Powstały wtedy nowe Forty Śląskie, potężne dziedzińce artyleryjskie, dodatkowe kazamaty i magazyny prochu. Ufortyfikowania te odegrały dużą rolę w wojnach śląskich z Austrią.

Twierdza w XIX i XX wieku

W XIX i XX wieku twierdza była sukcesywnie rozbudowywana i unowocześniana przez władze pruskie, a następnie niemieckie. Jej główną funkcją stało się więzienie polityczne, w którym osadzano uczestników powstań śląskich i niepodległościowych. Po II wojnie światowej twierdza popadła w ruinę. Od lat 60. XX wieku trwają prace renowacyjne i konserwatorskie.

Elementy architektury obronnej

Bastiony i raweliny

Twierdzę otaczają potężne, ziemno-murowane bastiony, stanowiące kluczowe punkty obronne. Najlepiej zachowany jest Bastion Saksoński z XVII wieku. Dodatkową osłonę zapewniało aż 9 rawelinów usytuowanych przed murami. Imponujące wrażenie robi zwłaszcza Rawelin Wapiennik z okazałą bramą.

Kurtyny murów i blanki

Bastiony łączą monumentalne, ceglane kurtyny murów obwodowych o łącznej długości 1,5 km. Ich konstrukcja obejmuje podwaliny, przyczółki i blanki umożliwiające prowadzenie ostrzału wzdłuż murów. Najgroźniejszy był ogień artyleryjski z 6 półbastionów, flankujących mury kurtynowe od wewnątrz twierdzy.

Fortyfikacje ziemne

Istotnym elementem obronnym były fortyfikacje ziemne w postaci wałów, nasypów i stoków eskarpowych. Stanowiły dodatkową, trudną do sforsowania przeszkodę. Szczególnie rozbudowane były przed bramami i rawelinami. Zachowały się m.in. potężne wały Forty Śląskiego, będące świadectwem nowoczesnej myśli fortyfikacyjnej.

Srebrna Góra jako atrakcja turystyczna

Poznaj dzieje i zabytki Twierdzy Srebrna Góra na Dolnym Śląsku

Trasy zwiedzania i wystawy

Twierdza oferuje liczne trasy zwiedzania obejmujące zarówno podziemia, jak i fortyfikacje zewnętrzne. W odrestaurowanych pomieszczeniach urządzono wystawy poświęcone historii oraz rekonstrukcje wnętrz koszarowych i więziennych. Dla turystów przygotowano także punkty widokowe, z których rozciągają się malownicze panoramy.

Imprezy historyczne i festyny

Srebrna Góra jest miejscem licznych imprez plenerowych nawiązujących do jej militarnej przeszłości. Odbywają się tu inscenizacje bitew, pokazy musztry i obozowiska historyczne. Dużą popularnością cieszą się coroczne festyny z udziałem bractw rycerskich i grup rekonstrukcyjnych.

Baza hotelowa i gastronomiczna

W pobliżu twierdzy powstała bogata infrastruktura turystyczna, obejmująca hotele, pensjonaty, restauracje i kawiarnie. Turyści mają do dyspozycji lokale gastronomiczne serwujące regionalne potrawy, a także sklepy z pamiątkami. Baza noclegowa gwarantuje komfortowy pobyt na obszarze Gór Sowich.

Legendy i ciekawostki o twierdzy

Tajemnice podziemi i lochy

Z historią twierdzy wiąże się wiele tajemniczych legend. Jedna z nich mówi o istnieniu bogato urządzonej, podziemnej rezydencji, do której prowadzić miał tajny tunel z pałacu. Inne podania dotyczą ukrytych w lochach skarbów - według niektórych źródeł mają się tam znajdować kosztowności zrabowane przez wojska pruskie.

Opowieści o alchemikach i skarbach

Zgodnie z legendą, już w średniowieczu na zamku w Srebrnej Górze mieli pracować alchemicy, poszukujący kamienia filozoficznego i sposobu wytwarzania złota. W podziemiach twierdzy rzekomo ukryto tajemnicze laboratoria, w których prowadzono ezoteryczne eksperymenty. Niektórzy wierzą, że skarby alchemików spoczywają gdzieś pod twierdzą do dziś.

Niezwykłe zdarzenia i wypadki

Nie brakuje również dramatycznych opowieści związanych z historią twierdzy. Jedna z nich dotyczy tajemniczej śmierci pruskiego dowódcy, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w swojej komnacie. Innym razem miała się zawalić część kazamat, grzebiąc żywcem kilkunastu żołnierzy. Te niezwykłe wydarzenia dodają twierdzy tajemniczości.

Znaczenie Srebrnej Góry dla regionu

Wpływ na rozwój miasta i okolic

Obecność potężnej twierdzy zaważyła na rozwoju Srebrnej Góry i okolicznych miejscowości. Już w XVII wieku powstało tutaj miasto garnizonowe, które przez wieki rozwijało się w cieniu masywnej fortecy. Również współczesny wizerunek tych ziem, zdominowany przez motyw twierdzy, świadczy o jej ogromnym znaczeniu dla regionu.

Miejsce pamięci historycznej

Twierdza Srebrna Góra jest symbolem burzliwych dziejów Śląska, będąc świadkiem licznych wydarzeń historycznych i wojen, które toczyły się o ten region. Jej mury są żywym pomnikiem minionych epok, a zarazem miejscem pamięci o poprzednich pokoleniach, które wznosiły i broniły tę fortecę.

Inspiracja dla kultury i sztuki

Monumentalny wygląd i bogata historia twierdzy od wieków stanowią inspirację dla artystów i ludzi kultury. Motywy srebrnogórskiej fortecy pojawiają się w malarstwie, literaturze czy muzyce. Jest ona ważnym elementem tożsamości kulturalnej regionu, rozpoznawalnym nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Niezaprzeczalnie twierdza w Srebrnej Górze należy do kanonu śląskich zabytków.

Podsumowanie

Twierdza w Srebrnej Górze to wyjątkowy zabytek architektury militarnej o niezwykle bogatej historii sięgającej XVII wieku. Rozległy kompleks fortyfikacji ziemno-murowanych, potężne mury, bramy i raweliny robią niezapomniane wrażenie na zwiedzających. Twierdza odgrywała kluczową rolę obronną na przestrzeni dziejów, będąc niemym świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń. Dziś stanowi atrakcyjny cel wycieczek, a także ważny element tożsamości kulturowej regionu. Wizyta w tej niezwykłej warowni to podróż w głąb burzliwej historii Śląska.

Najczęstsze pytania

Twierdza położona jest w centrum Srebrnej Góry. Najłatwiej dostać się tam samochodem lub autobusem. W pobliżu znajduje się parking i dworzec autobusowy. Można również dojechać pociągiem - dworzec kolejowy oddalony jest o 1 km.

Bilety normalne kosztują 15 zł. Ulgi przysługują dzieciom, młodzieży i seniorom (10 zł). Bilety rodzinne dla 2 osób dorosłych + 2 dzieci to 40 zł. Istnieje możliwość zakupu biletu łączonego ze zwiedzaniem innych atrakcji.

Do dyspozycji są liczne trasy piesze i z przewodnikiem po twierdzy. Można zobaczyć m.in. podziemia, mury obronne, raweliny, dziedzińce artyleryjskie i wystawy historyczne. Odbywają się tu też inscenizacje, festyny i eventy.

We wnętrzu działa restauracja serwująca dania kuchni regionalnej. W sezonie przy twierdzy funkcjonują także punkty gastronomiczne z fast foodami. W pobliżu znajduje się też więcej restauracji i kawiarni.

Informacje o ofercie, biletach i zwiedzaniu znaleźć można na stronie internetowej twierdzy. Można też zadzwonić pod nr tel. podany na stronie lub osobiście zapytać w kasie przy wejściu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. 8 filmowych lokacji na Śląsku, które cię zaskoczą
  3. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
  4. Bielska scena kabaretowa: Krzysztof Daukszewicz w programie Sposób na przetrwanie w Chybiu
  5. Korzenie, które definiują: Wpływ przeszłości na teraźniejszość
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Hubert Tomaszewski
Hubert Tomaszewski

Interesuję się dziejami Górnego Śląska. Na blogu przedstawiam zabytki, opowiadam legendy i prezentuję ludowe stroje. Dzielę się pasją do industrialnej architektury i nowoczesnych technologii. Opowiadam o potrawach kuchni śląskiej i tutejszym folklorze. Polecam trasy rowerowe i piesze poBeskidach. Jestem dumny z gospodarczych osiągnięć regionu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły