Odkryj uroki wycieczki na Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Odkryj uroki wycieczki na Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski24.09.2023 | 9 min.

Góry Stołowe to wyjątkowy region geograficzny, który zachwyca turystów niepowtarzalnymi formacjami skalnymi, malowniczymi szlakami i bogactwem przyrodniczym. Jedną z największych atrakcji tych gór jest wyniesiony na 919 m n.p.m. masyw Szczelińca Wielkiego. To prawdziwa wizytówka i symbol Gór Stołowych, którą koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki w te rejony.

Niezapomniane widoki ze szczytu Szczelińca Wielkiego

Stojąc na szczycie Szczelińca rozpościera się przed nami imponująca panorama Gór Stołowych, pasma Karkonoszy oraz Kotliny Kłodzkiej. Możemy podziwiać Skalne Miasto, labirynt skalny Błędnych Skał czy Wielki Torfowisko Batorowskie. Przy dobrej pogodzie w oddali majaczą szczyty Śnieżki czy Śnieżnika. Widok zapiera dech w piersiach i na długo pozostaje w pamięci.

Z platformy widokowej na szczycie można rozpoznać charakterystyczne elementy rzeźby skalnej Szczelińca - iglicę, basztę, ambonę czy grzyby skalne. Ten niezwykły krajobraz skalny tworzą piaskowce ciosowe, uformowane przez siły natury na przestrzeni milionów lat.

Najlepsze panoramiczne widoki roztaczają się ze Szczelińca o wschodzie i zachodzie słońca. Kolory nieba mieniące się różem i pomarańczą tworzą niepowtarzalny nastrój i pozwalają fotografom uchwycić ten wyjątkowy pejzaż Gór Stołowych.

Szlaki turystyczne na Szczeliniec i atrakcje po drodze

Szlak przez Błędne Skały i labirynt skalny

Jednym z najciekawszych szlaków prowadzących na Szczeliniec jest trasa z Karłowa przez Błędne Skały. Na początku mijamy wapienne skałki oraz niezwykłe formacje skalne przypominające zwierzęta. Następnie wkraczamy w labirynt skalny Błędnych Skał - plątaninę wąskich szczelin i przesmyków między piaskowcowymi turniami.

Wędrówka przez skalny labirynt wymaga zachowania ostrożności, ale pozwala doznać niepowtarzalnej atmosfery tych niezwykłych formacji skalnych. Na trasie miniemy punkty widokowe, z których podziwiać można panoramę Szczelińca i grzbiety skalne Gór Stołowych.

Trasa z Kudowy-Zdroju i punkty widokowe

Innym malowniczym szlakiem na Szczeliniec jest trasa z Kudowy-Zdroju przez punkty widokowe Szczeliniec Mały i Wielki Bystrzycki. Roztaczają się z nich imponujące perspektywy na Góry Stołowe, które zapierają dech w piersiach.

Po zejściu ze Szczelińca Małego czeka nas stromy podjazd na przełęcz pod Szczelińcem Wielkim. Cały czas towarzyszą nam fascynujące widoki na skalne turnie wznoszące się na horyzoncie. Ostatnim punktem widokowym jest Szczeliniec Wielki, skąd podziwiać można masyw Szczelińca.

Ścieżka z Karłowa przez skalne grzyby

Malownicza trasa z Karłowa wiedzie obok niezwykłych piaskowcowych formacji przypominających grzyby. Te osobliwe skałki powstały w wyniku selektywnego wietrzenia piaskowca. Można zobaczyć tu m.in. Grzyba Karłowskiego czy grzyby Geologów.

Po drodze mijamy też inne ciekawe formacje skalne jak Iglica, Sfinks czy Kapelusz. Jest to świetna trasa, aby podziwiać kunszt matki natury w kształtowaniu tych piaskowcowych skał przed wejściem na sam szczyt Szczelińca.

Geologia i rzeźba skalna Szczelińca Wielkiego

Piaskowce ciosowe i ich powstawanie

Szczeliniec zbudowany jest z piaskowca ciosowego, bardzo twardego i odpornego na wietrzenie.Powstał on z osadów kontynentalnych naniesionych przez wody ok. 250 mln lat temu. Piaskowiec uformowany został w charakterystyczne słupy - ciosy pod wpływem czynników geologicznych.

Dzięki swej odporności piaskowiec ciosowy tworzy imponujące formy skalne - igły, ambony, grzyby czy baszty skalne. Nazywany jest z tego powodu "złotem Gór Stołowych" i tworzy ich niepowtarzalny, surowy krajobraz.

Unikatowe formy skalne - ambony, baszty, igły

Na szczycie i zboczach Szczelińca możemy podziwiać charakterystyczne formy skalne ukształtowane przez naturę. Występują tu m.in. ambony - podkowiaste zagłębienia w ścianach skalnych, idealne do obserwacji panoramy.

Wzniesienia przypominające wieże to baszty skalne, z kolei cienkie, wysokie kolumny skalne to igły. Te formy powstały w wyniku selektywnego wietrzenia piaskowca i są wizytówką krajobrazu Szczelińca.

Legendy związane ze Szczelińcem

Szczeliniec opleciony jest wieloma legendami, które opowiadają o jego powstaniu i pochodzeniu nazwy. Jedna z nich mówi, że olbrzym rzucił wężem w skały, tworząc w nich szczeliny i usypiając Szczeliniec. Inna, że diabeł buntował się przeciw Bogu, rozdzierając skały pazurami.

Nazwa Szczeliniec nawiązuje do licznych szczelin i rozpadlin w piaskowcu. Legendy te od wieków wzbogacały wyobraźnię o tym niezwykłym miejscu i przyciągały na nie turystów.

Przyroda Parku Narodowego Gór Stołowych

Odkryj uroki wycieczki na Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Rzadkie gatunki roślin występujące na Szczelińcu

Na szczycie Szczelińca i w całych Górach Stołowych występuje wiele rzadkich gatunków roślin górskich. Rośnie tu m.in. sasanka alpejska, omieg górski, dzwonek piłkowany i skalnica zwisła. Na skałach spotkać można rojownika pospolitego i rojovnika kutnerowatego.

Występują tu także chronione gatunki paproci, jak podrzeń żebrowiec, widłak jałowcowaty i zanokcica skalna. Bogactwo flory podkreśla wyjątkowość przyrody Szczelińca i całych Gór Stołowych.

Awifauna i zwierzęta Gór Stołowych

Szczeliniec i Góry Stołowe to ostoją wieluchronionych gatunków zwierząt i ptaków. Występują tu m.in. orzeł przedni, puchacz, puszczyk uralski, pliszka górska i sokół wędrowny. Z ssaków spotkać można jelenie, sarny i dziki.

Na wilgotnych łąkach żyją rzadkie gatunki motyli jak np. modraszek alkon. Bogactwo fauny podkreśla wysoką wartość przyrodniczą tych terenów objętych ochroną w ramach Parku Narodowego Gór Stołowych.

Porosty, mszaki i paprocie na Szczelińcu

Na piaskowcowych ścianach Szczelińca rosną fascynujące zbiorowiska porostów naskalnych, tworzących swoiste "ogrody". Występują tu m.in. chrobotek leśny, brodaczka kępkowa i płucnica islandzka.

Na wilgotnych piaskowcach i w szczelinach skalnych rosną rzadkie mszaki, jak biczyca trójwrębna, fazolinka zielona i widłoząb zielony. Można tu również spotkać kilkanaście gatunków paproci.

Baza turystyczna i atrakcje w okolicy

Schroniska górskie na szlaku na Szczeliniec

Bazę noclegową na szlakach w okolice Szczelińca stanowią schroniska górskie PTTK, jak np. Andrzejówka czy Schronisko Pasterka. Oferują one turystom zakwaterowanie oraz smaczne, regionalne posiłki.

Są one świetną bazą wypadową na pobliskie szlaki oraz punktem etapowym wędrówek po Górach Stołowych. Warto skorzystać z ich gościny podczas wyprawy na Szczeliniec.

Atrakcje turystyczne Kudowy-Zdroju i okolic

W Kudowie-Zdroju i okolicach znajduje się wiele atrakcji turystycznych urozmaicających pobyt w Górach Stołowych. Oprócz wycieczki na Szczeliniec warto zobaczyć tam uzdrowisko, sanktuarium na Górze Kalwaria czy Kaplicę Czaszek.

Okolice kryją malownicze wodospady, jak Wodospad na Potoku Pstrążnym oraz interesujące formacje skalne jak Błędne Skały. Można również skorzystać z licznych szlaków pieszych i rowerowych.

Park Mużakowski i inne atrakcje w Karłowie

W Karłowie warto zobaczyć Park Mużakowski z neogotyckim pałacem, rzeźbami i alpinarium. W pobliżu znajdują się też ciekawe formacje skalne, jak Skały Puchacza czy Białe Skały. Można stąd wybrać się na wycieczkę malowniczym Wąwozem Jeleniówka.

Karłów oferuje dogodną bazę noclegową i gastronomiczną na wyprawę na Szczeliniec i zwiedzanie okolic. Miłośników aktywnego wypoczynku ucieszą liczne szlaki turystyczne wychodzące z miejscowości.

Wskazówki praktyczne na wyprawę na Szczeliniec

Najlepszy czas i pogoda na wycieczkę

Najlepszą porą na wycieczkę na Szczeliniec jest lato i wczesna jesień, gdy szlaki są łatwiej dostępne, a pogoda sprzyja podziwianiu górskich widoków. Warto wybrać się tam przy bezchmurnym niebie, aby cieszyć się panoramą szczytów.

Należy jednak pamiętać o odpowiednim ubiorze i prowiancie mimo letnich upałów. Jesienią szlaki zachwycają feerią barw i są mniej oblegane przez turystów.

Wyposażenie i prowiant na szlak

Wybierając się na Szczeliniec, warto zaopatrzyć się w buty turystyczne, kurtkę przeciwdeszczową, prowiant oraz napoje. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą mapę lub GPS, aby nie zgubić szlaku.

Pamiętajmy o ochronie przed

Podsumowanie

Wycieczka na Szczeliniec Wielki to obowiązkowy punkt na mapie Gór Stołowych. Ten majestatyczny masyw skalny o niezwykłych kształtach zachwyca niepowtarzalnymi widokami, które zapadają głęboko w pamięć. Wędrówka na szczyt szlakami pełnymi atrakcji pozwala poznać walory przyrodnicze i kulturowe tych niepowtarzalnych gór.

Niezależnie czy wybierzemy trasę przez tajemniczy labirynt Błędnych Skał, czy malownicze skalne grzyby, czekają nas niezapomniane wrażenia. Na szczycie rozciągają się przepiękne panoramy, które są zwieńczeniem wyprawy na ten symbol Gór Stołowych. Szczeliniec to miejsce, które odwiedzać można wielokrotnie i za każdym razem odkrywać je na nowo.

Najczęściej zadawane pytania

Na wycieczkę na Szczeliniec najlepiej zaopatrzyć się w wysokie, kompresyjne buty trekkingowe, które zapewnią komfort i stabilność na szlaku. Powinny mieć sztywną podeszwę, dobrze trzymać kostkę oraz amortyzować stawy.

Na wejście na Szczeliniec i zejście trzeba przeznaczyć ok. 5-7 godzin. Dokładny czas zależy od wybranej trasy, kondycji oraz liczby przystanków. Warto więc zaplanować całodniową wyprawę.

Trasy na Szczeliniec są umiarkowanie trudne. Wymagają dobrej kondycji ze względu na strome odcinki i przewyższenia. Większość szlaków ma kategorię trudności średnią, choć niektóre fragmenty są wymagające.

W okolicach Szczelińca znajdują się schroniska górskie np. Andrzejówka, gdzie serwowane są posiłki turystyczne. Można też zabrać własny prowiant i skorzystać z miejsc piknikowych na szlakach.

Z platformy widokowej na Szczelińcu rozpościera się panorama Karkonoszy, Gór Stołowych i Kotliny Kłodzkiej. Przy dobrej widoczności widać Śnieżkę, Śnieżnik oraz charakterystyczne formacje skalne w okolicy.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
  3. Bielska scena kabaretowa: Krzysztof Daukszewicz w programie Sposób na przetrwanie w Chybiu
  4. Zwiedź Muzeum Gazownictwa w Zabrzu
  5. Ta wiadomość zmieni twoje życie: Niezwykła oferta w Kolejach Śląskich
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski

Hej, jestem Damian, i cieszę się, że możemy razem odkrywać uroki i tajemnice naszego pięknego Śląska. Tutaj na blogu skupiam się na tematyce regionalnej, ponieważ jestem dumny z naszych tradycji, historii i pięknych zakątków. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły