Góry Stołowe to wyjątkowy region geograficzny, który zachwyca turystów niepowtarzalnymi formacjami skalnymi, malowniczymi szlakami i bogactwem przyrodniczym. Jedną z największych atrakcji tych gór jest wyniesiony na 919 m n.p.m. masyw Szczelińca Wielkiego. To prawdziwa wizytówka i symbol Gór Stołowych, którą koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki w te rejony.
Niezapomniane widoki ze szczytu Szczelińca Wielkiego
Stojąc na szczycie Szczelińca rozpościera się przed nami imponująca panorama Gór Stołowych, pasma Karkonoszy oraz Kotliny Kłodzkiej. Możemy podziwiać Skalne Miasto, labirynt skalny Błędnych Skał czy Wielki Torfowisko Batorowskie. Przy dobrej pogodzie w oddali majaczą szczyty Śnieżki czy Śnieżnika. Widok zapiera dech w piersiach i na długo pozostaje w pamięci.
Z platformy widokowej na szczycie można rozpoznać charakterystyczne elementy rzeźby skalnej Szczelińca - iglicę, basztę, ambonę czy grzyby skalne. Ten niezwykły krajobraz skalny tworzą piaskowce ciosowe, uformowane przez siły natury na przestrzeni milionów lat.
Najlepsze panoramiczne widoki roztaczają się ze Szczelińca o wschodzie i zachodzie słońca. Kolory nieba mieniące się różem i pomarańczą tworzą niepowtarzalny nastrój i pozwalają fotografom uchwycić ten wyjątkowy pejzaż Gór Stołowych.
Szlaki turystyczne na Szczeliniec i atrakcje po drodze
Szlak przez Błędne Skały i labirynt skalny
Jednym z najciekawszych szlaków prowadzących na Szczeliniec jest trasa z Karłowa przez Błędne Skały. Na początku mijamy wapienne skałki oraz niezwykłe formacje skalne przypominające zwierzęta. Następnie wkraczamy w labirynt skalny Błędnych Skał - plątaninę wąskich szczelin i przesmyków między piaskowcowymi turniami.
Wędrówka przez skalny labirynt wymaga zachowania ostrożności, ale pozwala doznać niepowtarzalnej atmosfery tych niezwykłych formacji skalnych. Na trasie miniemy punkty widokowe, z których podziwiać można panoramę Szczelińca i grzbiety skalne Gór Stołowych.
Trasa z Kudowy-Zdroju i punkty widokowe
Innym malowniczym szlakiem na Szczeliniec jest trasa z Kudowy-Zdroju przez punkty widokowe Szczeliniec Mały i Wielki Bystrzycki. Roztaczają się z nich imponujące perspektywy na Góry Stołowe, które zapierają dech w piersiach.
Po zejściu ze Szczelińca Małego czeka nas stromy podjazd na przełęcz pod Szczelińcem Wielkim. Cały czas towarzyszą nam fascynujące widoki na skalne turnie wznoszące się na horyzoncie. Ostatnim punktem widokowym jest Szczeliniec Wielki, skąd podziwiać można masyw Szczelińca.
Ścieżka z Karłowa przez skalne grzyby
Malownicza trasa z Karłowa wiedzie obok niezwykłych piaskowcowych formacji przypominających grzyby. Te osobliwe skałki powstały w wyniku selektywnego wietrzenia piaskowca. Można zobaczyć tu m.in. Grzyba Karłowskiego czy grzyby Geologów.
Po drodze mijamy też inne ciekawe formacje skalne jak Iglica, Sfinks czy Kapelusz. Jest to świetna trasa, aby podziwiać kunszt matki natury w kształtowaniu tych piaskowcowych skał przed wejściem na sam szczyt Szczelińca.
Geologia i rzeźba skalna Szczelińca Wielkiego
Piaskowce ciosowe i ich powstawanie
Szczeliniec zbudowany jest z piaskowca ciosowego, bardzo twardego i odpornego na wietrzenie.Powstał on z osadów kontynentalnych naniesionych przez wody ok. 250 mln lat temu. Piaskowiec uformowany został w charakterystyczne słupy - ciosy pod wpływem czynników geologicznych.
Dzięki swej odporności piaskowiec ciosowy tworzy imponujące formy skalne - igły, ambony, grzyby czy baszty skalne. Nazywany jest z tego powodu "złotem Gór Stołowych" i tworzy ich niepowtarzalny, surowy krajobraz.
Unikatowe formy skalne - ambony, baszty, igły
Na szczycie i zboczach Szczelińca możemy podziwiać charakterystyczne formy skalne ukształtowane przez naturę. Występują tu m.in. ambony - podkowiaste zagłębienia w ścianach skalnych, idealne do obserwacji panoramy.
Wzniesienia przypominające wieże to baszty skalne, z kolei cienkie, wysokie kolumny skalne to igły. Te formy powstały w wyniku selektywnego wietrzenia piaskowca i są wizytówką krajobrazu Szczelińca.
Legendy związane ze Szczelińcem
Szczeliniec opleciony jest wieloma legendami, które opowiadają o jego powstaniu i pochodzeniu nazwy. Jedna z nich mówi, że olbrzym rzucił wężem w skały, tworząc w nich szczeliny i usypiając Szczeliniec. Inna, że diabeł buntował się przeciw Bogu, rozdzierając skały pazurami.
Nazwa Szczeliniec nawiązuje do licznych szczelin i rozpadlin w piaskowcu. Legendy te od wieków wzbogacały wyobraźnię o tym niezwykłym miejscu i przyciągały na nie turystów.
Przyroda Parku Narodowego Gór Stołowych
Rzadkie gatunki roślin występujące na Szczelińcu
Na szczycie Szczelińca i w całych Górach Stołowych występuje wiele rzadkich gatunków roślin górskich. Rośnie tu m.in. sasanka alpejska, omieg górski, dzwonek piłkowany i skalnica zwisła. Na skałach spotkać można rojownika pospolitego i rojovnika kutnerowatego.
Występują tu także chronione gatunki paproci, jak podrzeń żebrowiec, widłak jałowcowaty i zanokcica skalna. Bogactwo flory podkreśla wyjątkowość przyrody Szczelińca i całych Gór Stołowych.
Awifauna i zwierzęta Gór Stołowych
Szczeliniec i Góry Stołowe to ostoją wieluchronionych gatunków zwierząt i ptaków. Występują tu m.in. orzeł przedni, puchacz, puszczyk uralski, pliszka górska i sokół wędrowny. Z ssaków spotkać można jelenie, sarny i dziki.
Na wilgotnych łąkach żyją rzadkie gatunki motyli jak np. modraszek alkon. Bogactwo fauny podkreśla wysoką wartość przyrodniczą tych terenów objętych ochroną w ramach Parku Narodowego Gór Stołowych.
Porosty, mszaki i paprocie na Szczelińcu
Na piaskowcowych ścianach Szczelińca rosną fascynujące zbiorowiska porostów naskalnych, tworzących swoiste "ogrody". Występują tu m.in. chrobotek leśny, brodaczka kępkowa i płucnica islandzka.
Na wilgotnych piaskowcach i w szczelinach skalnych rosną rzadkie mszaki, jak biczyca trójwrębna, fazolinka zielona i widłoząb zielony. Można tu również spotkać kilkanaście gatunków paproci.
Baza turystyczna i atrakcje w okolicy
Schroniska górskie na szlaku na Szczeliniec
Bazę noclegową na szlakach w okolice Szczelińca stanowią schroniska górskie PTTK, jak np. Andrzejówka czy Schronisko Pasterka. Oferują one turystom zakwaterowanie oraz smaczne, regionalne posiłki.
Są one świetną bazą wypadową na pobliskie szlaki oraz punktem etapowym wędrówek po Górach Stołowych. Warto skorzystać z ich gościny podczas wyprawy na Szczeliniec.
Atrakcje turystyczne Kudowy-Zdroju i okolic
W Kudowie-Zdroju i okolicach znajduje się wiele atrakcji turystycznych urozmaicających pobyt w Górach Stołowych. Oprócz wycieczki na Szczeliniec warto zobaczyć tam uzdrowisko, sanktuarium na Górze Kalwaria czy Kaplicę Czaszek.
Okolice kryją malownicze wodospady, jak Wodospad na Potoku Pstrążnym oraz interesujące formacje skalne jak Błędne Skały. Można również skorzystać z licznych szlaków pieszych i rowerowych.
Park Mużakowski i inne atrakcje w Karłowie
W Karłowie warto zobaczyć Park Mużakowski z neogotyckim pałacem, rzeźbami i alpinarium. W pobliżu znajdują się też ciekawe formacje skalne, jak Skały Puchacza czy Białe Skały. Można stąd wybrać się na wycieczkę malowniczym Wąwozem Jeleniówka.
Karłów oferuje dogodną bazę noclegową i gastronomiczną na wyprawę na Szczeliniec i zwiedzanie okolic. Miłośników aktywnego wypoczynku ucieszą liczne szlaki turystyczne wychodzące z miejscowości.
Wskazówki praktyczne na wyprawę na Szczeliniec
Najlepszy czas i pogoda na wycieczkę
Najlepszą porą na wycieczkę na Szczeliniec jest lato i wczesna jesień, gdy szlaki są łatwiej dostępne, a pogoda sprzyja podziwianiu górskich widoków. Warto wybrać się tam przy bezchmurnym niebie, aby cieszyć się panoramą szczytów.
Należy jednak pamiętać o odpowiednim ubiorze i prowiancie mimo letnich upałów. Jesienią szlaki zachwycają feerią barw i są mniej oblegane przez turystów.
Wyposażenie i prowiant na szlak
Wybierając się na Szczeliniec, warto zaopatrzyć się w buty turystyczne, kurtkę przeciwdeszczową, prowiant oraz napoje. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą mapę lub GPS, aby nie zgubić szlaku.
Pamiętajmy o ochronie przed
Podsumowanie
Wycieczka na Szczeliniec Wielki to obowiązkowy punkt na mapie Gór Stołowych. Ten majestatyczny masyw skalny o niezwykłych kształtach zachwyca niepowtarzalnymi widokami, które zapadają głęboko w pamięć. Wędrówka na szczyt szlakami pełnymi atrakcji pozwala poznać walory przyrodnicze i kulturowe tych niepowtarzalnych gór.
Niezależnie czy wybierzemy trasę przez tajemniczy labirynt Błędnych Skał, czy malownicze skalne grzyby, czekają nas niezapomniane wrażenia. Na szczycie rozciągają się przepiękne panoramy, które są zwieńczeniem wyprawy na ten symbol Gór Stołowych. Szczeliniec to miejsce, które odwiedzać można wielokrotnie i za każdym razem odkrywać je na nowo.