Co się wydarzyło w Cieszynie podczas Dnia Europy?

Co się wydarzyło w Cieszynie podczas Dnia Europy?
Autor Hubert Tomaszewski
Hubert Tomaszewski26.04.2024 | 3 min.

Radosne obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej odbyły się 1 maja w Cieszynie. W tym granicznym mieście nie zabrakło występów muzycznych, debat i dyskusji na temat integracji europejskiej oraz licznych atrakcji dla całych rodzin. Na Rynku Cieszyńskim mieszkańcy mogli uczestniczyć w miasteczku europejskim, a wieczorem posłuchać koncertów zespołów Scena pod Regałem, Vypsaná fiXa oraz KARAŚ/ROGUCKI. Uczestnicy wydarzenia odwiedzili też wystawy związane z Unią Europejską.

Wystawy i debaty na Dzień Europy w Cieszynie

Obchody 20 lat w Unii Europejskiej w Cieszynie rozpoczęły się od otwarcia wystawy "Havel i Polska". To ekspozycja poświęcona byłemu prezydentowi Czechosłowacji i jego związkom z Polską. Wydarzenie odbyło się na Rynku Cieszyńskim o godzinie 11:30.

Później, o godzinie 12:00, w Sali Sesyjnej Ratusza w Cieszynie odbyła się debata zatytułowana "Bez granic, czyli 20 lat razem w Europie". Wzięli w niej udział znamienici goście z Polski, Czech i Słowacji, m.in. byli ambasadorowie, redaktorzy i działacze społeczni.

O godzinie 14:00 odbyła się kolejna debata pod tytułem "Havel i inni. Ojcowie naszej euroatlantyckiej integracji". Uczestnicy rozmawiali o kluczowych postaciach, które przyczyniły się do integracji europejskiej w okresie przełomu lat 80. i 90. XX wieku.

Miasteczko Europejskie i atrakcje na Dzień Europy w Cieszynie

W godzinach 13:00-18:00 na Wzgórzu Zamkowym zorganizowano Miasteczko Europejskie. Była to ogromna plenerowa impreza z licznymi atrakcjami dla całych rodzin. Przygotowano trzy strefy: kreatywną, muzyczno-taneczną oraz relaksu i informacji.

 • W strefie kreatywnej odbywały się warsztaty plastyczne i rękodzielnicze.
 • Strefa muzyczno-taneczna oferowała koncerty i potańcówkę w europejskich rytmach.
 • W strefie relaksu i informacji można było odpocząć oraz dowiedzieć się więcej o Unii Europejskiej i funduszach europejskich.

Było to prawdziwe święto Europy z masą atrakcji dla wszystkich uczestników - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dzięki Miasteczku Europejskiemu w Cieszynie można było poczuć jedność i radość płynącą z członkostwa w Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: Transmisja meczu Śląsk Wrocław - NK Domžale w #UMAGica

Koncerty na Rynku Cieszyńskim podczas Dnia Europy

Zdjęcie Co się wydarzyło w Cieszynie podczas Dnia Europy?

Zwieńczeniem obchodów Dnia Europy w Cieszynie były koncerty, które odbyły się na Rynku Cieszyńskim w godzinach 17:30-22:00. Na scenie zaprezentowało się trzech wykonawców z Polski i Czech: Scena Pod Regałem, Vypsaná fiXa oraz KARAŚ/ROGUCKI.

 • Scena Pod Regałem to grupa wykonująca największe europejskie przeboje muzyki rozrywkowej. Usłyszeliśmy m.in. "Mamma Mia", "La vie en rose" i "Bella Ciao".
 • Vypsaná fiXa to czeski zespół grający alternatywny punk-pop. Znani są z ciekawych, surrealistycznych tekstów swojego lidera - Márdiego.
 • KARAŚ/ROGUCKI to polska grupa łącząca przestrzenne brzmienia elektroniczne z ostrymi gitarami rockowymi. Słyną z energetycznych koncertów.

Koncerty te były świetnym zwieńczeniem całodniowych obchodów Dnia Europy w Cieszynie. Różnorodność wykonawców sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie i bawić się przy europejskiej muzyce.

Najczęściej zadawane pytania

Obchody Dnia Europy w Cieszynie odbyły się w różnych miejscach tego miasta. Na Rynku Cieszyńskim otwarto wystawę i zorganizowano koncerty wieczorem. Wzgórze Zamkowe było miejscem Miasteczka Europejskiego, a debaty toczyły się w Sali Sesyjnej Ratusza.

W Miasteczku Europejskim na Wzgórzu Zamkowym zorganizowano trzy strefy: kreatywną (z warsztatami plastycznymi i rękodzielniczymi), muzyczno-taneczną (z koncertami i potańcówką) oraz strefę relaksu i informacji (z możliwością odpoczynku i zdobycia wiedzy o UE).

W debacie "Bez granic, czyli 20 lat razem w Europie" udział wzięli m.in. byli ambasadorowie, redaktorzy naczelni i działacze społeczni z Polski, Czech i Słowacji. Natomiast w drugiej debacie "Havel i inni. Ojcowie naszej euroatlantyckiej integracji" dyskutowali byli ambasadorowie tych krajów.

Wieczorem na Rynku Cieszyńskim wystąpiły trzy zespoły: polska Scena Pod Regałem, czeski Vypsaná fiXa oraz polski duet KARAŚ/ROGUCKI. Każdy z nich zaprezentował inny styl muzyczny, od przebojów muzyki rozrywkowej, przez punk-pop, aż po muzykę elektroniczno-rockową.

Głównym celem obchodów Dnia Europy w Cieszynie było świętowanie 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Poprzez liczne wydarzenia, wystawy, debaty i koncerty organizatorzy chcieli pokazać korzyści płynące z integracji europejskiej oraz jedność wszystkich krajów należących do UE.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
 2. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
 3. Spotkanie z cyklu Poznaj Śląskie - wizyta w ArcelorMittal Park
 4. Zwiedź Muzeum Gazownictwa w Zabrzu
 5. Ta wiadomość zmieni twoje życie: Niezwykła oferta w Kolejach Śląskich
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Hubert Tomaszewski
Hubert Tomaszewski

Interesuję się dziejami Górnego Śląska. Na blogu przedstawiam zabytki, opowiadam legendy i prezentuję ludowe stroje. Dzielę się pasją do industrialnej architektury i nowoczesnych technologii. Opowiadam o potrawach kuchni śląskiej i tutejszym folklorze. Polecam trasy rowerowe i piesze poBeskidach. Jestem dumny z gospodarczych osiągnięć regionu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły