Odkryj uroki wycieczki do Wąwozu Lipa w Górach Sowich

Odkryj uroki wycieczki do Wąwozu Lipa w Górach Sowich
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski29.08.2023 | 9 min.

Wąwóz Lipa to prawdziwa perła Gór Sowich, która zachwyca oszałamiającymi widokami i mnóstwem atrakcji. Nic dziwnego, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na Dolnym Śląsku. Wąwóz rozcina masyw Wielkiej Sowy, a jego dno wyściela wartki nurt rzeki Białej Liptówki. Liczne wodospady, kaskady i zakola rzeki tworzą niezwykle malownicze krajobrazy. Strome, skalne ściany wznoszą się nad dnem wąwozu na wysokość nawet 100 metrów. Rozpościerają się stąd zapierające dech w piersiach panoramy Gór Sowich i całego pasma sudeckiego. Bukowe lasy porastające zbocza wąwozu zmieniają się wiosną w kwitnące, różnobarwne łąki. Można tu podziwiać chronione gatunki roślin i zwierząt. Wędrówka przez ten malowniczy zakątek to prawdziwa gratka dla zmysłów.

Malownicze krajobrazy Wąwozu Lipa

Strome skalne ściany

Wąwóz Lipa rozcina masyw Wielkiej Sowy na długości około 3 km. Jego ściany sięgają wysokości od kilkudziesięciu do nawet 100 metrów. Skały budujące wąwóz to gnejsy należące do metamorfiku sowiogórskiego. Ich strome ściany sprawiają wrażenie, jakbyśmy znaleźli się w wąskim, głębokim kanionie. Wspinacze uwielbiają te skalne turnie, które pozwalają stawiać wyzwanie nawet najbardziej doświadczonym wspinaczom. Zimą na ścianach można uprawiać lodową wspinaczkę.

Przepływająca rzeka Biała Liptówka

Dnem Wąwozu Lipa płynie wartki nurt Białej Liptówki, niewielkiej rzeczki będącej dopływem Bobru. Jej wody nadają specyficzny urok temu miejscu. W wielu miejscach tworzy ona malownicze kaskady i niewielkie wodospady, które dodają uroku krajobrazowi. Największe z nich to Wodospad Pod Wielką Sową o wysokości 5 metrów i Wodospad Wilczki o wysokości 3 metrów. Przy niskim stanie wód można brodzić w rzece, co jest atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych. Przy wysokim poziomie wartko płynąca woda stanowi spore wyzwanie dla kajakarzy.

Bukowe lasy i polany

Zbocza Wąwozu Lipa porastają bukowe lasy regla dolnego. Drzewostan tworzą przede wszystkim buki, jawory i świerki. Wiosną runo leśne zmienia się w kwitnącą łąkę, na której można podziwiać chronione gatunki roślin takie jak pierwiosnki, zawilce, przylaszczki, kokorycze i inne. Wśród chronionych zwierząt występujących w wąwozie wymienić należy nietoperze, płazy czy dzięcioły. Na polanach rosną także okazałe paprocie oraz widłaki. Jesienią bukowy las przebarwia się na złoto i brąz.

Atrakcje na trasie wycieczki

Wodospady i kaskady

Jedną z największych atrakcji Wąwozu Lipa są liczne wodospady i kaskady tworzone przez wody Białej Liptówki. Największe z nich to Wodospad Pod Wielką Sową i Wodospad Wilczki. Ale oprócz nich jest ich znacznie więcej. Woda spada kaskadami po progach skalnych i z wielkim impetem uderza w skały. Towarzyszy temu charakterystyczny szum. Podziwianie wodospadów to niezapomniane wrażenia. Niektóre z nich można podziwiać z bliska, co pozwala poczuć ich moc. Inne obserwuje się z bezpiecznej odległości ze szlaku turystycznego.

Jaskinie i groty skalne

Wapienne podłoże sprzyja powstawaniu jaskiń i schronisk skalnych. Największą z nich jest Jaskinia Niedźwiedzia o długości ponad 1000 metrów korytarzy i komór. Można ją zwiedzać tylko z przewodnikiem. Zobaczymy tu fascynujące formy naciekowe: stalaktyty, stalagmity, draperie, polewy i inne. Inną ciekawą jaskinią jest schronisko Wilcza Jama. Wędrując wąwozem warto zaglądać w mijane szczeliny i nisze skalne. Kryją one często niespodziewane niespodzianki.

Punkty widokowe

Z punktów i platform widokowych możemy podziwiać rozległe panoramy Gór Sowich i pasma Sudetów. Szczególnie imponujące są widoki ze szczytu Wielkiej Sowy, najwyższego wzniesienia całego pasma. Ale także z punktów widokowych na zboczach wąwozu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Warto wybrać się w rejon skały Szeroka, aby zobaczyć wąwóz z lotu ptaka. Fotografowie uwielbiają te miejsca.

Szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności

Łatwe trasy dla rodzin z dziećmi

Wąwóz Lipa to raj dla turystyki pieszej. Wytyczono tu szlaki o różnym stopniu trudności. Rodziny z dziećmi i mniej wprawieni piechurzy wybierają najłatwiejszą ścieżkę prowadzącą dnem wąwozu wzdłuż Białej Liptówki. Jest to trasa o długości ok. 3 km, którą można przejść spacerowym tempem w 1-2 godziny. Prowadzi obok największych atrakcji wąwozu. Idealna na rodzinny wypad.

Trudniejsze szlaki dla wprawionych piechurów

Bardziej wymagający turyści mogą wybrać trudniejsze szlaki prowadzące fragmentami poza dnem wąwozu, stromo pod górę. Najtrudniejszy czerwony szlak wiedzie aż na szczyt Wielkiej Sowy i z powrotem zajmuje ok. 5-6 godzin marszu. Pozwalają one dotrzeć do trudniej dostępnych atrakcji jak jaskinie czy punkty widokowe. Wędrówkę warto zwieńczyć wejściem na punkt widokowy.

Trasy rowerowe i nordic walking

Oprócz szlaków pieszych, wokół wąwozu wytyczono także ścieżki rowerowe i trasy do nordic walking. Można dojechać nimi do najciekawszych punktów widokowych i atrakcji wąwozu, a następnie kontynuować wyprawę pieszo. Rowerzyści szczególnie upodobali sobie zjazdy stromymi serpentynami prowadzącymi dnem wąwozu. Ścieżki nadają się zarówno dla wprawionych kolarzy górskich, jak i amatorów.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Odkryj uroki wycieczki do Wąwozu Lipa w Górach Sowich

Hotele i pensjonaty w pobliskich miejscowościach

Choć sam Wąwóz Lipa nie posiada bazy noclegowej, to w pobliskich miejscowościach znajdziemy hotele i pensjonaty na każdą kieszeń. Najwięcej opcji noclegowych jest w Srebrnej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzku czy Polanicy-Zdroju. Znajdziemy tu hotele sieciowe jak i klimatyczne pensjonaty. Nie brakuje również pokoi i apartamentów w prywatnych kwaterach. Można wybrać zarówno luksusowy hotel z odnową biologiczną jak i tani nocleg.

Restauracje serwujące regionalne dania

Po całym dniu wędrówki warto zatrzymać się w jednej z restauracji na regionalny posiłek. Serwują one dania kuchni polskiej i czeskiej. W menu znajdziemy śląskie specjały jak knedle, gołąbki czy rolada z modrą kapustą. Popularne są także pierogi różnego rodzaju oraz ciasta domowej roboty. Warto skosztować regionalnych piw warzonych w pobliskich browarach. Restauracje stawiają na tradycyjną kuchnię i domowe wypieki.

Wypożyczalnie sprzętu turystycznego

Planując wędrówkę warto zawczasu zadbać o odpowiedni sprzęt. W okolicznych miejscowościach działają wypożyczalnie oferujące turystom buty trekkingowe, kijki, plecaki, a nawet kurtki przeciwdeszczowe. Można tu również wypożyczyć rowery, w tym elektryczne, aby zwiedzać okolicę. Dla spragnionych mocniejszych wrażeń są oferty wspinaczkowe i kajakowe. Wszystko co potrzebne na idealną wyprawę.

Atrakcje w okolicznych miejscowościach

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Niedaleko Wąwozu Lipa, bo zaledwie 10 km, znajduje się malowniczo położony Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Wzniesiony na skale bazaltowej zamek jest jedną z wizytówek okolicy i warto go odwiedzić. Do dzisiaj zachowały się oryginalne detale architektoniczne i wystrój wnętrz. Z tarasów i wieży rozciąga się przepiękny widok na Góry Sowie i całą Kotlinę Kłodzką.

Rezerwat przyrody Wąwóz Myśliborski

Kolejną atrakcją w pobliżu jest rezerwat przyrody Wąwóz Myśliborski ze ścieżką dydaktyczną. Znajduje się ok. 13 km od Wąwozu Lipa. Porośnięty buczyną rezerwat ma fascynujące formy skalne i wodospady na potoku Myśliborka. Ścieżka wyposażona jest w tablice edukacyjne. To świetny pomysł na uzupełnienie wycieczki.

Skansen górniczy w Leszczynie

W odległości 20 km od Wąwozu Lipa leży Leszczyna, gdzie utworzono skansen górniczy. Można tu zobaczyć jak dawniej wyglądała praca górników i poznać historię górnictwa na Dolnym Śląsku. Do zwiedzania udostępniono podziemne wyrobiska i sztolnie. Organizowane są także pokazy odkrywkowego wydobycia złota, w których można brać udział.

Informacje praktyczne dla planujących wycieczkę

Najlepsza pora roku na wizytę

Choć uroki Wąwozu Lipa można podziwiać przez cały rok, to najlepszą porą na wizytę jest lato i początek jesieni. Wtedy szlaki są najbardziej dostępne, a bujna zieleń tworzy malownicze krajobrazy. Dobrą opcją jest również wiosna, kiedy kwitną polany wokół wąwozu. Zimą szlaki bywają oblodzone i trzeba zachować szczególną ostrożność.

Podsumowanie

Wąwóz Lipa to wyjątkowe miejsce, które urzeka pięknem krajobrazów, mnóstwem atrakcji i doskonałymi warunkami do uprawiania turystyki. Malownicze widoki, wodospady, jaskinie i punkty widokowe sprawiają, że każda wycieczka to niezapomniane przeżycie. Bogata infrastruktura turystyczna zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie na wysokim poziomie. To świetny pomysł na wypoczynek w kontakcie z naturą dla całej rodziny lub grupy znajomych. Gorąco polecamy odwiedzenie Wąwozu Lipa i przekonanie się na własne oczy o jego urokach.

Najczęściej zadawane pytania

Najlepiej samochodem. Wąwóz znajduje się ok. 10 km od Zagórza Śląskiego i 20 km od Bystrzycy Kłodzkiej. Przy wejściu na szlaki turystyczne są parkingi.

W zależności od wybranej trasy zwiedzanie zajmuje od 1-2 godzin do nawet całego dnia. Najkrótsza trasa dnem wąwozu to ok. 3 km i zajmuje ok. 1,5-2 godziny.

Nie ma tam bazy noclegowej, ale w okolicznych miejscowościach jest wiele hoteli i pensjonatów w różnym standardzie.

W samym wąwozie nie ma punktów gastronomicznych. Posiłek można zjeść w okolicznych restauracjach i barach.

Choć Wąwóz Lipa jest piękny przez cały rok, to najlepiej odwiedzić go latem lub jesienią. Wiosną kwitną kwiaty, a zimą trzeba uważać na oblodzone szlaki.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Trening przed meczem z Pogonią na Tarczyńskiej Arenie
  3. Odkryj uroki wypoczynku nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim
  4. Poznaj historię Twierdzy Srebrnogórskiej - dawnej pruskiej twierdzy
  5. Patryk klimala podsumowuje drugi sparing.RequestMethod.ACT10.4
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski

Hej, jestem Damian, i cieszę się, że możemy razem odkrywać uroki i tajemnice naszego pięknego Śląska. Tutaj na blogu skupiam się na tematyce regionalnej, ponieważ jestem dumny z naszych tradycji, historii i pięknych zakątków. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły