Urodziny Władysława Poręby, czyli Małego - sprawdź informacje tutaj

Urodziny Władysława Poręby, czyli Małego - sprawdź informacje tutaj
Autor Damian Zakrzewski
Damian Zakrzewski16 lutego 2024 | 4 min

Władysław Poręba to legendarny piłkarz i trener Śląska Wrocław. 7 lutego obchodzi swoje 82 urodziny. W artykule przypominamy jego barwną karierę - od juniora Bielawianki, poprzez lata gry w Śląsku, aż po pracę szkoleniową z młodzieżą. Przeczytaj o najlepszych występach Poręby, takich jak mecz z Wisłą Kraków 1969 roku. Dowiedz się też, jak został kapitanem drużyny i dlaczego otrzymał pseudonim "Mały". To świetna okazja, aby poznać historię tego wybitnego piłkarza i trenera.

Kariera Władysława Poręby w Śląsku Wrocław

Władysław Poręba, zwany Małym, związał się ze Śląskiem Wrocław w 1962 roku. Trafił do klubu odbywając czynną służbę wojskową po grze w juniorach Bielawianki. Szybko stał się pewnym punktem obrony Śląska.

Debiut Poręby w Śląsku nastąpił 17 marca 1963 roku w wygranym 3:0 meczu z Karpatami Krosno. Już w następnym sezonie 1963/1964 piłkarz świętował historyczny, pierwszy w historii klubu, awans do ekstraklasy.

Sukcesy w ekstraklasie

Pomimo niezbyt imponującego, jak na obrońcę, wzrostu 165 cm, Poręba zyskał uznanie kibiców za ogromną ambicję i waleczność. Jego szybkość pozwalała wygrywać wiele pojedynków z napastnikami. W ekstraklasie rozegrał wiele świetnych spotkań.

W 1968 roku został kapitanem drużyny. Piastował tę funkcję przez 2 lata. Najlepiej wspominał wygrany przez Śląsk 2:0 mecz z Wisłą Kraków w 1969 roku. Z powodzeniem krył w nim najlepszych napastników Wisły.

Awans Śląska do ekstraklasy z Porębą

Po spadku ze Śląska z ekstraklasy, Poręba pozostał w klubie i kontynuował grę. Jego ciężka praca zaowocowała kolejnym historycznym sukcesem dla klubu i piłkarza.

W sezonie 1972/1973 Poręba ponownie wywalczył awans Śląska do najwyższej klasy rozgrywkowej. Był to jego drugi awans z zespołem do ekstraklasy. Tym razem jednak pobyt na najwyższym szczeblu ligowym okazał się krótki.

Ostatnie lata gry w Śląsku

Ostatni występ Poręby w barwach wojskowych miał miejsce 6 grudnia 1973 roku w zremisowanym 2:2 wyjazdowym meczu ze szczecińską Pogonią. Wiosną 1974 roku kontuzja wyeliminowała go z gry. Latem pojechał jeszcze z zespołem na tournée do Korei Północnej.

7 sierpnia 1974 roku, przed sparingiem ze szczecińską Pogonią, Władysław Poręba pożegnał się ze Śląskiem. Klub podziękował mu w ten sposób za ponad 10 lat gry. Łącznie w barwach wojskowych rozegrał 326 spotkań i strzelił 10 bramek.

Czytaj więcej: Sektor rodzinny na meczu z Rakowem: Widzimy się!

Kariera trenerska Poręby po zakończeniu gry

Poręba nie zakończył kariery piłkarskiej wraz z pożegnaniem ze Śląskiem. Przeszedł do trzecioligowego wówczas PKS Odry Wrocław. Grał tam z byłymi gwiazdami Śląska: Masselem i Czarneckim.

Do Śląska Wrocław wrócił w roli trenera. Przez wiele lat pracował z juniorami i młodzieżą, odnosząc z nimi liczne sukcesy.

Największym osiągnięciem Poręby-trenera było Mistrzostwo Polski Juniorów z 1979 roku. W zwycięskim zespole grali m.in. późniejszy reprezentant Polski Dariusz Tarasiewicz.

W sezonie 1984/1985 Poręba pełnił funkcję asystenta trenera pierwszego zespołu Śląska - Henryka Apostela.

Poręba jako trener młodzieży w Śląsku

Urodziny Władysława Poręby, czyli Małego - sprawdź informacje tutaj

Po zakończeniu przygody z pierwszą drużyną, Poręba wrócił do pracy w akademii piłkarskiej Śląska Wrocław. Jego podopieczni regularnie odnosili sukcesy w rozgrywkach juniorskich.

1979 Mistrzostwo Polski Juniorów
1984 Wicemistrzostwo Polski Juniorów

Dzięki ciężkiej pracy z młodymi adeptami futbolu, Poręba przyczynił się do rozwoju wielu utalentowanych piłkarzy. Niektórzy z nich zrobili później kariery na najwyższym poziomie, m.in. w reprezentacji Polski.

  • Dariusz Tarasiewicz - 39 meczów w kadrze
  • Dariusz Wdowczyk - 25 meczów w kadrze

Władysław Poręba do dziś pozostaje legendą Śląska Wrocław - jako zawodnik, a później wychowawca młodych talentów. Jego 82. urodziny to świetna okazja, by przypomnieć jego imponującą karierę piłkarską i trenerską.

Podsumowanie

W artykule przypomniano sylwetkę Władysława Poręby, legendy Śląska Wrocław, z okazji jego 82 urodzin. Prześledzono jego barwną piłkarską karierę - od juniorskich lat, poprzez grę w obronie Śląska, któremu pomógł dwukrotnie awansować do ekstraklasy, aż po pracę szkoleniową z młodzieżą. Największe sukcesy świętował w 1969 roku, kiedy jako kapitan poprowadził Śląsk do zwycięstwa 2:0 nad Wisłą Kraków.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Poręba, zwany Małym, wrócił do Śląska jako trener juniorów. Jego największym osiągnięciem było Mistrzostwo Polski Juniorów w 1979 roku. 82. urodziny to doskonała okazja, by wręczyć mu piłkarski prezent i świętować zasłużonego zawodnika oraz trenera.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. 8 filmowych lokacji na Śląsku, które cię zaskoczą
  3. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
  4. Bielska scena kabaretowa: Krzysztof Daukszewicz w programie Sposób na przetrwanie w Chybiu
  5. Korzenie, które definiują: Wpływ przeszłości na teraźniejszość
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Damian Zakrzewski
Damian Zakrzewski

Hej, jestem Damian, i cieszę się, że możemy razem odkrywać uroki i tajemnice naszego pięknego Śląska. Tutaj na blogu skupiam się na tematyce regionalnej, ponieważ jestem dumny z naszych tradycji, historii i pięknych zakątków. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły