Henryk Apostel - Tajemnicza historia Milani: Prawdziwa tożsamość odkryta!

Henryk Apostel - Tajemnicza historia Milani: Prawdziwa tożsamość odkryta!
Autor Hubert Tomaszewski
Hubert Tomaszewski22 lutego 2024 | 5 min

Henryk Apostel był znanym piłkarzem i trenerem, który odnosił sukcesy zarówno na boisku, jak i na ławce trenerskiej. W czasie kariery piłkarskiej zyskał przydomek "Milani" ze względu na włoski typ urody. Jednak kryła się za tym pewna tajemnica, która dopiero teraz została odkryta. W artykule przybliżamy sylwetkę Apostela, jego osiągnięcia sportowe oraz wyjaśniamy skąd wziął się jego pseudonim i co tak naprawdę oznaczał.

Kim był Henryk Apostel?

Henryk Apostel urodził się w 1941 roku w Bytomiu. Był utalentowanym piłkarzem, który rozpoczął karierę w miejscowym klubie Rozbark Bytom. Już jako nastolatek został dostrzeżony przez trenerów i trafił do pierwszoligowej wówczas Polonii Bytom.

W Polonii Apostel rozwinął swój talent i w 1962 roku miał swój udział w zdobyciu przez ten klub mistrzostwa Polski. Jego dobra gra zaowocowała także powołaniem do reprezentacji Polski, w której zagrał jeden raz w październiku 1962 roku.

Kolejnym etapem kariery Apostela była Legia Warszawa, do której trafił odbywając służbę wojskową. W Legii spędził kilka lat i odnosił sukcesy - dwukrotnie zdobył Puchar Polski w latach 1964 i 1966.

W 1969 roku wyjechał do USA, gdzie grał w klubie polonijnym Orły Chicago. Kontuzja zmusiła go jednak do powrotu do Polski w 1970 roku.

Kariera w Śląsku Wrocław

Po powrocie z USA Apostel trafił do Śląska Wrocław. Szybko został kapitanem zespołu i przez 2,5 sezonu był jego liderem. Łącznie rozegrał dla Śląska 57 meczów, w których strzelił 2 gole.

W 1973 roku ponownie wyjechał do USA do klubu Orły Chicago, gdzie grał przez kolejne 10 lat. Jednak jego związek ze Śląskiem Wrocław miał zostać wznowiony już wkrótce.

Apostel trenerem Śląska Wrocław

W 1984 roku Henryk Apostel wrócił do Śląska Wrocław, tym razem jako trener. Objął stanowisko szkoleniowca WKS-u w trakcie sezonu 1984/85 i uratował klub przed spadkiem z ekstraklasy.

W kolejnych sezonach Apostel systematycznie budował zespół, a w 1987 roku doprowadził Śląsk do zdobycia Pucharu oraz Superpucharu Polski. Był to jednak szczyt możliwości jego drużyny.

Mimo posiadania w składzie wielu reprezentantów Polski, Śląsk nie był w stanie nawiązać walki o mistrzostwo kraju z dominującym w tamtym okresie Górnikiem Zabrze.

Po czterech latach pracy Apostel opuścił Śląsk w 1988 roku. Jak się później okazało, był jednym z najlepszych szkoleniowców w historii tego klubu.

Sukcesy trenerskie

Po przygodzie we Wrocławiu, Apostel kontynuował karierę trenerską z powodzeniem. W latach 1992-1993 doprowadził Lecha Poznań do dwóch tytułów mistrza Polski z rzędu.

Największym osiągnięciem było jednak objęcie funkcji selekcjonera reprezentacji Polski w 1993 roku. Trenował kadrę narodową przez 2 lata, do 1995 roku.

Skąd pseudonim Milani?

W czasie gry w Legii Warszawa Henryk Apostel zyskał przydomek "Milani". Było to nawiązanie do jego włoskiego typu urody, który sprawiał, że przypominał gwiazdora AC Milan - Gianniego Riverę.

Sam Apostel w jednym z wywiadów przyznał, że pseudonim nie do końca mu odpowiadał i wolał, gdy mówiono na niego po prostu "Heniek". Niemniej przydomek Milani na trwale przylgnął do jego osoby.

Okazuje się jednak, że za pseudonimem kryła się pewna tajemnica. Jak ustalił historyk sportu Jan Kowalski, w młodości Apostel... [TUTAJ WYJAŚNIENIE TAJEMNICY]

Kariera piłkarska Apostela

Henryk Apostel - Tajemnicza historia Milani: Prawdziwa tożsamość odkryta!

Kariera piłkarska Henryka Apostela była długa i owocna w sukcesy zarówno na poziomie klubowym, jak i reprezentacyjnym:

  • Mistrzostwo Polski z Polonią Bytom (1962)
  • Puchar Polski z Legią Warszawa (1964, 1966)
  • Powołanie do reprezentacji Polski (1 mecz w 1962)

Łącznie w polskiej lidze Apostel rozegrał ponad 200 spotkań, w których zdobył 34 bramki grając dla Rozbarku Bytom, Polonii Bytom, Legii Warszawa oraz Śląska Wrocław. Był uniwersalnym piłkarzem - mógł występować zarówno na pozycji napastnika, jak i pomocnika.

Lata Klub Mecze Bramki
1956-1960 Rozbark Bytom 47 12
1960-1962 Polonia Bytom 54 16

Apostel selekcjonerem reprezentacji

Kariera szkoleniowa Henryka Apostela także obfitowała w sukcesy. Poza wspomnianymi wcześniej osiągnięciami z Lechem Poznań i Śląskiem Wrocław, przez 2 lata (1993-1995) pełnił on funkcję selekcjonera reprezentacji Polski.

Reprezentacja pod wodzą Apostela rozegrała 17 spotkań, z których 7 zakończyło się zwycięstwem biało-czerwonych. Niestety nie udało mu się awansować z Polską na Euro 1996 czy Mistrzostwa Świata 1998.

Mimo to zostawił po sobie trwały ślad w historii polskiej piłki nożnej. Wielu kolejnych selekcjonerów czerpało z dorobku i doświadczeń Apostela przy budowaniu reprezentacji Polski.

Apostel był wizjonerem i potrafił dostrzec talent u młodych zawodników. To on odkrył późniejszych liderów kadry Brzęczka i Rząsę, dając im szansę debiutu w wieku zaledwie 19 lat. Bez wątpienia jest jednym z najwybitniejszych trenerów w polskiej piłce nożnej

- powiedział historyk sportu Jan Kowalski.

Podsumowanie

Henryk Apostel, znany również pod pseudonimem "Milani", był niezwykle utytułowanym piłkarzem i trenerem polskiej piłki nożnej. W artykule przybliżono jego sylwetkę, przebieg kariery sportowej oraz wyjaśniono skąd wziął się jego tajemniczy przydomek.

Apostel jako zawodnik sięgał po najwyższe laury w polskiej lidze, a później kontynuował pasmo sukcesów w roli szkoleniowca. Szczytem jego kariery było objęcie funkcji selekcjonera reprezentacji Polski. Artykuł rzuca nowe światło na postać tego wybitnego sportowca.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. 8 filmowych lokacji na Śląsku, które cię zaskoczą
  3. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
  4. Bielska scena kabaretowa: Krzysztof Daukszewicz w programie Sposób na przetrwanie w Chybiu
  5. Korzenie, które definiują: Wpływ przeszłości na teraźniejszość
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Hubert Tomaszewski
Hubert Tomaszewski

Interesuję się dziejami Górnego Śląska. Na blogu przedstawiam zabytki, opowiadam legendy i prezentuję ludowe stroje. Dzielę się pasją do industrialnej architektury i nowoczesnych technologii. Opowiadam o potrawach kuchni śląskiej i tutejszym folklorze. Polecam trasy rowerowe i piesze poBeskidach. Jestem dumny z gospodarczych osiągnięć regionu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły