Wystawa Walczak i potomki w Starej Fabryce: nowa ekspozycja obrazów

Wystawa Walczak i potomki w Starej Fabryce: nowa ekspozycja obrazów
Autor Hubert Tomaszewski
Hubert Tomaszewski17 lutego 2024 | 6 min

Nowa wystawa Walczak i potomki w Starej Fabryce przedstawia artystyczny i historyczny pamiętnik góralskiej rodziny z Podmagury. Ekspozycja prezentuje prace plastyczne i fotograficzne potomków prostych górali - Walczaków, których trudne losy splatały się z burzliwą historią Beskidów. Twórczość współczesnych artystów z rodu Walczaków czerpie inspirację z przeszłości przodków i jest swoistym hołdem dla partyzantów z oddziału Bartka. Wystawa ukazuje, jak tragiczne wydarzenia wpływają na sztukę następnych pokoleń.

Wystawa rodzinnego pamiętnika Walczaków

Nowa wystawa zatytułowana "Walczak i potomki" to swoisty rodzinny i artystyczny pamiętnik prostej góralskiej rodziny Walczaków z beskidzkiej osady Podmagura. Ekspozycja prezentowana w Starej Fabryce od 9 listopada 2023 roku przedstawia losy kilku pokoleń artystów z rodu Walczaków, których trudne dzieje splatały się z burzliwymi wydarzeniami historii Beskidów.

Kurator wystawy Katarzyna Żaczek traktuje ekspozycję jako swoisty hołd dla partyzantów z oddziału Bartka - przodków Walczaków, którzy zginęli w walce z reżimem komunistycznym. Pragnie przypomnieć o ich tragicznych losach i wpływie tych wydarzeń na twórczość współczesnych artystów z rodu Walczaków.

Michał, Jan i Piotr - artyści z rodu Walczaków

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace takich artystów jak Michał Walczak, Jan Walczak czy Piotr Walczak. Byli to prości górale z Podmagury, którzy zostali obdarzeni licznymi talentami plastycznymi i muzycznymi. Ich twórczość czerpie garściami z trudnych losów przodków, wojennych przeżyć oraz walki z reżimem komunistycznym.

Obrazy i rzeźby artystów portretują piękno beskidzkiej przyrody, którą ich przodkowie pokochali i z którą byli nierozerwalnie związani. Nie brakuje również odwołań do góralskich tradycji, wiary i folkloru, które stanowiły nieodłączny element życia Walczaków.

Nowa ekspozycja obrazów w Starej Fabryce

Stara Fabryka w Bielsku-Białej gościła już wcześniej wystawy obrazów znanych artystów. Jednak ekspozycja poświęcona rodzinie Walczaków i ich potomkom to zupełna nowość, która wprowadza widzów w świat mało znanej, góralskiej społeczności z Podmagury.

Kuratorzy postawili na multimedialną formę przekazu, łącząc tradycyjne obrazy z filmami, zdjęciami i instalacjami przestrzennymi. Ten nietuzinkowy sposób prezentacji pozwoli widzom poczuć klimat minionych czasów i lepiej wczuć się w sytuację bohaterów wystawy.

Ta wystawa to dla mnie sposób na upamiętnienie przodków, ale też okazja do refleksji nad tym, jak nawet najtragiczniejsze wydarzenia mogą zainspirować innych do tworzenia niezwykłych dzieł sztuki - mówi kurator Katarzyna Żaczek.

Czytaj więcej: Spojrzenie z góry. wystawa poświęcona wandzie rutkiewicz w muzeum śląskim - 2023terminarz

Losy artystycznej rodziny z Podmagury

Choć Walczakowie byli z pochodzenia prostymi góralami z osady Podmagura, to talent artystyczny mieli niemal we krwi. Wielu z następnych pokoleń tej rodziny zajmowało się rzeźbiarstwem, malarstwem czy muzyką ludową, tworząc prace inspirowane folklorem, historią i przyrodą Beskidów.

Niektórzy, jak Michał Walczak, zyskali nawet miano uznanych artystów, których prace były wystawiane w renomowanych galeriach. Jednak dla większości sztuka pozostawała raczej sposobem na życie i wyrazem miłości do swoich korzeni niż drogą do artystycznej sławy.

Wpływ historii Podmagury na twórczość

Trudno oddzielić losy Walczaków od burzliwej historii Podmagury i całych Beskidów. Tragiczne wojenne przeżycia, walka partyzantów z okupantem i komunistami odcisnęły piętno na psychice wielu pokoleń tej rodziny.

Nic więc dziwnego, że jako artyści sięgali w swojej twórczości do tych bolesnych wspomnień, próbując zarazem ocalić od zapomnienia pamięć o swoich przodkach. Obrazy i rzeźby miały dla nich wartość nie tylko artystyczną, ale też terapeutyczną i historyczną.

Twórczość potomków Walczaków

Wystawa Walczak i potomki w Starej Fabryce: nowa ekspozycja obrazów

Choć minęło już kilka pokoleń od czasów, gdy Walczakowie mieszkali w Podmagurze, współcześni potomkowie tej rodziny wciąż pielęgnują rodzinne tradycje artystyczne. Niektórzy z nich, jak Katarzyna Żaczek czy Mateusz Gębala, sami zajmują się tworzeniem sztuki.

Inni starają się popularyzować dorobek swoich przodków, urządzając wystawy ich prac lub wydawając albumy fotograficzne, na których utrwalili ongiś uroki swoich stron rodzinnych. Wszyscy zaś podkreślają, że to właśnie sztuka pozwoliła ich rodzinie przetrwać najtrudniejsze chwile i zachować pamięć o tych, którzy odeszli.

Michał Walczak malarz, rzeźbiarz
Jan Walczak rzeźbiarz, poeta ludowy
Piotr Walczak muzyk, kompozytor

Wpływ historii na sztukę współczesną

Jak pokazuje przykład rodziny Walczaków, nawet najtragiczniejsze wydarzenia historyczne potrafią stać się źródłem natchnienia dla artystów. Potomkowie Walczaków przez pokolenia czerpali garściami z dramatycznych losów swoich przodków, tworząc poruszające obrazy i rzeźby.

Dla wielu z nich sztuka była nie tylko sposobem na życie, ale też formą terapii, pozwalającej uporać się z rodzinnymi traumami. Paradoksalnie więc to właśnie trudna historia Podmagury pozwoliła rozwinąć się talentom artystycznym kolejnym pokoleniom Walczaków.

  • Obrazy nawiązujące do walki z okupantem i komunistami
  • Prace ukazujące ginących w walce partyzantów

Pamięć o partyzantach z oddziału Bartka

Jednym z głównych tematów poruszanych na wystawie "Walczak i potomki" jest pamięć o partyzantach z oddziału Bartka, walczących w czasie II wojny światowej z okupantem, a po wojnie z komunistami.

Wielu partyzantów, w tym przodkowie dzisiejszych Walczaków, zginęło w nierównej walce o niepodległość. Ich tragiczne losy do dziś stanowią inspirację dla współczesnych artystów z rodu Walczaków, którzy poprzez swoje prace pragną uczcić pamięć poległych.

Podsumowanie

Nowa wystawa zatytułowana "Walczak i potomki" otwarta w Starej Fabryce od 9 listopada 2023 roku to artystyczny pamiętnik góralskiej rodziny Walczaków. Poprzez prace współczesnych artystów, będących potomkami Walczaków, przedstawione zostają losy kilku pokoleń tej familii, ściśle związane z burzliwą historią Podmagury i całych Beskidów.

Ekspozycja łączy tradycyjne malarstwo i rzeźbę z nowoczesnymi formami sztuki, jak instalacje czy projekcje multimedialne. Ma nie tylko wartość artystyczną, ale też historyczną - ukazuje dramatyczne losy partyzantów z oddziału Bartka i ich wpływ na twórczość rodziny Walczaków.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. 8 filmowych lokacji na Śląsku, które cię zaskoczą
  3. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
  4. Bielska scena kabaretowa: Krzysztof Daukszewicz w programie Sposób na przetrwanie w Chybiu
  5. Korzenie, które definiują: Wpływ przeszłości na teraźniejszość
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Hubert Tomaszewski
Hubert Tomaszewski

Interesuję się dziejami Górnego Śląska. Na blogu przedstawiam zabytki, opowiadam legendy i prezentuję ludowe stroje. Dzielę się pasją do industrialnej architektury i nowoczesnych technologii. Opowiadam o potrawach kuchni śląskiej i tutejszym folklorze. Polecam trasy rowerowe i piesze poBeskidach. Jestem dumny z gospodarczych osiągnięć regionu.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły