Data XV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki

Data XV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki
Autor Damian Zakrzewski
Damian Zakrzewski12 grudnia 2023 | 5 min

01 czerwca 2024 odbędzie się już XV edycja święta Szlaku Zabytków Techniki - INDUSTRIADA. Jest to największy festiwal kultury poprzemysłowej w Europie Środkowo-Wschodniej, który co roku przybiera inną formę i motyw przewodni. Stanowi okazję do promowania dziedzictwa przemysłowego regionu, a także do zaprezentowania ciekawej oferty spędzenia czasu wolnego. W programie znajdują się liczne pokazy, warsztaty, wykłady i koncerty.

Kluczowe wnioski:
 • XV edycja INDUSTRIADY odbędzie się 01 czerwca 2024 roku
 • Jest to największy festiwal kultury poprzemysłowej w regionie
 • Stanowi okazję do promowania dziedzictwa przemysłowego
 • W programie znajdują się liczne atrakcje i wydarzenia
 • Warto śledzić informacje o wydarzeniu na portalu Facebook

01 czerwca 2024 - data kolejnej edycji święta Szlaku Zabytków Techniki

W 2024 roku wypada już XV edycja INDUSTRIADY - największego festiwalu kultury poprzemysłowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Odbędzie się ona dokładnie 01 czerwca i będzie kolejnym świętem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

INDUSTRIADA co roku przybiera inną formę i motyw przewodni, dzięki czemu prezentuje historię i dziedzictwo przemysłu z różnych perspektyw. Jest to zarazem okazja do promowania kultury industrialnej regionu śląskiego i zaprezentowania interesującej oferty spędzenia czasu wolnego.

Atrakcje i wydarzenia podczas festiwalu

W trakcie INDUSTRIADY odbywa się wiele ciekawych wydarzeń - pokazów, warsztatów, wykładów, happeningów i koncertów. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie i miło spędzi czas. Organizatorzy dbają o urozmaicony program imprezy.

Warto podkreślić, że większość atrakcji jest całkowicie darmowa, dzięki czemu festiwal cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców regionu. Przyciąga on tysiące osób i turystów.

15 lat tradycji największego festiwalu w regionie

INDUSTRIADA odbywa się już od 15 lat i na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych imprez kulturalnych w województwie śląskim. Przez ten czas zyskała wielu wiernych fanów, a jej rozpoznawalność systematycznie rośnie.

Festiwal stanowi najlepszą okazję do poznania przemysłowego i technicznego dziedzictwa Śląska oraz promocji regionalnych atrakcji turystycznych - powiedziała Marta Kowalska, dyrektorka Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Szlak Zabytków Techniki na Śląsku

Jednym z głównych celów INDUSTRIADY jest promowanie Szlaku Zabytków Techniki - sieci obiektów poprzemysłowych na terenie województwa śląskiego, które warto zwiedzić. Należą do nich m.in.:

 • Kopalnia Guido w Zabrzu
 • Muzeum Śląskie w Katowicach wraz ze Skansenem
 • Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
 • Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Festiwal z pewnością przyczynia się do wzrostu zainteresowania tymi miejscami i promocji turystycznych walorów województwa.

Czytaj więcej: Najlepsze ośrodki narciarskie w województwie śląskim: TOP 10 w Polsce

Festiwal dziedzictwa regionu

INDUSTRIADA jest przede wszystkim świętem kultury poprzemysłowej i okazją do promowania industrialnego dziedzictwa Śląska. Stanowi celebrację bogatej historii przemysłu w regionie.

Główne gałęzie przemysłu na Śląsku: górnictwo, hutnictwo, przemysł maszynowy, włókienniczy
Najważniejsze ośrodki industrialne regionu: Górny Śląsk, Zagłębie Dąbrowskie, Częstochowa

Dziedzictwo to jest promowane podczas festiwalu na wiele sposobów - poprzez wystawy, multimedia, pokazy historyczne i rekonstrukcje. Daje to szansę przybliżenia kultury industrialnej zarówno mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym region.

Promocja atrakcji turystycznych

Data XV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki

INDUSTRIADA pełni też istotną funkcję promocyjną - prezentuje turystyczne walory województwa śląskiego i zachęca do odwiedzenia ciekawych miejsc. Poza obiektami Szlaku Zabytków Techniki, promowane są również m.in. atrakcje przyrodnicze, takie jak ośrodki górskie czy parki krajobrazowe.

Dzięki festiwalowi wzrasta rozpoznawalność regionu i przyciąga on coraz więcej turystów. Stanowi to korzyść zarówno dla branży turystycznej, jak i dla całej gospodarki.

Podsumowując, INDUSTRIADA pełni wiele istotnych funkcji: edukacyjną, promocyjną i rozrywkową. Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w krajobraz kulturalny Śląska i z roku na rok przyciąga coraz większą publiczność. Zdecydowanie warto odwiedzić je osobiście!

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiłem najważniejsze informacje na temat zbliżającej się XV edycji INDUSTRIADY, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki w województwie śląskim. Jest to największy tego typu festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej, który co roku odbywa się 01 czerwca. Przybliżyłem historię i główne cele wydarzenia - promocję dziedzictwa poprzemysłowego regionu oraz jego walorów turystycznych.

Szczegółowo opisałem atrakcje, jakie czekają na uczestników - koncerty, pokazy, warsztaty itp. Podkreśliłem 15-letnią tradycję INDUSTRIADY oraz fakt, że na stałe wpisała się ona w kalendarz śląskich imprez kulturalnych. Przedstawiłem również najciekawsze obiekty na Szlaku Zabytków Techniki, promowanym podczas festiwalu.

Starałem się unaocznić, w jaki sposób wydarzenie promuje śląskie dziedzictwo przemysłowe i kulturowe - poprzez wystawy, pokazy historyczne itp. Wspomniałem także o funkcji promocyjnej INDUSTRIADY, która przyciąga do regionu wielu turystów i wpływa na rozwój lokalnej gospodarki.

Mam nadzieję, że artykuł zachęcił Państwa do osobistego odwiedzenia tej jedynej w swoim rodzaju imprezy i do poznania industrialnych tradycji Śląska. Gorąco polecam udział w INDUSTRIADZIE - na pewno będzie to niezapomniane przeżycie!

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
 2. 8 filmowych lokacji na Śląsku, które cię zaskoczą
 3. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
 4. Bielska scena kabaretowa: Krzysztof Daukszewicz w programie Sposób na przetrwanie w Chybiu
 5. Korzenie, które definiują: Wpływ przeszłości na teraźniejszość
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Damian Zakrzewski
Damian Zakrzewski

Hej, jestem Damian, i cieszę się, że możemy razem odkrywać uroki i tajemnice naszego pięknego Śląska. Tutaj na blogu skupiam się na tematyce regionalnej, ponieważ jestem dumny z naszych tradycji, historii i pięknych zakątków. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły