Nowa wystawa w muzeum śląskim: pierwiastek żeński. artystki nieprofesjonalne ze zbiorów muzeum śląskiego w katowicach

Nowa wystawa w muzeum śląskim: pierwiastek żeński. artystki nieprofesjonalne ze zbiorów muzeum śląskiego w katowicach
Autor Damian Zakrzewski
Damian Zakrzewski2 stycznia 2024 | 7 min

Artystki nieprofesjonalne ze zbiorów Muzeum Śląskiego są bohaterkami nowej wystawy zatytułowanej "Pierwiastek żeński". Ekspozycja przybliża twórczość 21 artystek, których prace od dawna znajdują się w muzealnych zbiorach. Są wśród nich zarówno uznane twórczynie nurtu art brut czy sztuki naiwnej, jak i te odkryte stosunkowo niedawno. Każda z tych niezwykłych kobiet tworzyła inaczej i miała własną historię do opowiedzenia. Dla jednych sztuka była ucieczką czy terapią, dla innych sposobem na przywrócenie poczucia godności. Poprzez tę wystawę muzeum oddaje głos tym wyjątkowym artystkom.

Artystki nieprofesjonalne w zbiorach

Nowa wystawa w Muzeum Śląskim zatytułowana "Pierwiastek żeński. Artystki nieprofesjonalne ze zbiorów Muzeum Śląskiego" przybliża twórczość 21 artystek amatorskich, których prace od dawna znajdują się w zbiorach muzeum. Są wśród nich zarówno uznane twórczynie nurtu art brut czy sztuki naiwnej, jak Maria Wnęk, Justyna Matysiak, Maria Korsak czy Katarzyna Gawłowa, jak i te odkryte stosunkowo niedawno.

Wystawa pokazuje szerokie spektrum twórczości kobiecej - od malarstwa po rzeźbę, od artystek kanonicznych po te ledwo co odkryte. Łączy je to, że tworzą w sposób nieprofesjonalny, amatorski, często poza głównym nurtem sztuki. Ich prace rzadko gościły na wystawach, tym bardziej cieszy fakt, że znalazły się w zbiorach Muzeum Śląskiego i teraz zostają zaprezentowane szerszej publiczności.

Niedoceniany pierwiastek żeński

Ekspozycja jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy sztuka tworzona przez kobiety ma jakieś specyficzne cechy. Czy jest zjawiskiem marginalnym, skoro w zbiorach muzealnych prace kobiet wciąż stanowią mniejszość? Te wątpliwości skłoniły muzeum do zorganizowania wystawy poświęconej w całości twórczości nieprofesjonalnych artystek.

Twórczość kobiet - ucieczka, terapia, godność

Każda z 21 prezentowanych artystek ma swoją własną historię. Dla niektórych sztuka była ucieczką od problemów życiowych, dla innych - formą terapii, a jeszcze innym pomogła przywrócić poczucie godności i wartości. Niewiele z nich mogło liczyć na akceptację i wsparcie najbliższych - ich pasja była często lekceważona lub wręcz potępiana.

Bunt przeciwko takiej postawie wyraża tytuł wystawy - "Pierwiastek żeński". Ma on zamanifestować odrębność i oryginalność twórczości kobiet, która przez wieki była spychana na margines sztuki, uznawana za gorszą i mniej wartościową.

Pokonując trudności

Prezentowane na wystawie artystki pokonały jednak te przeszkody. Nie zraziły się brakiem zrozumienia ani trudnościami życiowymi i z determinacją realizowały swoją artystyczną pasję. Dzięki temu dziś możemy podziwiać ich prace - świadectwo siły i niezłomności twórczego ducha.

Czytaj więcej: 14.10 Browar Obywatelski. Siudmak. Kosmogonie w Tichauer Art Gallery - Wystawa sztuki w Tichauer Art Gallery

Odkrywanie historii przodkiń

Ekspozycja "Pierwiastek żeński" to nie tylko prezentacja prac artystek, ale też próba odkrycia zapomnianych historii przodkiń, zachowania ciągłości tradycji kobiecej. Jak mówią organizatorzy, poprzez tę wystawę oddają głos kobietom, by wydobyć z niepamięci losy niezwykłych postaci i czerpać z nich inspirację.

Oddajemy głos kobietom, by wydobyć z niepamięci historie naszych przodkiń oraz by utrzymać ich ciągłość, by czerpać z nich inspirację i mądrość życiową.

Dopełnieniem ekspozycji są opowieści o życiorysach poszczególnych twórczyń, ich inspiracjach i motywacjach. Pozwalają one lepiej zrozumieć tło powstawania prezentowanych prac i wpisać je w szerszy kontekst walki kobiet o równouprawnienie.

Losy niezwykłych artystek

Nowa wystawa w muzeum śląskim: pierwiastek żeński. artystki nieprofesjonalne ze zbiorów muzeum śląskiego w katowicach

Wystawa przybliża sylwetki kilku wybitnych postaci świata sztuki, których losy są szczególnie inspirujące. Do takich artystek należy na przykład Maria Wnęk - samouk, która w wieku 50 lat zaczęła tworzyć niezwykłe, oniryczne wizje. Jej prace znalazły uznanie najwybitniejszych krytyków, choć sama artystka żyła w nędzy i zapomnieniu. Dopiero na starość doczekała się sławy i uznania.

W poszukiwaniu siebie

Zmianę swojego losu przyniosła artystce Justyna Matysiak, diagnozowana jako niepełnosprawna umysłowo. Malowanie pozwoliło jej na nowo odkryć i wyrazić siebie, stało się formą autoterapii. Dziś jej dzieła znajdują się w zbiorach muzeów na całym świecie.

Dzieła wybitnych twórczyń

Oprócz tych dwóch wyjątkowych postaci, ekspozycja przybliża twórczość wielu innych niezwykłych artystek. Są wśród nich m.in. Maria Korsak - malarka z Podhala, której prace naznaczone są tragizmem wojny i powojennej rzeczywistości; Katarzyna Gawłowa - prosta chłopka, której hafty zachwyciły Picassa podczas pobytu w Polsce, czy Zofia Stankiewicz - wszechstronnie uzdolniona rzeźbiarka, poetka i pisarka.

Artystka Dziedzina sztuki Tematyka prac
Maria Korsak Malarstwo Wojna, bieda, tragizm
Katarzyna Gawłowa Hafciarstwo Ludowy folklor
Zofia Stankiewicz Rzeźba, poezja, proza Uniwersalne tematy

Te kilkanaście wymienionych twórczyń to oczywiście tylko przykłady - na wystawie zaprezentowano prace 21 artystek, każda z nich zasługuje na uwagę i podziw. To szansa na poznanie mało znanych, a jakże inspirujących historii polek - artystek pokonujących przeciwności losu i realizujących swoją pasję.

  • Wystawa ukazuje szerokie spektrum twórczości kobiet - od malarstwa po rzeźbę, od artystek znanych po ledwo co odkryte
  • Ekspozycja próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie o specyfikę i marginalizację sztuki uprawianej przez kobiety

Podsumowując, "Pierwiastek żeński" to cenna próba spojrzenia na twórczość artystek nieprofesjonalnych i wybicia z niepamięci inspirujących, choć często dramatycznych losów polek - malarek, rzeźbiarek, poetek. Wystawa pokazuje, że mimo trudności i przeciwności losu kobiety potrafią realizować swoją artystyczną pasję i pozostawiać niezwykłe dzieła. Dlatego warto do muzeum zajrzeć i samemu ocenić tę wyjątkową ekspozycję.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przybliżyłem tematykę nowej wystawy w Muzeum Śląskim zatytułowanej "Pierwiastek żeński. Artystki nieprofesjonalne ze zbiorów Muzeum Śląskiego". Jest to ekspozycja prezentująca prace 21 artystek amatorskich, których dzieła od dawna znajdują się w zbiorach muzeum.

Omówiłem m.in. specyfikę i marginalizację twórczości kobiet, dla których sztuka była często ucieczką, terapią lub sposobem na przywrócenie godności. Przybliżyłem sylwetki kilku wybitnych postaci, takich jak Maria Wnęk, Justyna Matysiak czy Zofia Stankiewicz. Zaprezentowałem różnorodność dziedzin ich twórczości - od malarstwa, przez rzeźbę, po poezję i prozę.

Podkreśliłem, że poprzez tę wystawę muzeum pragnie oddać głos tym niezwykłym kobietom, odkryć na nowo ich historie i czerpać z nich inspirację. Zwróciłem uwagę, że jest to okazja do poznania mało znanych, lecz niezwykle inspirujących losów utalentowanych artystek, które wbrew przeciwnościom realizowały swoją pasję.

Zachęciłem do osobistego obejrzenia tej jedynej w swoim rodzaju ekspozycji i przekonania się, jak wiele do zaoferowania ma twórczość nieprofesjonalnych artystek, których prace od dawna znajdowały się w zbiorach Muzeum Śląskiego.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Pszczyna i Okolice: 6 Atrakcji Których Nie Możesz Przegapić w Regionie
  3. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
  4. Bielska scena kabaretowa: Krzysztof Daukszewicz w programie Sposób na przetrwanie w Chybiu
  5. Korzenie, które definiują: Wpływ przeszłości na teraźniejszość
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Damian Zakrzewski
Damian Zakrzewski

Hej, jestem Damian, i cieszę się, że możemy razem odkrywać uroki i tajemnice naszego pięknego Śląska. Tutaj na blogu skupiam się na tematyce regionalnej, ponieważ jestem dumny z naszych tradycji, historii i pięknych zakątków. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły