W 2023 roku w Muzeum Śląskim odbędzie się niezwykła wystawa poświęcona wybitnej polskiej himalaistce, Wandzie Rutkiewicz. Przypada właśnie 80. rocznica jej urodzin, a minęło już 45 lat od historycznego zdobycia przez nią Mount Everest. Ekspozycja prezentuje prywatne zdjęcia Wandy z najwyższych gór świata. Pozwoli poczuć klimat jej legendarnej wyprawy i przybliży postać niezwykłej kobiety - zawziętej i pełnej pasji. Wystawie towarzyszyć będą spotkania z gośćmi i wykłady.
Wernisaż wystawy zdjęć Wandy Rutkiewicz
W Muzeum Śląskim już 15 listopada odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy poświęconej legendarnemu polskiemu himalaistce, Wandzie Rutkiewicz. Ekspozycja prezentuje prywatne zdjęcia Wandy z jej wypraw w najwyższe góry świata, udostępnione przez jej siostrę Janinę Fies. Zdjęcia te pozwolą nam zbliżyć się do tej wyjątkowej kobiety i poczuć klimat jej wypraw wysokogórskich.
Na wystawie zatytułowanej „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz” zobaczymy ponad 80 fotografii wykonanych przez samą Wandę podczas wypraw w latach 1975-1990. Są to zarówno zdjęcia tatrzańskie, jak i z wypraw w Himalaje, Karakorum, Pamir czy Andy. Wanda nie tylko zdobywała szczyty, ale też uwieczniała góry na zdjęciach. Jej fotografie oddają niezwykły związek człowieka z naturą.
Ekspozycja będzie okazją, by przypomnieć tę wyjątkową postać w roku 80. rocznicy jej urodzin. Wanda Rutkiewicz była pierwszą Polką, która stanęła na Mount Evereście w 1978 roku. Była też trzecią kobietą w historii, która tego dokonała. Przez lata popularyzowała wyprawy wysokogórskie i zarażała pasją do gór.
rocznica urodzin wybitnej himalaistki
Wanda Rutkiewicz przyszła na świat 4 lutego 1943 roku w Płungianach na Litwie. Od najmłodszych lat pasjonowały ją góry, a wspinaczką zajmowała się od 12. roku życia. W 1965 roku ukończyła studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego.
W 1974 roku zdobyła swój pierwszy ośmiotysięcznik - Noszak. Do 1988 roku zdobyła aż 8 szczytów zaliczanych do Korony Himalajów i Karakorum. Była nie tylko świetną wspinaczką, ale też charyzmatycznym liderem i organizatorką wypraw. Jej determinacja i upór przyniosły efekty.
Niestety 12 maja 1992 roku Wanda Rutkiewicz zaginęła podczas wyprawy na Kanczendzongę. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Tragiczna śmierć nie przekreśla jednak dokonań tej wyjątkowej himalaistki, która na zawsze wpisała się w historię polskiego i światowego alpinizmu.
Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz
- 1975 – zdobycie Noshaq (7492 m n.p.m.) w Hindukusz
- 1978 – zdobycie Mount Everest (8848 m n.p.m.) w Himalajach
- 1981 – zdobycie Czo Oju (8201 m n.p.m.) w Himalajach
- 1984 – zdobycie Manaslu (8163 m n.p.m.) w Himalajach
- 1985 – zdobycie Sziszapangmy (8013 m n.p.m.) w Himalajach
- 1986 – zdobycie Annapurny (8091 m n.p.m.) w Himalajach
- 1987 – zdobycie Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) w Himalajach
- 1988 – zdobycie Gaszerbrum II (8034 m n.p.m.) w Karakorum
Czytaj więcej: 14.10 Browar Obywatelski. Siudmak. Kosmogonie w Tichauer Art Gallery - Wystawa sztuki w Tichauer Art Gallery
Zdjęcia Wandy z najwyższych gór świata
Na wystawie w Muzeum Śląskim zobaczymy zdjęcia wykonane przez Wandę Rutkiewicz podczas jej licznych wypraw. Są wśród nich fotografie z wyprawy na Mount Everest w 1978 roku, kiedy to Wanda jako pierwsza Polka stanęła na Dachu Świata. Zobaczymy magiczne ujęcia ośnieżonych szczytów, lodowców, namiotów wysokogórskich obozów.
Fotografie utrwalone przez Wandę oddają surowy, ale zarazem piękny klimat najwyższych gór świata. Dzięki nim przeniesiemy się w fascynujący świat wypraw, w którym na co dzień żyła Wanda. Zrozumiemy trud i wysiłek, jaki wiąże się ze zdobywaniem ośmiotysięczników, ale także miłość do gór, która napędzała Wandę.
Fotografie ukazują też wrażliwą i kontemplacyjną stronę Wandy. Jej zdjęcia przedstawiają nie tylko górskie szczyty, ale także ludzi, zwierzęta, roślinność. Są próbą uchwycenia piękna natury. Dzięki tym fotografiom poznamy Wandę jako artystkę.
Najcenniejsze zdjęcia Wandy Rutkiewicz
Wśród prezentowanych na wystawie zdjęć znajdą się niezwykle cenne fotografie, takie jak:
- Zdjęcia z wyprawy na Mount Everest w 1978 r.
- Panorama Himalajów z obozu na wysokości 8000 m n.p.m.
- Widok na K2 nad Baltoro w Karakorum
- Obóz pod Annapurną w 1986 r.
- Wanda z Sherpami na tle Ama Dablam w 1979 r.
Te i wiele innych wspaniałych fotografii Wandy Rutkiewicz zobaczymy na wystawie w Muzeum Śląskim. Stanowią one fascynujące świadectwo jej wypraw oraz oddają charakter tej wybitnej postaci.
Klimat wypraw wysokogórskich Wandy
Ekspozycja zdjęć Wandy Rutkiewicz pozwoli nam poczuć wyjątkowy klimat jej wypraw w najwyższe góry świata. Zobaczymy ekstremalne warunki, w jakich przyszło jej działać: lodowce, zaspy śnieżne, skaliste granie, wysokogórską pustynię. Odczujemy wysiłek i trud, z jakim wiązało się zdobywanie kolejnych ośmiotysięczników.
Wystawa pokaże też drugą, bardziej poetycką stronę tych wypraw. Na licznych zdjęciach Wandy widać zachwyt nad pięknem gór, fascynację ich majestatem i potęgą. Fotografie te emanują spokojem, skupieniem i kontemplacją natury. Ukazują głęboki związek człowieka z naturą, który przenikał całe życie Wandy.
Poprzez jej zdjęcia z bliska poznamy codzienność i atmosferę wypraw – namioty, sprzęt, ludzi. Poczujemy trud, ale i satysfakcję z bycia wśród najwyższych szczytów globu. To wszystko sprawia, że wystawa zabierze nas w fascynującą podróż śladami niezwykłej Wandy Rutkiewicz.
Legendarne zdobycie Mount Everest
Kluczowym punktem wystawy będą zdjęcia z wyprawy, podczas której Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka stanęła na Mount Evereście. Stało się to 16 października 1978 roku, kiedy to Wanda wraz z kolegami Anna Czerwińską i Ryszardem Szafirskim zdobyli najwyższy szczyt świata.
Był to niezwykły sukces polskich himalaistów i wielkie osiągnięcie Wandy, która została dopiero trzecią kobietą w historii na Everest. Jej zdjęcia z tej legendarnej wyprawy utrwalają historyczne wydarzenie i pozwalają nam uczestniczyć w tamtych chwilach.
Zobaczymy między innymi zdjęcia ze zdobywania kolejnych obozów na Evereście, trudne partie szlaku, dramatyczne widoki Himalajów z wysokości 8000 metrów i wreszcie – szczyt najwyższej góry świata. To fascynująca opowieść o sile, determinacji i spełnieniu marzeń.
„To było moje największe marzenie, abym mogła stanąć na najwyższym szczycie świata. Cieszę się, że mi się to udało” – wspominała później Wanda Rutkiewicz.
Towarzyszące wydarzenia i atrakcje wystawy
Wystawie „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz” będzie towarzyszyć wiele ciekawych wydarzeń. Już 15 listopada, podczas wernisażu ekspozycji, odbędzie się spotkanie z himalaistami, którzy opowiedzą o swoich własnych wyprawach śladami Wandy.
Ponadto w trakcie trwania wystawy zaplanowano cykl prelekcji poświęconych Wandzie Rutkiewicz oraz polskim i zagranicznym wyprawom wysokogórskim. Odbędą się też warsztaty dla dzieci, podczas których najmłodsi poznają świat gór.
Bogaty program wydarzeń sprawi, że wystawa będzie świetną okazją do poszerzenia wiedzy o wybitnej polskiej himalaistce oraz do zainspirowania się jej pasją do gór. Z pewnością pozostawi niezapomniane wrażenia!
Podsumowanie
W artykule przedstawiono szczegóły dotyczące nadchodzącej wystawy w Muzeum Śląskim poświęconej wybitnej polskiej himalaistce, Wandzie Rutkiewicz. Wystawa otwiera się 15 listopada i potrwa do końca marca 2024 roku. Prezentuje ona prywatne zdjęcia Wandy z jej wypraw w najwyższe góry świata. Jest okazją do uczczenia 80. rocznicy jej urodzin.
Artykuł opisuje kluczowe punkty ekspozycji - zdjęcia z historycznego zdobycia Mount Everest w 1978 roku, gdy Wanda jako pierwsza Polka stanęła na szczycie. Przedstawia też inne cenne fotografie z wypraw Wandy, które pozwolą poczuć klimat jej wypraw oraz poznać tę wyjątkową postać.
Ponadto w artykule zarysowano dokonania i osiągnięcia Wandy Rutkiewicz, która przez lata popularyzowała wyprawy wysokogórskie. Przypomniano o jej tragicznej śmierci w 1992 roku. Omówiono również wydarzenia towarzyszące wystawie, m.in. spotkania z himalaistami.
Lektura artykułu z pewnością zachęci do odwiedzenia tej niezwykłej wystawy fotografii wybitnej polskiej himalaistki i podróżniczki. Pozwoli też lepiej poznać i docenić dokonania Wandy Rutkiewicz. Gorąco polecam!