Spacer szlakiem kwitnących magnolii: najpiękniejsze ogródki w Polsce

Spacer szlakiem kwitnących magnolii: najpiękniejsze ogródki w Polsce
Autor Dominika Wiśniewska
Dominika Wiśniewska24 marca 2024 | 10 min

Spacer szlakiem kwitnących magnolii to wyjątkowa okazja, by nacieszyć oko przepięknymi ogrodami w samym sercu Cieszyna. Co roku pod koniec marca i na początku kwietnia to malownicze miasteczko zamienia się w prawdziwą krainę czarów, gdzie kwitnące magnolie zachwycają swoim pięknem. Zapraszamy na wyjątkowy spacer, podczas którego odkryjecie najpiękniejsze zakątki miejskich ogrodów i posłuchacie fascynujących historii związanych z tymi zaczarowanymi miejscami. Przygotujcie aparaty, to widok, którego nie możecie przegapić!

Co warto zobaczyć na szlaku kwitnących magnolii w Cieszynie

Odkrycie szlaku kwitnących magnolii w Cieszynie to prawdziwa gratka dla miłośników pięknych ogrodów i spacerów na łonie natury. Zabytkowe miasto położone w sercu Śląska Cieszyńskiego co wiosnę przemienia się w bajkową krainę, gdzie kwitnące magnolie stanowią główną atrakcję. Podczas tej wyjątkowej wycieczki poznacie najbardziej urokliwe miejsca, w których te cudowne rośliny prezentują swoje niezwykłe kwiaty.

Pierwszym przystankiem na szlaku będzie Park Pokoju, dawne ogrody hrabiego Larischa, w których kwitnie ponad 60 gatunków magnolii. Spacerując alejkami tego romantycznego ogrodu magnolii, poczujecie się jak w innym wymiarze. Piękno tych roślin oczaruje Was niczym magiczna kraina z książek dla dzieci. Nie zabraknie również zabytkowych budynków i pomników, które dodadzą klimatu temu miejscu.

Dalej szlak prowadzi przez kameralną uliczkę Henryka Sienkiewicza, gdzie kwitnące drzewa magnolii tworzą przepiękny baldachim nad waszymi głowami. To doskonałe miejsce na niezapomniane zdjęcia przy tych cudownych roślinach. Na kolejnych przystankach poznacie również inne zakątki Cieszyna, w których magnolie zadomowiły się na dobre i będziecie mogli je podziwiać.

Największe okazy na szlaku

Wśród największych atrakcji spaceru po ogrodzie znajdą się bez wątpienia potężne okazy magnolii bukietowej oraz magnolii Sdouble Denton, które swoimi rozmiarami zapierają dech w piersiach. Mierzą ponad 20 metrów wysokości i ich kwiaty mogą osiągać nawet 30 cm średnicy! Stanowią jedną z największych atrakcji na szlaku i będziecie mieli okazję zrobić sobie przy nich niezapomniane zdjęcia.

Niemniej jednak nawet najmniejsze magnolie zachwycą Was swoim pięknem. Ich różnorodne formy i kolory tworzą niesamowite kompozycje, które dosłownie hipnotyzują wszystkich przechodniów. Biali, różowi i purpurowi goście z dalekich stron przyciągają uwagę każdego, kto tylko raz miał okazję je zobaczyć na żywo.

Kiedy odbywają się spacery szlakiem kwitnących magnolii

Kwiecień i maj to najlepszy okres na wycieczkę magnolia w Cieszynie. Wtedy właśnie najwięcej gatunków magnolii rozpościera swe piękno i możecie je zobaczyć w pełnej krasie. Warto jednak pamiętać, że to wszystko zależy od aury – jeśli wiosna jest wczesnoodporna, kwiaty rozkwitną wcześniej, a jeśli chłodna, będą się jeszcze zbierały na siły.

Spacer odbywa się w Cieszynie w dwóch terminach - 23 marca oraz 7 kwietnia. Organizatorzy starają się wyjść naprzeciw zmiennym kaprysom pogody, by wszyscy chętni mieli szansę wybrać dogodny dla siebie termin zwiedzania. Pierwszy ze spacerów ma miejsce w ostatnią sobotę marca, kiedy to kwitną już wczesne odmiany magnolii. Drugi natomiast organizowany jest w pierwszą niedzielę kwietnia, gdy przyroda w pełni już wkroczyła w wiosnę, a ogrody tętnią życiem i bogactwem barw.

Koniecznie odwiedzajcie nas właśnie w kwietniu, kiedy przyroda świętuje swoje wiosenne obrzędy i ogród magnolii jest w pełnym rozkwicie! To niezapomniane przeżycie, które na długo pozostanie w pamięci.

Aura bywa jednak nieprzewidywalna, więc organizatorzy apelują o śledzenie aktualnych informacji. Są one na bieżąco publikowane na stronie internetowej, gdzie znajdziecie szczegółowy harmonogram spacerów. Pamiętajcie też, że piękno kwitnących magnolii trwa tylko przez moment - dlatego warto go nie przegapić!

Czytaj więcej: Ferie w Przytulii - Wieczór w Brennej z Widokiem na Góry

Gdzie znajduje się Park Pokoju z ogrodami hrabiego Larischa

Sercem parku magnolii i główną atrakcją szlaku kwitnących magnolii w Cieszynie jest bez wątpienia Park Pokoju. To przepiękne założenie ogrodowe znajduje się w samym centrum miasta i stanowi dawne ogrody hrabiego Ernesta Amadeusza Larisch-Mönnich, który za życia pragnął stworzyć wyjątkowy ogród z rozmachem.

Zwiedzając to miejsce, poznacie historię tego przedsiębiorczego arystokraty, który równie wielką pasją jak biznes darzył ogrodnictwo. To właśnie on sprowadził do Cieszyna pierwsze okazy magnolii i rozpoczął tworzenie tej niezwykłej kolekcji. Obecnie w Parku Pokoju możecie podziwiać ponad 60 różnych gatunków tych roślin, w tym wiele niezwykle rzadkich i cennych egzemplarzy.

Aby dotrzeć do Parku, należy skierować się na południową część Cieszyna, w bliskie sąsiedztwo Wzgórza Zamkowego. Park Pokoju zlokalizowany jest nieopodal zabytkowego Rynku i Wieży Piastowskiej. Znajduje się w obrębie ulic: Regera, Zamkowa i Mennicza. To zaledwie 5 minut spacerem od samego centrum miasta.

Pozostałe atrakcje Parku Pokoju

Choć magnolie stanowią niewątpliwą gwiazdę tego miejsca, w Parku Pokoju znajdziecie również inne perełki. Na terenie tego ponad 6-hektarowego ogrodu znajduje się pałac, w którym mieści się obecnie Wyższa Szkoła Biznesu. To idealna sceneria dla niezapomnianych zdjęć w otoczeniu białych kolumn oraz kwitnących roślin.

W Parku nie brakuje także innych, cennych okazów dendrologicznych. Podziwiać tu możecie m.in. oklumne Oliviera, rzadki gatunek długowiecznych drzew, miłorzęby dwuklapowe czy okazałe platany klonolistne. Nad strumieniem Bobrówką znajdziecie także ciekawy obiekt inżynieryjny jakim jest drewniana konstrukcja "Krzywizny". To magiczne i pełne uroku miejsce zachwyci każdego spacerowicza.

Lokalizacja: ul. Regera, Cieszyn
Powierzchnia: 6,3 ha
Liczba gatunków magnolii: Ponad 60
Inne atrakcje: Pałac, "Krzywizny", Okazy dendrologiczne

Jak długo trwa spacer szlakiem kwitnących magnolii

Zdjęcie Spacer szlakiem kwitnących magnolii: najpiękniejsze ogródki w Polsce

Sam czas zwiedzania tej niezwykłej trasy wśród kwitnących magnolii w Cieszynie wynosi około 2,5 godziny. Jest to jednak wyłącznie czas poświęcony na przemieszczanie się pieszo pomiędzy kolejnymi punktami i przystankami. Jeśli jesteście fotografami lub po prostu chcecie w pełni rozkoszować się pięknem tych bajecznych roślin, warto zarezerwować sobie znacznie więcej czasu.

Organizatorzy spaceru dokładnie wyliczyli najbardziej optymalne tempo, by każdy mógł w komfortowych warunkach nacieszyć oczy widokiem magnolii, posłuchać ciekawostek o ich historii i pochodzeniu. W trakcie przejścia poznacie również interesujące fakty o samym mieście Cieszyn i będziecie mieli okazję poczuć jego unikalną atmosferę.

 • Długość szlaku: ok. 4,5 km
 • Przewidywany czas zwiedzania: 2-2,5 godziny
 • Liczba przystanków: 10
 • Tempo: umiarkowane, z przystankami na odpoczynek

Sam szlak ma długość około 4,5 km i wiedzie przez najpiękniejsze zakątki Cieszyna. Na jego trasie przewidziano aż 10 dłuższych przystanków, gdzie będziecie mogli delektować się widokiem magnolii, robić zdjęcia i słuchać ciekawych opowieści przewodników. Trasa została tak przygotowana, by każdy mógł cieszyć się niezapomnianymi widokami w spokojnym, umiarkowanym tempie. Nie zabraknie też krótkich przerw na odpoczynek.

Oprowadzający po szlaku kwitnących magnolii w Cieszynie

Jednym z największych atutów cieszyńskiego spaceru po ogrodzie wśród kwitnących magnolii jest możliwość skorzystania z usług prawdziwych znawców tematu oraz lokalnych historyków. To oni będą oprowadzać Was po zabytkowym Cieszynie i wprowadzać w tajemnice tych niezwykłych roślin.

Głównym przewodnikiem po magnolowych szlakach jest Stanisław Kawecki – sekretarz miasta Cieszyna, lokalny patriota i wielki miłośnik przyrody. To właśnie on od lat zajmuje się dbaniem o magnolię w miejskich ogrodach i świetnie zna ich historię oraz ciekawostki związane z poszczególnymi gatunkami. Słuchając jego opowieści, poznacie tajemnice tych wyjątkowych kwiatów.

Drugą osobą oprowadzającą będzie Irena French, dyrektorka Muzeum Śląska Cieszyńskiego. To prawdziwy autorytet w dziedzinie historii regionu, który z pasją opowie o mijanych przez Was zabytkach i podcieniach w Cieszynie. Dzięki temu spacer stanie się nie tylko wielkim przeżyciem florystycznym, ale również architektoniczno-historyczną przygodą!

Niewątpliwa zaleta przewodników

Zarówno Stanisław Kawecki, jak i Irena French to lokalni pasjonaci, którzy od lat zajmują się krzewienie wiedzy o Śląsku Cieszyńskim. Wielkim ich atutem jest nie tylko rozległa wiedza, ale też ogromny zapał i zaangażowanie w przekazywanie najciekawszych informacji o swoim ulubionym regionie.

Prowadzeni przez nich wycieczka magnolia zamieni się w niezwykle barwną przygodę, podczas której wzruszacie się urokiem cieszyńskich zakątków, poznacie sekrety najpiękniejszych okazów magnolii, a nawet usłyszycie śląskie żarciki i anegdotki prosto z ust lokalnych gawędziarzy. To gwarancja niezapomnianych wrażeń!

Stanisław Kawecki Sekretarz miasta Cieszyna, oprowadza po magnolowych szlakach
Irena French Dyrektorka Muzeum Śląska Cieszyńskiego, opowiada o lokalnej historii

Miejsce startu spaceru szlakiem kwitnących magnolii

Spacer zakochanym w magnolach rozpoczyna się w jednym z najbardziej emblematycznych miejsc w Cieszynie – na Placu Kościelnym, który rozciąga się tuż przy zabytkowym kościele Jezusowym. To idealne miejsce na start tej niezwykłej przygody!

Plac Kościelny zlokalizowany jest w obrębie ulic Przykopa, Wiejska i Głęboka. Leży nieopodal głównego Rynku, zaledwie kilka minut spacerem od największych atrakcji miasta jak Wieża Piastowska czy Kamienica Brackiej. Dojedziecie tu więc bez problemu pieszo lub komunikacją miejską.

 • Miejsce zbiórki – Plac Kościelny przy kościele Jezusowym
 • Czas rozpoczęcia spaceru – godz. 14:00
 • Jak dotrzeć: z Rynku kierować się ulicą Głęboką

Zbiórka wycieczki następuje punktualnie o godz. 14.00 na placu. Po krótkim wprowadzeniu przez przewodników, wyruszycie w stronę ulicy Henryka Sienkiewicza, by rozpocząć podziwianie kwiatów w całej okazałości. Już pierwsza część trasy zaspokoi Wasz głód magnolii!

Dolny Śląsk to prawdziwy raj dla miłośników tych wspaniałych roślin. Jeśli interesujecie się magnoliovymi szlakami, koniecznie dodajcie spacer szlakiem kwitnących magnolii w Cieszynie do swojej listy must-see. Ten kierunek wycieczek dopiero zyskuje na popularności!

Dolny Śląsk to prawdziwy raj dla miłośników tych wspaniałych roślin. Jeśli interesujecie się magnoliovymi szlakami, koniecznie dodajcie spacer szlakiem kwitnących magnolii w Cieszynie do swojej listy must-see. Ten kierunek wycieczek dopiero zyskuje na popularności! To doskonała okazja, by nacieszyć oczy widokiem tych bajecznych kwiatów w scenerii zabytkowego miasta. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Podsumowanie

Dla wszystkich miłośników kwitnących magnolii i pięknych ogrodów magnolii wiosenny spacer po ogrodzie w Cieszynie będzie niezapomnianą przygodą. Ten przepiękny zakątek Dolnego Śląska rozkwita każdej wiosny, zapraszając na barwną wycieczkę magnolia po najcudowniejszych zakątkach ukrytych w samym sercu miasta.

Największą atrakcją szlaku jest urokliwy park magnolii zwany Parkiem Pokoju, w którym rozkwitają setki kolorowych roślin. Profesjonalni przewodnicy wprowadzą Was w tajemnice tych bajecznych kwiatów, a historia cieszyńskiej rezydencji hrabiego Larischa oczaruje niejednego zwiedzającego. To wyjątkowa okazja, by na chwilę przenieść się do prawdziwej, wiosennej krainy czarów!

Najczęstsze pytania

Sam spacer trwa około 2,5 godziny. To czas poświęcony jedynie na przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi przystankami. Jeśli chcecie w pełni delektować się widokiem magnolii i robić liczne przerwy na fotografie, warto zarezerwować sobie około 3-4 godzin.

Trasa liczy około 4,5 km i przebiega ulicami miasta, więc nie jest wymagająca fizycznie. Organizatorzy przewidzieli liczne przystanki na odpoczynek. Szlak mogą pokonać zarówno starsi, jak i najmłodsi miłośnicy magnolii.

Park Pokoju, będący kiedyś ogrodami hrabiego Larischa, zlokalizowany jest przy ulicy Regera w Cieszynie. To zaledwie kilka minut spacerem na południe od Rynku i Wzgórza Zamkowego. Jest to największa osobliwość na szlaku kwitnących magnolii.

Spacer prowadzą wybitni znawcy Cieszyna - Stanisław Kawecki, sekretarz miasta oraz Irena French, dyrektorka Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Ich wiedza i pasja na temat magnolii oraz historii miasta gwarantują niezapomniane wrażenia!

Na trasie znajdują się liczne kawiarnie i restauracje, w których możecie odpocząć i zjeść smaczny posiłek. Szczególnie polecane są przystanki na Rynku, gdzie znajduje się wiele przytulnych lokali z cieszyńskim jadłem.

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
 2. 8 filmowych lokacji na Śląsku, które cię zaskoczą
 3. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
 4. Spotkanie z cyklu Poznaj Śląskie - wizyta w ArcelorMittal Park
 5. Korzenie, które definiują: Wpływ przeszłości na teraźniejszość
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dominika Wiśniewska
Dominika Wiśniewska

Kocham historię i kulturę Śląska. Na blogu opisuję tradycje, kuchnię, gwarę i zabytki regionu. Dzielę się rodzinnymi przepisami na śląskie kołocze i rolady. Opowiadam o industrialnym krajobrazie i starych kopalniach. Polecam najciekawsze trasy turystyczne i opisuję lokalne wydarzenia kulturalne. Przybliżam sylwetki wielkich Ślązaków. Jestem dumna ze śląskiego etosu pracy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły