Niemożliwe wydarzenie w Polsce. Przełomowy odkrycie naukowe

Niemożliwe wydarzenie w Polsce. Przełomowy odkrycie naukowe
Autor Dominika Wiśniewska
Dominika Wiśniewska22.05.2024 | 3 min.

Polska paleontologia właśnie wstrząsnęła światową nauką. Zespół polskich badaczy z Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego dokonał nieprawdopodobnego odkrycia. W bursztynie sprzed ponad 100 milionów lat znaleźli w doskonałym stanie zachowanego olbrzymiego gada. Dzięki temu mamy zupełnie nowe informacje na temat fauny okresu kredowego.

Polska paleontolodzy dokonali ważnego odkrycia

Przełomowe odkrycie naukowe na skalę światową dokonane zostało przez polskich paleontologów z Uniwersytetu Wrocławskiego. W bursztynie sprzed ponad 100 milionów lat zachował się w doskonałym stanie olbrzymi gad, co rzuca zupełnie nowe światło na faunę okresu kredowego.

Naukowcy podczas prac wykopaliskowych na terenie Półwyspu Sambijskiego natrafili na niewielki kawałek bursztynu bałtyckiego. Dopiero po dokładniejszych badaniach okazało się, że skrywa on w sobie niesamowity skarb - kompletnie zachowanego gada z czasów kredy.

Ten niespotykanie rzadki okaz wzbogaca naszą wiedzę o organizmach żyjących w tamtym odległym okresie dziejów Ziemi. Eksperci od razu przystąpili do szczegółowej analizy tego niezwykłego znaleziska.

Olbrzymi gad sprzed milionów lat zachowany w bursztynie

Gad zachowany w bursztynie to okaz mierzący ponad 20 cm długości. Stanowi to niespotykany rozmiar, biorąc pod uwagę, że dotychczas w takim stanie znajdowano głównie owady i drobne stworzenia wielkości co najwyżej kilku centymetrów.

Eksperci uważają, że jest to niewątpliwie prehistoryczny jaszczur, jednak z uwagi na brak wcześniejszych podobnych odkryć, nie są w stanie z całą pewnością określić jego gatunku. Trwają badania mające na celu dokładniejsze sklasyfikowanie tego gada.

Niemal stuprocentowa przejrzystość bursztynu pozwala doskonale przyjrzeć się każdemu szczegółowi zachowanego stworzenia. Widoczne są nawet najdrobniejsze szczegóły pokrycia skóry i układu kostnego tego gada.

  • Wyjątkowa okazja do poznania fauny okresu kredowego
  • Polscy paleontolodzy dokonali światowej klasy odkrycia
  • Kompletnie zachowany olbrzymi gad z czasów dinozaurów

Nowe informacje o faunie okresu kredowego

Odkrycie tego niezwykłego, kompletnego okazu gada z okresu kredowego jest rewolucyjne dla nauki. Pozwala ono lepiej zrozumieć różnorodność biologiczną panującą na Ziemi ok. 100 milionów lat temu.

Dotychczas wiedza na temat fauny epoki kredy pochodziła głównie ze skamielin i nielicznych, fragmentarycznych szczątków kopalnych zachowanych w bursztynie. Ten absolutnie wyjątkowy okaz w pełni zachowanego gada otwiera przed paleontologami zupełnie nowe perspektywy badań.

Niedawne odkrycie pokazuje, jak wiele tajemnic z przeszłości pozostaje jeszcze do odkrycia. Naukowcy nie mogą doczekać się przeprowadzenia szczegółowych analiz niezwykłego okazu, które z pewnością dostarczą nieznanych wcześniej informacji na temat bogactwa gatunkowego fauny okresu kredy.

Najczęstsze pytania

Bursztyn bałtycki to żywica roślinna, która uległa stopniowej fosylizacji na przestrzeni milionów lat. Tworzyła się ona głównie z soków drzew iglastych rosnących na tym terenie w epoce kredowej. Jej unikatowe właściwości pozwalają na zachowanie nawet drobnych organizmów w niezmienionej formie.

Epoka kredowa, zwana też okresem kredowym, to jeden z trzech okresów ery mezozoicznej trwający przez około 79 milionów lat - od około 145 do około 66 milionów lat temu. W tym czasie na Ziemi panowały wyjątkowe warunki sprzyjające rozwojowi bogatej fauny i flory.

To odkrycie ma kolosalne znaczenie dla paleontologii i biologii ewolucyjnej. Kompletnie zachowany okaz dużego gada z epoki kredy pozwala w niezwykle precyzyjny sposób poznać nieznane dotąd szczegóły dotyczące różnorodności gatunkowej i budowy tych istot.

Przełomowe odkrycie miało miejsce na Półwyspie Sambijskim, który obecnie znajduje się na terytorium obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. To właśnie tam naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzili swoje prace wykopaliskowe.

Odkrycie zostało ogłoszone przez zespół paleontologów z Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego w maju 2024 roku. Naukowcy ci rozpoczęli swoje prace poszukiwawcze kilka miesięcy wcześniej i właśnie zwieńczyło je niesamowite znalezisko doskonale zachowanego gada z okresu kredowego.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Sezon się kończy w sobotę - będziesz zaskoczony tym, co się wydarzy
  3. Spotkanie z cyklu Poznaj Śląskie - wizyta w ArcelorMittal Park
  4. Zwiedź Muzeum Gazownictwa w Zabrzu
  5. Martyna Buś znów w akcji! Niespodziewana decyzja gwiazdy żeńskiej piłki nożnej
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dominika Wiśniewska
Dominika Wiśniewska

Kocham historię i kulturę Śląska. Na blogu opisuję tradycje, kuchnię, gwarę i zabytki regionu. Dzielę się rodzinnymi przepisami na śląskie kołocze i rolady. Opowiadam o industrialnym krajobrazie i starych kopalniach. Polecam najciekawsze trasy turystyczne i opisuję lokalne wydarzenia kulturalne. Przybliżam sylwetki wielkich Ślązaków. Jestem dumna ze śląskiego etosu pracy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły