Polska paleontologia właśnie wstrząsnęła światową nauką. Zespół polskich badaczy z Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego dokonał nieprawdopodobnego odkrycia. W bursztynie sprzed ponad 100 milionów lat znaleźli w doskonałym stanie zachowanego olbrzymiego gada. Dzięki temu mamy zupełnie nowe informacje na temat fauny okresu kredowego.
Polska paleontolodzy dokonali ważnego odkrycia
Przełomowe odkrycie naukowe na skalę światową dokonane zostało przez polskich paleontologów z Uniwersytetu Wrocławskiego. W bursztynie sprzed ponad 100 milionów lat zachował się w doskonałym stanie olbrzymi gad, co rzuca zupełnie nowe światło na faunę okresu kredowego.
Naukowcy podczas prac wykopaliskowych na terenie Półwyspu Sambijskiego natrafili na niewielki kawałek bursztynu bałtyckiego. Dopiero po dokładniejszych badaniach okazało się, że skrywa on w sobie niesamowity skarb - kompletnie zachowanego gada z czasów kredy.
Ten niespotykanie rzadki okaz wzbogaca naszą wiedzę o organizmach żyjących w tamtym odległym okresie dziejów Ziemi. Eksperci od razu przystąpili do szczegółowej analizy tego niezwykłego znaleziska.
Olbrzymi gad sprzed milionów lat zachowany w bursztynie
Gad zachowany w bursztynie to okaz mierzący ponad 20 cm długości. Stanowi to niespotykany rozmiar, biorąc pod uwagę, że dotychczas w takim stanie znajdowano głównie owady i drobne stworzenia wielkości co najwyżej kilku centymetrów.
Eksperci uważają, że jest to niewątpliwie prehistoryczny jaszczur, jednak z uwagi na brak wcześniejszych podobnych odkryć, nie są w stanie z całą pewnością określić jego gatunku. Trwają badania mające na celu dokładniejsze sklasyfikowanie tego gada.
Niemal stuprocentowa przejrzystość bursztynu pozwala doskonale przyjrzeć się każdemu szczegółowi zachowanego stworzenia. Widoczne są nawet najdrobniejsze szczegóły pokrycia skóry i układu kostnego tego gada.
- Wyjątkowa okazja do poznania fauny okresu kredowego
- Polscy paleontolodzy dokonali światowej klasy odkrycia
- Kompletnie zachowany olbrzymi gad z czasów dinozaurów
Nowe informacje o faunie okresu kredowego
Odkrycie tego niezwykłego, kompletnego okazu gada z okresu kredowego jest rewolucyjne dla nauki. Pozwala ono lepiej zrozumieć różnorodność biologiczną panującą na Ziemi ok. 100 milionów lat temu.
Dotychczas wiedza na temat fauny epoki kredy pochodziła głównie ze skamielin i nielicznych, fragmentarycznych szczątków kopalnych zachowanych w bursztynie. Ten absolutnie wyjątkowy okaz w pełni zachowanego gada otwiera przed paleontologami zupełnie nowe perspektywy badań.
Niedawne odkrycie pokazuje, jak wiele tajemnic z przeszłości pozostaje jeszcze do odkrycia. Naukowcy nie mogą doczekać się przeprowadzenia szczegółowych analiz niezwykłego okazu, które z pewnością dostarczą nieznanych wcześniej informacji na temat bogactwa gatunkowego fauny okresu kredy.