Zwiedź Muzeum Gazownictwa w Zabrzu

Zwiedź Muzeum Gazownictwa w Zabrzu
Autor Dominika Wiśniewska
Dominika Wiśniewska14.09.2023 | 8 min.

Muzeum Gazownictwa w Zabrzu to wyjątkowe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Liczne zbiory, ciekawe eksponaty i stała ekspozycja przybliżają historię oraz rozwój gazownictwa na Górnym Śląsku. Zwiedzanie tego niezwykłego obiektu to świetna okazja do poszerzenia wiedzy, a zarazem fascynująca podróż w czasie.

Zwiedzanie stałej ekspozycji muzealnej

Zbiory dotyczące historii gazownictwa

Stała ekspozycja Muzeum Gazownictwa prezentuje bogate zbiory związane z dziejami przemysłu gazowniczego w regionie. Zwiedzający mogą podziwiać liczne eksponaty, między innymi pierwsze lampy gazowe, historyczne liczniki czy też przyrządy kontrolno-pomiarowe wykorzystywane niegdyś w gazowniach. Szczególnie interesujący jest zbiór dokumentów, akt, planów oraz starych fotografii, dzięki którym można prześledzić kluczowe wydarzenia i postacie z ponad 170-letniej historii zabrzańskiego gazownictwa.

Urządzenia i instalacje gazowe

Istotną część ekspozycji stanowią oryginalne urządzenia i instalacje związane z gazownictwem. W muzealnym wnętrzu można zobaczyć między innymi zabytkowe piece gazowe, agregaty prądotwórcze na gaz miejski oraz aparaturę służącą do wytwarzania gazu. Ponadto prezentowana jest makieta dawnej Gazowni Zabrzańskiej, a także fragmenty przemysłowych instalacji gazowych. Dzięki temu zwiedzający mają okazję poznać budowę i zasadę działania historycznych urządzeń gazowniczych.

Dokumenty i zdjęcia

Muzeum Gazownictwa gromadzi także obszerny zbiór materiałów źródłowych w postaci dokumentacji technicznej, patentów, planów oraz licznych fotografii. Te historyczne artefakty pozwalają prześledzić kluczowe wydarzenia w dziejach przemysłu gazowniczego na Górnym Śląsku - od momentu uruchomienia pierwszej gazowni w 1856 roku po czasy współczesne. Zdjęcia ukazują architekturę zakładów gazowniczych, pracowników czy wygląd miasta Zabrze "oświetlonego" latarniami gazowymi. Oglądając te materiały można poczuć wyjątkowy klimat minionej epoki.

Wystawy czasowe i eksponaty unikatowe

Tematyczne wystawy historyczne

Oprócz stałej ekspozycji Muzeum Gazownictwa oferuje również ciekawe wystawy czasowe, które są organizowane kilka razy w roku. Prezentują one zazwyczaj wybrane zagadnienia z dziejów gazownictwa, jak na przykład sylwetki inżynierów i wynalazców, rozwój oświetlenia miejskiego czy też wykorzystanie gazu do celów grzewczych i przemysłowych. Wystawom często towarzyszą fantastyczne eksponaty - urządzenia, plany, zdjęcia odrestaurowane specjalnie na daną ekspozycję. Dzięki temu można poznać nieznane dotąd fakty i ciekawostki.

Prezentacja starych urządzeń

Sporym zainteresowaniem cieszą się wystawy prezentujące zabytkowe urządzenia gazowe. Muzeum posiada bogate zbiory między innymi starych pieców gazowych, lataren ulicznych, liczników, świetlików czy też aparatury kontrolno-pomiarowej. Te historyczne obiekty są poddawane pracom konserwatorskim, dzięki czemu możliwa jest ich ekspozycja. Podziwiając je można poczuć klimat epoki oraz dowiedzieć się więcej o ich budowie i zastosowaniu.

Archiwalne dokumenty i fotografie

Niezwykle interesującym uzupełnieniem wystaw są prezentacje starych dokumentów, akt, planów oraz fotografii ze zbiorów Muzeum Gazownictwa. Te cenne źródła historyczne pochodzą niekiedy sprzed ponad stu lat i stanowią prawdziwe perełki dla miłośników industrialnej przeszłości Zabrza. Dzięki digitalizacji coraz więcej z nich jest udostępnianych na wystawach czasowych, dzięki czemu oglądać je może szeroka publiczność.

Działalność edukacyjna i wydarzenia

Warsztaty i lekcje muzealne

Muzeum Gazownictwa aktywnie działa na polu edukacji, oferując liczne warsztaty i lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Ich program dostosowany jest do poszczególnych grup wiekowych. Najmłodsi uczestnicy poznają historię gazownictwa i dawnych urządzeń w formie zabawy i aktywności plastycznych. Starsze klasy biorą udział w ciekawych doświadczeniach naukowych związanych z gazem. Edukacja w Muzeum Gazownictwa łączy zatem wiedzę, rozrywkę i naukę poprzez zabawę.

Wykłady i spotkania

Placówka organizuje również cykliczne wykłady poświęcone historii gazownictwa, na które zapraszani są interesujący prelegenci: historycy, inżynierowie, pracownicy przemysłu gazowniczego. Odbywają się tu także spotkania miłośników techniki oraz pasjonatów militariów. Po wykładach i prelekcjach jest zawsze czas na dyskusję i zadawanie pytań. Stanowią one zatem okazję do poszerzenia wiedzy oraz interesującą formę spędzenia wolnego czasu.

Imprezy plenerowe i eventy

W ciepłe dni Muzeum Gazownictwa zamienia się w arenę plenerowych imprez. Odbywają się tu pikniki naukowe dla całych rodzin, podczas których przeprowadzane są eksperymenty i doświadczenia z gazem. Organizowane są także eventy takie jak Noc Muzeów, Dni Otwarte Funduszy Europejskich, mające na celu zachęcić do zwiedzania jak najszersze grono gości. Imprezy plenerowe Muzeum Gazownictwa łączą zatem rozrywkę, naukę i popularyzację wiedzy technicznej.

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Zwiedź Muzeum Gazownictwa w Zabrzu

Dni i godziny zwiedzania

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 17:00. W poniedziałki obiekt jest zamknięty dla zwiedzających. Ostatnie wejście na wystawy możliwe jest na godzinę przed zamknięciem. Warto pamiętać, że w niektóre dni świąteczne muzeum jest nieczynne, dlatego przed wizytą lepiej sprawdzić dostępność na stronie internetowej placówki.

Cennik biletów normalnych i ulgowych

Bilety normalne kosztują 15 zł, ulgowe 10 zł. Z ulg mogą skorzystać studenci, uczniowie, renciści i emeryci – po okazaniu ważnej legitymacji. Dzieci do 7 roku życia zwiedzają muzeum bezpłatnie. Dostępne są również bilety rodzinne w cenie 30 zł (2 osoby dorosłe + dzieci).

Możliwość rezerwacji z przewodnikiem

Istnieje możliwość oprowadzenia po wystawach w towarzystwie przewodnika muzealnego. Takie oprowadzanie trwa około godziny i wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości 50 zł dla grupy do 20 osób. Zwiedzanie z przewodnikiem warto wcześniej zarezerwować telefonicznie, aby zapewnić dostępność terminu.

Dojazd i parking

Jak dojechać komunikacją miejską

Muzeum znajduje się w pobliżu centrum Zabrza, przy ul. Wolności, w sąsiedztwie Parku im. Poległych Bohaterów. Najwygodniej dotrzeć tu środkami komunikacji miejskiej. Bezpośrednio pod muzeum dojeżdżają autobusy linii: 8, 18, 38, 48, 98. Przystanek nosi nazwę „Muzeum Gazownictwa”. Podróż z dworca PKP w Zabrzu do muzeum zajmuje około 10 minut.

Wskazówki dojazdu samochodem

Muzeum Gazownictwa położone jest przy głównej arterii komunikacyjnej Zabrza – Alei Wolności. Dogodny dojazd samochodem zapewnia wyjazd z autostrady A4 na zjeździe Zabrze Północ, a następnie ulicami: Roosevelta, Skłodowskiej-Curie i Wolności. W pobliżu znajduje się parking, więc auto można zostawić tuż przy wejściu do muzeum.

Miejsca parkingowe przy muzeum

Na terenie Muzeum Gazownictwa znajduje się parking z 50 miejscami parkingowymi, w tym 2 miejscami dla osób z niepełnosprawnościami. Jest on bezpłatny dla zwiedzających na czas wizyty w muzeum. W pobliżu znajdują się również inne parkingi publiczne, gdzie również można zostawić samochód na czas pobytu w muzeum.

Restauracja i sklep z pamiątkami

Menu i ceny w restauracji muzealnej

W budynku muzeum działa przytulna kawiarenka, serwująca kawę, herbatę, napoje, kanapki, ciastka i inne przekąski. Można tu zrobić sobie przerwę w trakcie zwiedzania ekspozycji. Ceny są przystępne, kawa i herbata od ok. 5 zł, kanapka ok. 10 zł, ciastko od 4 zł. Kawiarenka czynna jest w godzinach otwarcia muzeum.

Asortyment sklepu z pamiątkami

W muzeum działa również sklepik z pamiątkami i wydawnictwami. Oprócz przewodników, albumów i książek o tematyce gazowniczej, można tu kupić kalendarze, magnesy, pocztówki i inne upominki związane z Muzeum Gazownictwa. To dobre miejsce, aby znaleźć oryginalną pamiątkę z wizyty w tym niezwykłym miejscu.

Możliwość zakupu książek i albumów

Sklep oferuje bogaty wybór książek i albumów poświęconych historii gazownictwa, dziejom Zabrza oraz zabytkom techniki. Znajdziemy tu zarówno pozycje popularnonaukowe, jak i bardziej specjalistyczne wydawnictwa. Ponadto do nabycia są reprodukcje starych planów i zdjęć. Zakup książki lub albumu będzie zatem doskonałą pamiątką z wizyty w Muzeum Gazownictwa.

Podsumowanie

Muzeum Gazownictwa w Zabrzu to niezwykłe miejsce, które z pewnością warto odwiedzić. Bogate zbiory, ciekawe eksponaty i różnorodna działalność edukacyjno-kulturalna pozwolą bliżej poznać historię i rozwój gazownictwa na Górnym Śląsku. Zarówno pasjonaci techniki, jak i zwykli turyści znajdą tu coś interesującego dla siebie. Dodatkowym atutem jest malownicze położenie muzeum w pobliżu Parku im. Poległych Bohaterów. Zwiedzanie Muzeum Gazownictwa w Zabrzu to zatem świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Najczęściej zadawane pytania

Można zobaczyć między innymi zabytkowe eksponaty związane z gazownictwem, makietę dawnej gazowni, tematyczne wystawy czasowe oraz wziąć udział w warsztatach i pokazach.

Bilety normalne kosztują 15 zł, ulgowe 10 zł. Dzieci do 7 roku życia wchodzą bezpłatnie. Są też bilety rodzinne w cenie 30 zł.

Najwygodniej dojechać komunikacją miejską. Autobusy linii 8, 18, 38, 48 i 98 zatrzymują się na przystanku „Muzeum Gazownictwa”.

W muzeum znajduje się kawiarenka serwująca kawę, napoje i przekąski w przystępnych cenach.

W sklepiku można nabyć książki, albumy, pocztówki, magnesy i inne gadżety związane z Muzeum Gazownictwa.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Trening przed meczem z Pogonią na Tarczyńskiej Arenie
  3. Odkryj uroki wypoczynku nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim
  4. Poznaj historię Twierdzy Srebrnogórskiej - dawnej pruskiej twierdzy
  5. Patryk klimala podsumowuje drugi sparing.RequestMethod.ACT10.4
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Dominika Wiśniewska
Dominika Wiśniewska

Kocham historię i kulturę Śląska. Na blogu opisuję tradycje, kuchnię, gwarę i zabytki regionu. Dzielę się rodzinnymi przepisami na śląskie kołocze i rolady. Opowiadam o industrialnym krajobrazie i starych kopalniach. Polecam najciekawsze trasy turystyczne i opisuję lokalne wydarzenia kulturalne. Przybliżam sylwetki wielkich Ślązaków. Jestem dumna ze śląskiego etosu pracy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły