Odwiedź Skansen w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Odwiedź Skansen w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach
Autor Dominika Wiśniewska
Dominika Wiśniewska21 września 2023 | 6 min

Tarnowskie Góry to niezwykłe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Miasto słynie przede wszystkim ze swojej bogatej tradycji górniczej, którą można podziwiać w niezwykle ciekawy sposób, odwiedzając tutejszy skansen - Zabytkową Kopalnię Srebra. To fascynująca podróż w czasie, która pozwoli poczuć klimat dawnym tradycji górniczych i lepiej zrozumieć historię tego regionu.

Historia kopalni srebra w Tarnowskich Górach

Początki górnictwa srebra w regionie

Tradycje górnicze Tarnowskich Gór sięgają XV wieku, kiedy to w okolicznych górach odkryto złoża srebra, ołowiu i cynku. Od tego momentu datuje się intensywny rozwój osadnictwa w tym rejonie, związany właśnie z rozwojem górnictwa. Pierwsza historyczna wzmianka o Kopalni Srebra pochodzi z 1526 roku. W XVI wieku działało już kilkanaście małych kopalń, które na przestrzeni kolejnych stuleci łączono w większe przedsiębiorstwa górnicze.

Rozkwit kopalni w XVI-XVIII wieku

Złoty okres dla górnictwa w Tarnowskich Górach przypadł na XVI-XVIII wiek. W tym czasie powstawały największe i najbardziej dochodowe kopalnie, które przynosiły znaczne zyski. Dzięki temu miasto bogaciło się, rozwijało i stawało jednym z najważniejszych ośrodków górniczych w tej części Europy. Kopalnia Friedrich w Tarnowskich Górach była w XVIII wieku najgłębszą kopalnią na kontynencie.

Schyłek wydobycia i zamknięcie kopalni

W XIX wieku nastąpił stopniowy schyłek tarnogórskiego górnictwa. Wyczerpywały się zasoby rud srebra, cynku i ołowiu, a ich wydobycie stawało się coraz mniej opłacalne. Ostatnia kopalnia została zamknięta na początku XX wieku, kończąc blisko 400-letnią erę górniczą w Tarnowskich Górach. Dziś pozostałością tamtych czasów jest właśnie skansen - świadectwo dawnej świetności miasta.

Zwiedzanie skansenu górniczego

Trasy turystyczne

Zwiedzanie skansenu odbywa się przede wszystkim poprzez specjalnie przygotowane trasy turystyczne. Są one prowadzone w zabytkowych podziemiach dawnych kopalń, dzięki czemu można na własne oczy zobaczyć, jak dawniej pracowano. Do wyboru jest kilka wariantów tras - krótsze i dłuższe, obejmujące różne części kopalni. Dzięki temu każdy może dopasować zwiedzanie do swoich potrzeb i zainteresowań.

Zabytkowe wyrobiska i sztolnie

Podczas zwiedzania możemy podziwiać autentyczne, kilkusetletnie wyrobiska i sztolnie. Zobaczymy przekrój warstw geologicznych, dawne ślady po wydobyciu rudy, a także poznamy techniki drążenia tuneli i wtórnego wzmocnienia podziemnych korytarzy. Wszystko to sprawia, że skansen jest niezwykle cennym obiektem dziedzictwa górniczego.

Dawne maszyny i urządzenia

Istotną częścią ekspozycji są zabytkowe maszyny i urządzenia wykorzystywane niegdyś przy wydobyciu i przeróbce rud. Zwiedzający mogą z bliska przyjrzeć się m.in. starym wciągarkom, przenośnikom, wagonikom, prasom i młotom mechanicznym. Pozwala to wyobrazić sobie ciężką pracę górników i warunki panujące w kopalniach na przestrzeni minionych epok.

Wystawa historii górnictwa srebra

Eksponaty związane z wydobyciem

Oprócz tras podziemnych, na zwiedzających czekają też ciekawe wystawy w budynkach naziemnych skansenu. Szczególnie interesująca jest ekspozycja prezentująca historię wydobycia i przeróbki rud w tarnogórskim rejonie. Zgromadzono tu liczne eksponaty - stare narzędzia górnicze, minerały, fragmenty skał.

Dokumenty i zdjęcia

Na wystawie możemy zobaczyć także unikatowe dokumenty dotyczące dawnych kopalń, jak plany wyrobisk, akta pracownicze, rejestry wydobycia. Prezentowane są również stare fotografie, przedstawiające życie w kopalniach i osadach górniczych na przestrzeni epok. To fascynujące źródło wiedzy o przeszłości regionu.

Rekonstrukcje i makiety

Bardzo atrakcyjnie wypadają też liczne makiety i rekonstrukcje pokazujące, jak w różnych okresach historycznych wyglądała praca w kopalni. Możemy zobaczyć wiernie odwzorowane fragmenty wyrobisk, ale też całe modele miast górniczych z charakterystyczną zabudową. To świetny sposób na lepsze zrozumienie przeszłości.

Dodatkowe atrakcje skansenu

Odwiedź Skansen w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Przejażdżki podziemną kolejką

Poza standardowym zwiedzaniem, skansen oferuje też dodatkowe atrakcje dla turystów. Jedną z nich są przejażdżki zabytkową, wąskotorową kolejką w podziemnych tunelach. To duża frajda dla dzieci i dorosłych, ale też okazja do przemieszczania się po kopalni w wyjątkowy sposób.

Pokazy historycznych technik górniczych

Organizowane są tu także pokazy dawnych technik wydobywczych i przeróbczych. Turyści mogą na własne oczy zobaczyć, jak w pocie czoła pracowali górnicy, używając historycznych narzędzi i metod. To naprawdę niezwykłe widowisko, pozwalające przenieść się w czasie.

Warsztaty i zwiedzanie z przewodnikiem

W skansenie istnieje również możliwość udziału w specjalnych warsztatach, podczas których turyści sami mogą spróbować dawnych technik górniczych pod okiem instruktorów. Organizowane są także zwiedzania z przewodnikiem, dzięki czemu można jeszcze więcej dowiedzieć się o historii i tradycjach tego miejsca.

Informacje praktyczne

Bilety i godziny otwarcia

Skansen jest czynny codziennie w godzinach 9-17 (w sezonie letnim do 18). Bilety są dostępne w kasie na miejscu, a ich ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych. Dostępne są ulgi dla seniorów, dzieci, rodzin. Warto kupić bilety z wyprzedzeniem online, aby uniknąć kolejek.

Dojazd i parkingi

Do skansenu najlepiej dojechać samochodem lub autokarem turystycznym. Znajduje się on w pobliżu centrum Tarnowskich Gór przy ul. Blachnickiego. Na miejscu znajduje się parking, który pomieści autokary i samochody osobowe. Można też dotrzeć komunikacją miejską.

Gastronomia i sklep z pamiątkami

W skansenie działa punkt gastronomiczny serwujący dania kuchni regionalnej, napoje i przekąski. Można tu odpocząć po zwiedzaniu. W sklepie z pamiątkami kupimy natomiast lokalne wyroby i gadżety związane z górnictwem - doskonałe na prezent lub dla siebie.

Podsumowanie

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to wyjątkowe miejsce na mapie polskich atrakcji turystycznych. Pozwala w sposób niezwykle ciekawy i angażujący poznać fascynującą historię górnictwa w tym regionie sięgającą setek lat wstecz. Zarówno podziemne trasy, jak i wystawy oraz dodatkowe atrakcje sprawią, że zwiedzanie skansenu będzie niezapomnianą lekcją historii i wspaniałą przygodą. Gorąco polecamy to miejsce wszystkim miłośnikom industrialnej przeszłości i ciekawym świata historii.

Najczęstsze pytania

W skansenie zwiedza się zabytkowe podziemia dawnych kopalń srebra, ogląda stare maszyny górnicze, eksponaty na wystawach, makiety i rekonstrukcje. Są też dodatkowe atrakcje: przejażdżki kolejką, pokazy pracy górników.

Standardowa trasa z przewodnikiem zajmuje około 1-2 godzin. Można wybrać krótsze lub dłuższe warianty. Dodatkowe atrakcje wydłużają pobyt o kolejne 1-2 godziny.

Tak, przewidziano zniżki dla dzieci, młodzieży, seniorów i rodzin. Najkorzystniej kupić bilety online z wyprzedzeniem.

Przy samym skansenie znajduje się parking, który pomieści autokary i samochody osobowe. Można również przyjechać komunikacją miejską.

W skansenie działa punkt gastronomiczny serwujący dania regionalne. Można tu odpocząć i posilić się po zwiedzaniu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Idealne miejsca na randkę w Śląsku - odkryj magiczne chwile we dwoje
  3. Co można zwiedzać w Bydgoszczy: najpiękniejsze atrakcje miasta i zabytki
  4. Twierdza Kraków: Klub Który Musisz Odwiedzić Nocą
  5. Gwara na Dolnym Śląsku - fascynująca historia języka regionalnego
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dominika Wiśniewska
Dominika Wiśniewska

Kocham historię i kulturę Śląska. Na blogu opisuję tradycje, kuchnię, gwarę i zabytki regionu. Dzielę się rodzinnymi przepisami na śląskie kołocze i rolady. Opowiadam o industrialnym krajobrazie i starych kopalniach. Polecam najciekawsze trasy turystyczne i opisuję lokalne wydarzenia kulturalne. Przybliżam sylwetki wielkich Ślązaków. Jestem dumna ze śląskiego etosu pracy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły