Zamek w Mosznej to jedna z największych i najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Jego monumentalna bryła, malowniczo położona wśród wzgórz Opolszczyzny, przyciąga rokrocznie tysiące turystów. Zwiedzanie tej niezwykłej budowli to prawdziwa podróż w czasie, podczas której można poznać burzliwe losy zamku i jego dawnych właścicieli.
Historia zamku w Mosznej
Pierwsza wzmianka o zamku w Mosznej pochodzi z początku XVII wieku. W 1679 roku budowla przeszła w ręce rodu von Skall, a na przełomie XVII i XVIII wieku zamek został przebudowany w stylu barokowym. Kolejnymi właścicielami rezydencji byli przedstawiciele rodów Gaschin, Hochberg i Schaffgotsch. Na początku XIX wieku obiekt popadł w ruinę.
Odbudowa zamku przez rodzinę Tiele-Winckler
W 1896 roku zamek kupił Karl Gotthard von Tiele-Winckler - przemysłowiec i miłośnik sztuki z Nysy. Rozpoczął on gruntowną odbudowę i rozbudowę budowli w eklektycznym stylu. Prace trwały ponad 20 lat i zakończyły się w 1913 roku. Wówczas zamek otrzymał swój obecny, imponujący wygląd.
Okres powojenny
Po II wojnie światowej zamek przeszedł na własność Skarbu Państwa. W budynku urządzono sanatorium dla górników. W 1996 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a w kolejnych latach przeszedł generalny remont. Od tego czasu zamek pełni funkcje turystyczne i hotelowe.
Architektura i styl zamku
Eklektyczny styl budowli
Zamek w Mosznej zbudowany jest w eklektycznym stylu łączącym elementy gotyku, renesansu i baroku. Jego bryłę tworzy kilka skrzydeł i wież połączonych ze sobą. Wnętrza urządzone są z przepychem, nawiązując do różnych epok i stylów.
Charakterystyczne wieże
Charakterystycznym elementem zamku są liczne wieże i baszty, m.in. Wielka Wieża Zegarowa, wieża Odwachu czy Baszta Tkaczy. Każda z nich posiada niepowtarzalny wygląd i zdobienia.
Zdobienia i wyposażenie wnętrz
We wnętrzach znajdują się liczne zdobienia sztukatorskie, malowidła ścienne, witraże, meble stylowe i dzieła sztuki. Wiele pomieszczeń urządzono w określonym stylu i klimacie, np. pokój mauretański czy salon chiński.
Zwiedzanie zamku
Trasa turystyczna
Podczas zwiedzania turyści przemierzają ponad 300 pomieszczeń, wśród których znajdują się reprezentacyjne sale, sypialnie, łazienki i komnaty mieszkalne. Do najciekawszych należą np. zbrojownia, sala bankietowa czy apartament księżnej.
Zbiory sztuki i kolekcje
Na trasie zwiedzania można podziwiać zbiory dzieł sztuki, militariów, zegarów, mebli czy wyrobów rzemiosła artystycznego. W zamku zgromadzono m.in. obrazy, rzeźby, broń, zbroje i trofea łowieckie.
Park zamkowy
Do zamku przylega rozległy, kilkunastohektarowy park w stylu angielskim. Znajdują się w nim stawy, altany, rzeźby, a także oranżeria i palmiarnia.
Wydarzenia i atrakcje
Wystawy czasowe
W zamku organizowane są ciekawe wystawy czasowe poświęcone historii, sztuce i kulturze. Prezentowane są na nich zarówno zbiory własne, jak i prace zaproszonych artystów.
Koncerty i spektakle
W plenerze i wnętrzach zamku regularnie odbywają się koncerty i spektakle teatralne. Występują tu zarówno lokalne zespoły, jak i artyści z całej Polski.
Pokazy historyczne
Dla turystów organizowane są inscenizacje i pokazy nawiązujące do wydarzeń historycznych związanych z zamkiem i jego dawnymi mieszkańcami.
Informacje praktyczne
Godziny otwarcia i bilety
Zamek jest czynny codziennie. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w godzinach 10-16 (w lecie 10-18). Bilety kosztują od 17 do 25 zł.
Dojazd i parking
Do zamku można dojechać samochodem lub autokarem. Na miejscu znajduje się płatny parking. Dojazd pociągiem - najbliższa stacja to Kolonowskie.
Gastronomia i sklep
W zamku działa restauracja i kawiarnia. W sklepie z pamiątkami można kupić albumy, pocztówki i regionalne wyroby.
Ciekawostki o zamku
Legenda o białej damie
Jedną z najbardziej znanych opowieści jest legenda o białej damie, która każdej nocy pojawia się w jednej z wież zamku.
Pobyt hrabiny Cosel
W zamku gościła niegdyś słynna metresa Augusta II Mocnego - hrabina Cosel. Apartament, w którym mieszkała, jest udostępniony do zwiedzania.
Pasje właścicieli - Tiele-Wincklerów
Ostatni prywatni właściciele zamku - Tiele-Wincklerowie - byli wielkimi miłośnikami i mecenasami sztuki. Ich pasje i osiągnięcia przypominają wystawy w zamku.
Podsumowanie
Zamek w Mosznej to perła architektury obronnej, która zachwyca swym eklektycznym stylem i monumentalną bryłą. Podczas zwiedzania tej niezwykłej rezydencji można poczuć ducha dawnych epok, przenieść się w czasy świetności wielkich rodów arystokratycznych i doznać niezapomnianych wrażeń. Bogactwo wystroju wnętrz, cenne zbiory sztuki i ciekawe wydarzenia sprawiają, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na turystycznej mapie Polski.