Zwiedź zamek w Mosznej - jedną z największych rezydencji w Polsce

Zwiedź zamek w Mosznej - jedną z największych rezydencji w Polsce
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski28.08.2023 | 5 min.

Zamek w Mosznej to jedna z największych i najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Jego monumentalna bryła, malowniczo położona wśród wzgórz Opolszczyzny, przyciąga rokrocznie tysiące turystów. Zwiedzanie tej niezwykłej budowli to prawdziwa podróż w czasie, podczas której można poznać burzliwe losy zamku i jego dawnych właścicieli.

Historia zamku w Mosznej

Pierwsza wzmianka o zamku w Mosznej pochodzi z początku XVII wieku. W 1679 roku budowla przeszła w ręce rodu von Skall, a na przełomie XVII i XVIII wieku zamek został przebudowany w stylu barokowym. Kolejnymi właścicielami rezydencji byli przedstawiciele rodów Gaschin, Hochberg i Schaffgotsch. Na początku XIX wieku obiekt popadł w ruinę.

Odbudowa zamku przez rodzinę Tiele-Winckler

W 1896 roku zamek kupił Karl Gotthard von Tiele-Winckler - przemysłowiec i miłośnik sztuki z Nysy. Rozpoczął on gruntowną odbudowę i rozbudowę budowli w eklektycznym stylu. Prace trwały ponad 20 lat i zakończyły się w 1913 roku. Wówczas zamek otrzymał swój obecny, imponujący wygląd.

Okres powojenny

Po II wojnie światowej zamek przeszedł na własność Skarbu Państwa. W budynku urządzono sanatorium dla górników. W 1996 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a w kolejnych latach przeszedł generalny remont. Od tego czasu zamek pełni funkcje turystyczne i hotelowe.

Architektura i styl zamku

Eklektyczny styl budowli

Zamek w Mosznej zbudowany jest w eklektycznym stylu łączącym elementy gotyku, renesansu i baroku. Jego bryłę tworzy kilka skrzydeł i wież połączonych ze sobą. Wnętrza urządzone są z przepychem, nawiązując do różnych epok i stylów.

Charakterystyczne wieże

Charakterystycznym elementem zamku są liczne wieże i baszty, m.in. Wielka Wieża Zegarowa, wieża Odwachu czy Baszta Tkaczy. Każda z nich posiada niepowtarzalny wygląd i zdobienia.

Zdobienia i wyposażenie wnętrz

We wnętrzach znajdują się liczne zdobienia sztukatorskie, malowidła ścienne, witraże, meble stylowe i dzieła sztuki. Wiele pomieszczeń urządzono w określonym stylu i klimacie, np. pokój mauretański czy salon chiński.

Zwiedzanie zamku

Trasa turystyczna

Podczas zwiedzania turyści przemierzają ponad 300 pomieszczeń, wśród których znajdują się reprezentacyjne sale, sypialnie, łazienki i komnaty mieszkalne. Do najciekawszych należą np. zbrojownia, sala bankietowa czy apartament księżnej.

Zbiory sztuki i kolekcje

Na trasie zwiedzania można podziwiać zbiory dzieł sztuki, militariów, zegarów, mebli czy wyrobów rzemiosła artystycznego. W zamku zgromadzono m.in. obrazy, rzeźby, broń, zbroje i trofea łowieckie.

Park zamkowy

Do zamku przylega rozległy, kilkunastohektarowy park w stylu angielskim. Znajdują się w nim stawy, altany, rzeźby, a także oranżeria i palmiarnia.

Wydarzenia i atrakcje

Zwiedź zamek w Mosznej - jedną z największych rezydencji w Polsce

Wystawy czasowe

W zamku organizowane są ciekawe wystawy czasowe poświęcone historii, sztuce i kulturze. Prezentowane są na nich zarówno zbiory własne, jak i prace zaproszonych artystów.

Koncerty i spektakle

W plenerze i wnętrzach zamku regularnie odbywają się koncerty i spektakle teatralne. Występują tu zarówno lokalne zespoły, jak i artyści z całej Polski.

Pokazy historyczne

Dla turystów organizowane są inscenizacje i pokazy nawiązujące do wydarzeń historycznych związanych z zamkiem i jego dawnymi mieszkańcami.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia i bilety

Zamek jest czynny codziennie. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w godzinach 10-16 (w lecie 10-18). Bilety kosztują od 17 do 25 zł.

Dojazd i parking

Do zamku można dojechać samochodem lub autokarem. Na miejscu znajduje się płatny parking. Dojazd pociągiem - najbliższa stacja to Kolonowskie.

Gastronomia i sklep

W zamku działa restauracja i kawiarnia. W sklepie z pamiątkami można kupić albumy, pocztówki i regionalne wyroby.

Ciekawostki o zamku

Legenda o białej damie

Jedną z najbardziej znanych opowieści jest legenda o białej damie, która każdej nocy pojawia się w jednej z wież zamku.

Pobyt hrabiny Cosel

W zamku gościła niegdyś słynna metresa Augusta II Mocnego - hrabina Cosel. Apartament, w którym mieszkała, jest udostępniony do zwiedzania.

Pasje właścicieli - Tiele-Wincklerów

Ostatni prywatni właściciele zamku - Tiele-Wincklerowie - byli wielkimi miłośnikami i mecenasami sztuki. Ich pasje i osiągnięcia przypominają wystawy w zamku.

Podsumowanie

Zamek w Mosznej to perła architektury obronnej, która zachwyca swym eklektycznym stylem i monumentalną bryłą. Podczas zwiedzania tej niezwykłej rezydencji można poczuć ducha dawnych epok, przenieść się w czasy świetności wielkich rodów arystokratycznych i doznać niezapomnianych wrażeń. Bogactwo wystroju wnętrz, cenne zbiory sztuki i ciekawe wydarzenia sprawiają, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na turystycznej mapie Polski.

Najczęściej zadawane pytania

W zamku można zobaczyć ponad 300 komnat urządzonych w różnych stylach i bogato zdobionych. Dodatkową atrakcją są stałe i czasowe wystawy prezentujące dzieła sztuki, militaria i inne kolekcje.

Bilety normalne kosztują 25 zł, ulgowe 17 zł. Dostępne są też bilety rodzinne i grupowe w niższej cenie.

Najwygodniej dojechać samochodem lub autokarem. Jest parking zarówno dla autokarów, jak i samochodów osobowych. Można też dojechać pociągiem do stacji Kolonowskie.

Tak, w zamku jest restauracja serwująca dania kuchni regionalnej i europejskiej. Jest też kawiarnia oferująca przekąski i napoje.

Sklep z pamiątkami znajduje się na terenie zamku. Oferuje on albumy, przewodniki, magnety, pocztówki i inne upominki nawiązujące do zamku i regionu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
  3. Bielska scena kabaretowa: Krzysztof Daukszewicz w programie Sposób na przetrwanie w Chybiu
  4. Odkryj uroki wypoczynku nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim
  5. Ta wiadomość zmieni twoje życie: Niezwykła oferta w Kolejach Śląskich
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski

Hej, jestem Damian, i cieszę się, że możemy razem odkrywać uroki i tajemnice naszego pięknego Śląska. Tutaj na blogu skupiam się na tematyce regionalnej, ponieważ jestem dumny z naszych tradycji, historii i pięknych zakątków. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły