Zamek w Będzinie to prawdziwa perła średniowiecznej architektury obronnej. Ta potężna warownia, wzniesiona na wzgórzu górującym nad miastem, już z daleka robi ogromne wrażenie. Nic dziwnego, że przyciąga rzesze turystów i miłośników historii. Zwiedzanie tego zamku to fascynująca podróż w czasie, a zarazem okazja do poznania barwnej przeszłości i wspaniałych zabytków regionu.
Zamek w Będzinie ma długą i burzliwą historię sięgającą XIII wieku. Powstał z inicjatywy książąt śląskich, którzy dostrzegli strategiczne położenie wzgórza. Początkowo była to niewielka strażnica, stopniowo rozbudowywana o kolejne mury obronne, wieże i budynki. W okresie średniowiecza zamek pełnił ważną rolę obronną, strzegąc szlaku handlowego wiodącego z Krakowa do Śląska. Przez wieki przechodził z rąk do rąk, będąc areną licznych potyczek i oblężeń. Po burzliwej historii, w XIX wieku popadł w ruinę, by ostatecznie zostać pieczołowicie odrestaurowanym już w XX wieku.
Historia i powstanie zamku
Początki zamku i rozwój w średniowieczu
Zamek w Będzinie został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy książąt cieszyńskich, którzy dostrzegli dogodne warunki obronne wzgórza górującego nad okolicą. W pierwszej fazie powstała niewielka drewniano-ziemna strażnica, stopniowo rozbudowywana o kolejne murowane elementy. Już w XIV wieku zamek był ważną twierdzą strzegącą szlaku handlowego z Krakowa na Śląsk. Pełnił też funkcje rezydencji książąt będzińskich. W tym czasie powstały potężne mury obronne i wieże, a także zabudowania mieszkalne i gospodarcze na zamkowym dziedzińcu.
Rozkwit i upadek w czasach nowożytnych
W XVI i XVII wieku zamek przeszedł w ręce możnowładczych rodów i był areną licznych potyczek w czasie wojen i powstań. Mimo to nadal pełnił rolę rezydencji, a jego wnętrza zyskały reprezentacyjny charakter. W XVIII wieku nastąpił stopniowy upadek zamku. W 1792 roku został zdobyty i spalony przez wojska rosyjskie. Popadł w ruinę, a jego mury stały się źródłem budulca dla mieszkańców. Ostatecznie w XIX wieku zamek został opuszczony.
Odbudowa i restauracja
W 1909 roku ruiny zamku przeszły na własność Towarzystwa Zabytków Sztuki w Polsce. Rozpoczęto pierwsze prace zabezpieczające i porządkowe. W latach 60. XX wieku rozpoczęto kompleksową odbudowę i restaurację zamku. Rekonstrukcja objęła mury, wieże, wnętrza i dekoracje. Dzięki temu zamek odzyskał swój dawny blask.
Architektura i styl zamku
Mury obronne i wieże
Zamek w Będzinie to typowa średniowieczna warownia o nieregularnym, wielobocznym kształcie, dostosowanym do ukształtowania wzgórza. Jego charakterystycznym elementem są potężne, ceglane mury obronne wzmocnione od wewnątrz kontrefortami. Mają one grubość ok. 2-3 metrów i wysokość dochodzącą do 15 metrów. Górują nad nimi cztery potężne, cylindryczne wieże. Trzy z nich pełniły funkcje obronne, czwarta mieściła zamkową studnię.
Brama wjazdowa i dziedziniec
Wejście na zamek prowadzi przez reprezentacyjną Bramę Krakowską z bogatymi zdobieniami w stylu renesansowym. Za nią rozpościera się prostokątny dziedziniec otoczony zabudowaniami. Znajdowały się tutaj budynki mieszkalne, magazyny, zbrojownia i stajnie. Dziedziniec był sercem życia codziennego załogi zamku.
Komnaty i sale
We wnętrzach zamku zachowały się sklepienia i fragmenty dekoracji świadczące o ich dawnym przepychu. Na szczególną uwagę zasługuje Sala Rycerska z unikatowym sklepieniem gwiaździstym. Ponadto turyści mogą zobaczyć lochy, kuchnię i izby mieszkalne, urządzone w duchu epoki.
Zwiedzanie zamku
Trasa zwiedzania
Trasa zwiedzania pozwala poznać najważniejsze zakamarki zamku i jego historię. Rozpoczyna się od dziedzińca, skąd przechodzi się do wnętrz mieszkalnych i zbrojowni. Kolejny punkt to lochy i sala tortur. Następnie turyści wchodzą na mury obronne i wieże, z których rozpościera się wspaniały widok. Zwiedzanie kończy się w Sali Rycerskiej i izbach książęcych.
Ekspozycje i wystawy
Na zamku prezentowane są ekspozycje związane z jego historią i funkcjonowaniem średniowiecznej warowni. Można zobaczyć zbroje, militaria, repliki machin oblężniczych oraz przedmioty codziennego użytku. Ponadto organizowane są czasowe wystawy poświęcone sztuce rycerskiej, życiu na zamku oraz historii regionu.
Przewodnicy i bilety
Zwiedzanie zamku może odbywać się indywidualnie lub z przewodnikiem. Bilety zwykłe oraz ulgowe dla dzieci, seniorów i grup są dostępne w kasie na dziedzińcu. Oferowane są także bilety rodzinne. Z audioprzewodnikiem zwiedzanie jest możliwe w języku polskim i angielskim.
Legendarne postacie i ciekawostki
Książęta będzińscy
Przez stulecia zamek był rezydencją książąt będzińskich, którzy zapisał się w jego burzliwych dziejach. Do najsłynniejszych należeli: Kazimierz I - budowniczy gotyckiego zamku, Przemysław I Noszak - dowódca obrony przed najazdem husyckim oraz Jan II - zwany Odnowicielem, który przebudował zamek w stylu renesansowym.
Tajemnice lochów
Pod zamkiem znajdują się rozległe lochy i podziemia. Według legend kryją one skarby, ukryte tu w czasie licznych oblężeń i najazdów. Do tej pory nie zostały dokładnie zbadane, więc nadal skrywają wiele tajemnic. W lochach zachowały się też średniowieczne więzienia i sala tortur.
Znane postacie związane z zamkiem
Zamek gościł wiele postaci znanych z historii Polski. Według podań miał tu przebywać król Jan III Sobieski w drodze na odsiecz Wiednia. Ponadto w komnatach zamkowych gościli m.in. król Kazimierz Wielki, hetman Stefan Czarniecki czy też Tadeusz Kościuszko.
Atrakcje i wydarzenia
Pokazy rycerskie
W sezonie letnim na dziedzińcu zamkowym organizowane są pokazy walk i turniejów rycerskich. Można zobaczyć musztrę i potyczki zbrojnych, popisy jeździeckie oraz konkurencje sprawnościowe. Ponadto odbywają się pokazy tańców i rzemiosła z epoki.
Jarmarki i festyny
Cyklicznie na zamku odbywają się średniowieczne jarmarki i festyny. Są one okazją do zakupu rękodzieła, posłuchania dawnej muzyki oraz skosztowania staropolskich przysmaków. Organizowane są także występy artystów i zabawy dla dzieci.
Inscenizacje historyczne
Wycieczki po zamku urozmaicają inscenizacje przedstawiające wydarzenia z jego historii. Turyści mogą zobaczyć m.in. widowisko oblężenia zamku, pokaz uroczystości dworskich czy też lekcje dawnych tańców. Dzięki temu przenoszą się w czasie do minionych epok.
Informacje praktyczne
Godziny otwarcia i bilety
Zamek jest czynny codziennie w godzinach 10-17 od kwietnia do października oraz 10-16 od listopada do marca. Bilety kosztują 25 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy). Dostępne są również bilety rodzinne w preferencyjnych cenach.
Restauracja i sklep
W budynku przy bramie zamkowej znajduje się restauracja serwująca dania kuchni staropolskiej. W jej wnętrzach, stylizowanych na średniowieczną gospodę, można odpocząć po zwiedzaniu. W sklepie z pamiątkami znajdziemy publikacje, gadżety i regionalne wyroby.
Dojazd i parking
Do zamku można dojechać komunikacją miejską - autobusem lub tramwajem do centrum Będzina, a następnie spacerkiem na wzgórze zamkowe. Samochodem najlepiej zaparkować przy ulicy Zamkowej, gdzie znajduje się duży parking dla zwiedzających.
Podsumowanie
Zamek w Będzinie to wyjątkowe miejsce, pozwalające cofnąć się w czasie i poznać średniowieczną architekturę obronną. Jego masywne mury, wyniosłe wieże i zabytkowe wnętrza robią niesamowite wrażenie. Zwiedzanie tej warowni to pasjonująca lekcja historii, a liczne atrakcje sprawiają, że jest ona atrakcyjna dla całych rodzin. Warto wybrać się do tej perły Zagłębia Dąbrowskiego, by na własne oczy zobaczyć, jak wyglądał średniowieczny zamek obronny.