Zwiedź urokliwą Paczków - perłę renesansu na Opolszczyźnie

Zwiedź urokliwą Paczków - perłę renesansu na Opolszczyźnie
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski21.08.2023 | 4 min.

Paczków to wyjątkowe miasto na Opolszczyźnie, które zachwyca bogactwem zabytków architektury renesansowej. Zapraszamy do odkrycia urokliwych zakamarków tej niezwykłej perełki epoki renesansu!

Zwiedzaj Paczków - miasto renesansu

Paczków ma długą i ciekawą historię sięgającą średniowiecza, jednak to renesans nadał miastu wyjątkowy charakter. W XVI wieku Paczków był jedną z najważniejszych rezydencji biskupów wrocławskich, którzy przebudowali zamek na okazały pałac w stylu włoskiego renesansu. Wokół pałacu powstały liczne kamienice, kościoły i obwarowania miejskie, tworząc z Paczkowa prawdziwą perłę architektury renesansowej. Dziś możemy podziwiać te zabytki spacerując urokliwymi uliczkami starego miasta.

Zobacz zabytki architektury renesansowej Paczkowa

Rynek i ratusz

Sercem Paczkowa jest rynek z renesansowym ratuszem. Plac rynkowy ma kształt nieregularnego czworoboku, otoczonego zabytkowymi kamienicami z charakterystycznymi szczytami. Na środku rynku wznosi się ratusz z wieżą zegarową. Zbudowany został na planie prostokąta i prezentuje styl niderlandzki. Elewacje zdobią boniowania, płaskorzeźby i polichromie nawiązujące do włoskiego renesansu. Obok ratusza znajduje się studnia z XVII wieku.

Średniowieczne mury obronne

Paczków otoczony jest imponującymi, średniowiecznymi murami obronnymi z czterema basztami i dwiema bramami. Mury powstały w XIV wieku i rozbudowywano je aż do XVII stulecia. Mają około 2 metry grubości i dochodzą do 9 metrów wysokości. Z pierwotnych umocnień zachowały się Baszta Więzienna, Baszta Prochowa, Brama Nyska i Brama Wrocławska. Mury stanowią świadectwo militarnej przeszłości miasta.

Pałac w Paczkowie - rezydencja biskupów wrocławskich

Najokazalszym zabytkiem Paczkowa jest pałac biskupi zbudowany na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy powstał tu zamek biskupi. Obecny kształt w stylu dojrzałego renesansu nadał mu włoski architekt Jan Marii Padovano w latach 1585-1594. Elewacje pałacu zdobią boniowania, płaskorzeźby, obramienia okien i portale wejściowe. Wewnątrz zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami i bogata dekoracja sztukatorska. Przy pałacu rozciąga się malowniczy park.

Kościoły renesansowe Paczkowa

Kościół Wniebowzięcia NMP - najcenniejszy zabytek

Najwspanialszą świątynią Paczkowa jest kościół Wniebowzięcia NMP z przełomu XVI i XVII wieku. Ściany zdobią boniowania, a fasadę wieńczy attyka z płaskorzeźbami. We wnętrzu zachwyca bogaty wystrój manierystyczny z iluzjonistyczną polichromią. Ołtarz główny z 1619 r. przedstawia scenę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kościół jest arcydziełem renesansu na Opolszczyźnie.

Kościół św. Jana Ewangelisty

Kolejną perełką jest późnorenesansowy Kościół św. Jana Ewangelisty zbudowany w latach 1613-1618 według projektu Wawrzyńca Sennego. We wnętrzu uwagę zwraca sklepienie kolebkowe z lunetami i iluzjonistyczna polichromia. Ołtarz główny i ambona reprezentują styl manierystyczny z przełomu XVI i XVII wieku.

Paczków zachwyca bogactwem zabytkowej architektury renesansowej i jest obowiązkowym punktem na mapie Opolszczyzny. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tej urokliwej perły epoki renesansu!

Podsumowanie

Zwiedź urokliwą Paczków - perłę renesansu na Opolszczyźnie

Paczków to wyjątkowe miasto, w którym możemy poczuć klimat renesansu spacerując brukowanymi uliczkami. Liczne zabytki architektury świadczą o świetności tego miejsca w XVI-XVII wieku, kiedy było jedną z najważniejszych rezydencji biskupów wrocławskich. Zapierające dech w piersiach mury obronne, okazały pałac i wspaniałe kościoły tworzą niepowtarzalny krajobraz kulturowy. Paczków to absolutnie niezwykłe miasto, które koniecznie trzeba odwiedzić!

Najczęściej zadawane pytania

Paczków leży w południowo-zachodniej Polsce, w województwie opolskim. Najłatwiej dojechać samochodem lub autobusem z Opola, Nysy lub Wrocławia. Podróż zajmuje ok. 1-1,5 godziny.

W Paczkowie znajduje się kilka bezpłatnych parkingów - przy ul. Parkowej, ul. Piastowskiej oraz przy Rynku. Można tam bezpiecznie zostawić auto na czas zwiedzania.

Obowiązkowymi atrakcjami są: rynek z ratuszem, mury obronne z basztami, pałac biskupi, kościół Wniebowzięcia NMP i kościół św. Jana. Warto również spacerować uliczkami starówki i podziwiać renesansowe kamieniczki.

W rynku znajdują się restauracje serwujące dania kuchni polskiej i regionalnej. Polecamy spróbować śląskich specjałów w klimatycznej scenerii zabytkowego miasta.

W mieście jest kilka hoteli różnych kategorii, m.in. Pałac Paczkowski, Hotel Kamienica czy Hotelik Paczków. Warto wcześniej zarezerwować pokój.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Trening przed meczem z Pogonią na Tarczyńskiej Arenie
  3. Odkryj uroki wypoczynku nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim
  4. Odkryj uroki wycieczki do Wąwozu Lipa w Górach Sowich
  5. Patryk klimala podsumowuje drugi sparing.RequestMethod.ACT10.4
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski

Hej, jestem Damian, i cieszę się, że możemy razem odkrywać uroki i tajemnice naszego pięknego Śląska. Tutaj na blogu skupiam się na tematyce regionalnej, ponieważ jestem dumny z naszych tradycji, historii i pięknych zakątków. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły