Paczków to wyjątkowe miasto na Opolszczyźnie, które zachwyca bogactwem zabytków architektury renesansowej. Zapraszamy do odkrycia urokliwych zakamarków tej niezwykłej perełki epoki renesansu!
Zwiedzaj Paczków - miasto renesansu
Paczków ma długą i ciekawą historię sięgającą średniowiecza, jednak to renesans nadał miastu wyjątkowy charakter. W XVI wieku Paczków był jedną z najważniejszych rezydencji biskupów wrocławskich, którzy przebudowali zamek na okazały pałac w stylu włoskiego renesansu. Wokół pałacu powstały liczne kamienice, kościoły i obwarowania miejskie, tworząc z Paczkowa prawdziwą perłę architektury renesansowej. Dziś możemy podziwiać te zabytki spacerując urokliwymi uliczkami starego miasta.
Zobacz zabytki architektury renesansowej Paczkowa
Rynek i ratusz
Sercem Paczkowa jest rynek z renesansowym ratuszem. Plac rynkowy ma kształt nieregularnego czworoboku, otoczonego zabytkowymi kamienicami z charakterystycznymi szczytami. Na środku rynku wznosi się ratusz z wieżą zegarową. Zbudowany został na planie prostokąta i prezentuje styl niderlandzki. Elewacje zdobią boniowania, płaskorzeźby i polichromie nawiązujące do włoskiego renesansu. Obok ratusza znajduje się studnia z XVII wieku.
Średniowieczne mury obronne
Paczków otoczony jest imponującymi, średniowiecznymi murami obronnymi z czterema basztami i dwiema bramami. Mury powstały w XIV wieku i rozbudowywano je aż do XVII stulecia. Mają około 2 metry grubości i dochodzą do 9 metrów wysokości. Z pierwotnych umocnień zachowały się Baszta Więzienna, Baszta Prochowa, Brama Nyska i Brama Wrocławska. Mury stanowią świadectwo militarnej przeszłości miasta.
Pałac w Paczkowie - rezydencja biskupów wrocławskich
Najokazalszym zabytkiem Paczkowa jest pałac biskupi zbudowany na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy powstał tu zamek biskupi. Obecny kształt w stylu dojrzałego renesansu nadał mu włoski architekt Jan Marii Padovano w latach 1585-1594. Elewacje pałacu zdobią boniowania, płaskorzeźby, obramienia okien i portale wejściowe. Wewnątrz zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami i bogata dekoracja sztukatorska. Przy pałacu rozciąga się malowniczy park.
Kościoły renesansowe Paczkowa
Kościół Wniebowzięcia NMP - najcenniejszy zabytek
Najwspanialszą świątynią Paczkowa jest kościół Wniebowzięcia NMP z przełomu XVI i XVII wieku. Ściany zdobią boniowania, a fasadę wieńczy attyka z płaskorzeźbami. We wnętrzu zachwyca bogaty wystrój manierystyczny z iluzjonistyczną polichromią. Ołtarz główny z 1619 r. przedstawia scenę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kościół jest arcydziełem renesansu na Opolszczyźnie.
Kościół św. Jana Ewangelisty
Kolejną perełką jest późnorenesansowy Kościół św. Jana Ewangelisty zbudowany w latach 1613-1618 według projektu Wawrzyńca Sennego. We wnętrzu uwagę zwraca sklepienie kolebkowe z lunetami i iluzjonistyczna polichromia. Ołtarz główny i ambona reprezentują styl manierystyczny z przełomu XVI i XVII wieku.
Paczków zachwyca bogactwem zabytkowej architektury renesansowej i jest obowiązkowym punktem na mapie Opolszczyzny. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tej urokliwej perły epoki renesansu!
Podsumowanie

Paczków to wyjątkowe miasto, w którym możemy poczuć klimat renesansu spacerując brukowanymi uliczkami. Liczne zabytki architektury świadczą o świetności tego miejsca w XVI-XVII wieku, kiedy było jedną z najważniejszych rezydencji biskupów wrocławskich. Zapierające dech w piersiach mury obronne, okazały pałac i wspaniałe kościoły tworzą niepowtarzalny krajobraz kulturowy. Paczków to absolutnie niezwykłe miasto, które koniecznie trzeba odwiedzić!