Zwiedź Jaskinię Niedźwiedzią - najdłuższą jaskinię polskich Sudetów

Zwiedź Jaskinię Niedźwiedzią - najdłuższą jaskinię polskich Sudetów
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski27.08.2023 | 6 min.

Jaskinie od zawsze fascynowały człowieka i budziły zaciekawienie ich tajemniczym, podziemnym światem. Jedną z takich niezwykłych atrakcji jest Jaskinia Niedźwiedzia w polskich Sudetach, która swoją długością i bogactwem formacji skalnych zachwyca każdego odwiedzającego. Zapraszamy do poznania jej najciekawszych zakamarków i ciekawostek z nią związanych.

Najdłuższa jaskinia Sudetów

Długość jaskini Niedźwiedziej

Jaskinia Niedźwiedzia jest bez wątpienia jedną z najbardziej imponujących jaskiń Sudetów. Jej ogólna długość wynosi aż 6,5 km, co czyni ją najdłuższą udostępnioną do zwiedzania jaskinią w polskiej części tego pasma górskiego. Łączna powierzchnia korytarzy i komór jaskiniowych to zawrotne 25 000 m2. Liczby te robią ogromne wrażenie i pozwalają sobie uzmysłowić skalę tego podziemnego labiryntu.

Geologia jaskini

Pod względem geologicznym Jaskinia Niedźwiedzia powstała w wapieniach dewońskich, które mają ponad 350 milionów lat. Proces jej formowania trwał miliony lat, a swoje piękno zawdzięcza przede wszystkim wodzie, która wypłukiwała skalne rumowisko, tworząc liczne sale, korytarze i podziemne jeziorka. Dzięki temu możemy podziwiać dziś imponujące formy naciekowe, stalaktyty, stalagmity i draperie naciekowe osiągające nawet kilkumetrowe rozmiary.

Trasa zwiedzania jaskini

Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej odbywa się wygodną, betonową ścieżką o długości około 1500 m. Trasa prowadzi malowniczymi korytarzami, przez ogromne podziemne sale, w których znajdują się jeziora i wodospady. Po drodze można podziwiać przepiękne stalaktyty, stalagmity, draperie, kolumny, zasłony i inne formy naciekowe. Dzięki stałej temperaturze powietrza wynoszącej ok. 6-8°C zwiedzanie, nawet w sezonie letnim, jest komfortowe.

Atrakcje w jaskini Niedźwiedziej

Najciekawsze formacje skalne

Podczas zwiedzania jaskini na każdym kroku możemy podziwiać fantastyczne formacje naciekowe, które zachwycają kształtami i rozmiarami. Jedną z najsłynniejszych atrakcji jest sala o nazwie "Katedra" z kolumnami sięgającymi 7 metrów wysokości. Kolejnym przystankiem jest "Sala Chaosu" z ogromnymi głazami, nad którymi góruje 12-metrowy stalagmit "Wielki Zygmunt". Równie imponujące są nacieki w sali "Perłowej".

Jeziora i wodospady

Nieodłącznym elementem każdej jaskini są podziemne zbiorniki i cieki wodne. W jaskini możemy podziwiać jeziora o dziwnie brzmiących nazwach "Zaświaty" i "Styks". Towarzyszą im malownicze wodospady, z których największy ma aż 11 metrów wysokości. Te podziemne atrakcje wodne dodają uroku zwiedzaniu.

Flora i fauna jaskini

Wewnątrz jaskini panują specyficzne warunki, które pozwoliły wykształcić się unikatowym ekosystemom. Na ścianach i w zagłębieniach skalnych można dostrzec porosty, glony i paprociowce. Żyją tu także endemiczne gatunki zwierząt jak jaskiniowy pająk sieciarz czy skoczogonki. Czasem można spotkać nietoperze, które zimują w jaskini.

Informacje praktyczne

Bilety i godziny otwarcia

Jaskinię można zwiedzać od maja do września w godzinach od 9:00 do 16:00. Bilety kosztują 25 zł normalny i 20 zł ulgowy. Dzieci do lat 7 zwiedzają jaskinię za darmo. Bilety najlepiej rezerwować online, ponieważ liczba osób w jednej grupie jest ograniczona ze względów bezpieczeństwa.

Dojazd i parking

Dojazd do jaskini zajmuje około 1 godzinę z Jeleniej Góry. Najwygodniej dojechać samochodem i skorzystać z płatnego parkingu tuż przy wejściu do jaskini. Można też dojechać autobusem PKS do miejscowości Kletno i przejść ok. 30 minut pieszo.

Wyposażenie na wycieczkę

W jaskini panuje stała temperatura 6-8°C, dlatego warto założyć cieplejsze ubranie, a przyda się także kurtka przeciwdeszczowa. Buty na płaskiej podeszwie zapewnią dobrą przyczepność na mokrych naciekach. Pamiętajmy też o latarce czołówce i zapasowych bateriach.

Zwiedzanie okolic jaskini

Zwiedź Jaskinię Niedźwiedzią - najdłuższą jaskinię polskich Sudetów

Szlaki turystyczne

Jaskinia Niedźwiedzia stanowi doskonały punkt wypadowy do zwiedzania Rudaw Janowickich. W pobliżu przebiegają liczne szlaki turystyczne, m.in. żółty prowadzący do skałek Białego Kamienia. Z jaskini można też udać się szlakiem niebieskim w stronę Skalnych Grzybów.

Atrakcje Kletna i okolic

Warto zatrzymać się w Kletnie, gdzie zobaczymy ruiny zamku Bolczów z XIV wieku. W pobliżu znajduje się też malowniczy wodospad Kamieńczyka i rezerwat przyrody Bukowa Kalenica z bukowym lasem. Okolica słynie ze wspaniałych panoram Sudetów.

Baza noclegowa i gastronomiczna

W Kletnie i okolicznych miejscowościach działają hotele, pensjonaty oraz gospodarstwa agroturystyczne, gdzie można spędzić noc w przystępnych cenach. Znajdziemy tu także restauracje serwujące regionalne dania kuchni sudeckiej.

Historia odkrycia jaskini

Pierwsze eksploracje

Jaskinia była znana od dawna - już w XVIII wieku wzmiankowano o tym obiekcie. Jej intensywne badanie rozpoczęło się jednak dopiero w latach 50. XX wieku. Wtedy też odkryto większość jej korytarzy i komór, m.in. największą salę o długości 170 metrów.

Badania naukowe

Prowadzone tu prace badawcze dostarczyły wielu cennych informacji na temat geologii, hydrologii, meteorologii, a nawet sejsmologii jaskini. Odkryto tu m.in. nowe gatunki zwierząt jaskiniowych. Stale trwają tu prace archeologiczne i monitoring stanu nacieków.

Odkrycia archeologiczne

W jaskini odkryto ślady bytności człowieka sięgające epoki kamienia. Znaleziono m.in. narzędzia krzemienne, fragmenty ceramiki, kości zwierząt. Szczególnie cenne są znaleziska z okresu lateńskiego i rzymskiego świadczące o kulcie Mithry w jaskini.

Ciekawostki o jaskini Niedźwiedziej

Legendy i podania

Z jaskinią od wieków związane są legendy i podania. Jedno z nich mówi, że w najgłębszych partiach jaskini śpi rycerz w złotej zbroi, który ma się obudzić, by bronić skarbów ukrytych w jej głębi.

Rekordy jaskini

Jaskinia Niedźwiedzia ma w swoim dorobku kilka rekordów Polski wśród jaskiń udostępnionych do zwiedzania. Jest najdłuższa, posiada największe podziemne jezioro i najwyższy podziemny wodospad.

Niedźwiedzie w jaskini?

Mimo nazwy, jaskinia nigdy nie była siedliskiem niedźwiedzi, choć sporadycznie zdarzały się tutaj pojedyncze osobniki. Jej nazwa najprawdopodobniej pochodzi od herbu szlacheckiego pierwszych właścicieli.

Podsumowanie

Jaskinia Niedźwiedzia to bez wątpienia jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Sudetów. Jej ogromna długość, malownicze podziemne sale i korytarze, fascynujące formacje naciekowe oraz niezwykła historia przyciągają rokrocznie tysiące zwiedzających. Wycieczka po tym niezwykłym, podziemnym świecie na długo pozostaje w pamięci i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia Jaskini Niedźwiedziej i przekonania się o jej uroku na własne oczy.

Najczęściej zadawane pytania

Trasa ma długość ok. 1,5 km i prowadzi utwardzonymi alejkami. Jest łatwa do przejścia, nie ma tu stromych schodów ani wąskich przejść.

Temperatura w jaskini wynosi 6-8°C. Warto założyć cieplejsze ubranie i buty na płaskiej podeszwie z powodu wilgoci.

Ze względu na ochronę formacji skalnych, nie wolno ich dotykać ani zbliżać się do nich.

Jaskinia nie jest zalecana dla dzieci poniżej 7. roku życia ze względu na warunki panujące w jej wnętrzu.

Jest parking przy wejściu do jaskini, opłata wynosi 10 zł za cały dzień postoju.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
  3. Bielska scena kabaretowa: Krzysztof Daukszewicz w programie Sposób na przetrwanie w Chybiu
  4. Odkryj uroki wypoczynku nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim
  5. Ta wiadomość zmieni twoje życie: Niezwykła oferta w Kolejach Śląskich
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski

Hej, jestem Damian, i cieszę się, że możemy razem odkrywać uroki i tajemnice naszego pięknego Śląska. Tutaj na blogu skupiam się na tematyce regionalnej, ponieważ jestem dumny z naszych tradycji, historii i pięknych zakątków. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły