Zamek Książ jest jedną z największych i najlepiej zachowanych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Położony na skraju Kotliny Kłodzkiej, wznosi się majestatycznie nad okolicą, dominując krajobrazem tej części Sudetów. Nic więc dziwnego, że przyciąga rzesze turystów zachwyconych wspaniałą architekturą i bogatą historią tego miejsca. W niniejszym artykule przybliżymy dzieje Zamku Książ, opiszemy jego najcenniejsze zabytki i ciekawe miejsca oraz damy praktyczne wskazówki dotyczące zwiedzania.
Historia Zamku Książ
Początki zamku
Choć zamek w obecnej formie powstał w wiekach późniejszych, to jego historia sięga XIII wieku, kiedy to została wzniesiona w tym miejscu pierwsza warownia. W średniowieczu zamek pełnił istotną rolę obronną, strzegąc szlaków handlowych u podnóża Gór Sowich. W kolejnych stuleciach przeszedł w ręce różnych właścicieli - od Hochbergów, przez Habsburgów, po rodzinę Schaffgotschów.
Rozbudowa w XVI-XVII wieku
Renesansowa przebudowa zamku miała miejsce za sprawą Hochbergów w XVI wieku. Powstał wówczas zarys założenia zamkowego wraz z charakterystycznymi wieżami. Kolejna rozbudowa nastąpiła w barokowym stylu za panowania Habsburgów w XVII stuleciu. Pojawiły się wtedy bogato zdobione elewacje i wnętrza.
Zamek w XIX i XX wieku
W XIX wieku zamek stał się własnością rodu von Hochberg. Za sprawą Hansa Heinricha XI zamek zyskał swój dzisiejszy neogotycki wygląd. Po II wojnie światowej zamek popadł w ruinę, by od lat 90. XX wieku przejść generalny remont i odzyskać dawną świetność.
Architektura i style Zamku Książ
Gotyk i renesans
Najstarsze elementy zamku noszą cechy architektury gotyckiej. Są to m.in. fragmenty murów obwodowych i wieża Hochbergów. Renesans natomiast reprezentuje skrzydło Południowe z arkadowymi podcieniami.
Barok i rokoko
Styl barokowy widoczny jest przede wszystkim w bogato zdobionych elewacjach i wystroju wnętrz - malowidłach, sztukateriach czy kominkach. Rokokowe akcenty to z kolei wystrój niektórych salonów z połowy XVIII wieku.
Styl wilhelmiński i modernizm
Neogotycka przebudowa z XIX wieku nadała zamkowi cechy stylu wilhelmińskiego, modnego za czasów Wilhelma II. Nowoczesne skrzydło Cesarskie powstało już w stylu modernistycznym na początku XX wieku.
Najcenniejsze zabytki Zamku Książ
Kaplica zamkowa
Wyróżniająca się na tle zamku okrągła kaplica z XIV wieku to jeden z najstarszych zachowanych elementów. Jej wnętrze kryje cenne freski i witraże. Znajduje się tu krypta rodowa Hochbergów.
Komnaty i salony
Wśród najpiękniejszych wnętrz zamkowych wyróżniają się komnaty cesarskie z okresu Habsburgów, sala Maksymiliana czy Wielki Salon z plafonem przedstawiającym drzewo genealogiczne Hochbergów.
Park zamkowy
Otaczający zamek malowniczy park krajobrazowy to dzieło słynnego ogrodnika Petera Jozefa Lenne. Zgromadził on tutaj cenne okazy drzew i krzewów z całego świata.
Tajemnice i legendy Zamku Książ
Podziemia i lochy
Pod zamkiem znajduje się rozległy system korytarzy i pomieszczeń wydrążonych w skale. Ich łączna długość szacowana jest na kilka kilometrów. Miejsce to owiane jest legendami o ukrytych tu skarbach.
Poszukiwania skarbu
Z zamkiem od dawna wiąże się legenda o zaginionym złotym pociągu, rzekomo ukrytym przez hitlerowców w tajnych podziemiach. Do dziś trwa poszukiwanie owego skarbu, choć jak dotąd bezowocnie.
Duchy i zjawy
Wokół zamku narosło wiele historii o nawiedzających go duchach dawnych właścicieli i gości. Wielu zwiedzających przysięga, że widzieli tu dziwne zjawiska i doświadczyli niesamowitych wrażeń.
Zwiedzanie Zamku Książ
Trasy turystyczne
Zamek oferuje kilka wariantów zwiedzania: od krótkiej wycieczki po dziedziniec, przez trasę ukazującą historię zamku, po zwiedzanie z przewodnikiem po najciekawszych wnętrzach i zakamarkach.
Bilety i przewodnicy
Bilety można kupić na miejscu lub online. Dostępne są zniżki dla dzieci, seniorów i grup. Za dodatkową opłatą można skorzystać z usług licencjonowanych przewodników.
Wydarzenia i imprezy
W zamku regularnie odbywają się spektakle, koncerty, pokazy historyczne i inne imprezy kulturalne. Warto śledzić kalendarz wydarzeń, by wzbogacić pobyt o atrakcyjny program.
Zamek Książ jako atrakcja turystyczna
Znaczenie dla regionu
Zamek Książ to ikona Ziemi Wałbrzyskiej i jedna z największych atrakcji turystycznych regionu. Przyciąga rocznie setki tysięcy zwiedzających z kraju i zagranicy.
Oferta dla turystów
Kompleks zamkowy oferuje wiele atrakcji: zwiedzanie z przewodnikiem, wystawy, możliwość organizacji przyjęć i imprez w historycznych wnętrzach. W otoczeniu zamku znajdują się hotele, restauracje i inne udogodnienia.
Dostępność i dojazd
Zamek położony jest niedaleko Wałbrzycha, do którego można dojechać pociągiem lub autobusem. Z Wałbrzycha do zamku kursują autobusy. W pobliżu znajduje się dworzec kolejowy Szczawienko z dogodnym połączeniem do Wrocławia.
Podsumowanie
Zamek Książ jest niezwykłą perłą architektury obronnej, świadectwem burzliwych dziejów Śląska oraz ostoją polskiej historii i kultury. Zwiedzanie tej rezydencji to prawdziwa podróż w czasie, a przepiękne komnaty, legendy i tajemnice sprawiają, że jest ona jednym z najbardziej magnetyzujących zamków w Polsce. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia Zamku Książ i poznania jego niezwykłych zakamarków oraz inspirującej opowieści o przeszłości regionu.