Park Krajobrazowy Lasy Stobrawsko-Turawskie - co warto zobaczyć?

Park Krajobrazowy Lasy Stobrawsko-Turawskie - co warto zobaczyć?
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski23.08.2023 | 9 min.

Park Krajobrazowy Lasy Stobrawsko-Turawskie to prawdziwa perła na mapie Opolszczyzny. Ten malowniczy zakątek pełen jest niezwykłych atrakcji, które zachwycą każdego miłośnika przyrody i aktywnego wypoczynku. Liczne szlaki turystyczne, bogactwo fauny i flory oraz ciekawe zabytki to tylko niektóre z wielu powodów, dla których warto tu przyjechać. Spacerując po leśnych ostępach, podziwiając migoczącą toń rzeki Mała Panew lub zwiedzając urokliwe wsie i miasteczka, na pewno poczujemy magię tych niezwykłych okolic. Przed wyruszeniem w plener warto dobrze przygotować się do wyprawy, by móc w pełni wykorzystać pobyt w tym pięknym zakątku Opolszczyzny.

Co warto zobaczyć na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Stobrawsko-Turawskie?

Różnorodność fauny i flory

Park Krajobrazowy Lasy Stobrawsko-Turawskie słynie z niezwykłego bogactwa flory i fauny. Na jego terenie występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin, m.in. storczyki, widłaki, paprocie czy rosiczki. Można tu spotkać także ciekawe okazy drzew, jak dęby szypułkowe oraz wiekowe buki i graby. Wśród zwierząt żyją tu m.in. bobry, wydry, jelenie, dziki, bociany czarne, żurawie i wiele gatunków ptaków śpiewających. Dla ornitologów prawdziwą gratką będą stanowiska lęgowe ponad 100 gatunków ptaków.

Ciekawe gatunki roślin i zwierząt

W lasach Parku Krajobrazowego można natknąć się na szereg interesujących gatunków roślin i zwierząt. Jedną z większych osobliwości jest obecność największego w Polsce stanowiska bluszczu pospolitego. Ten wiecznie zielony pnącz osiąga tu rozmiary prawdziwych drzew. Z rzadszych gatunków zwierząt warto wymienić żółwia błotnego, traszkę grzebieniastą, zaskrońca czy puchacza. Okazjonalnie pojawiają się tu także wilki i rysie. Turyści mają więc szansę dostrzec wiele interesujących przedstawicieli lokalnej fauny i flory.

Ochrona przyrody na terenie Parku

Najcenniejsze obszary Parku objęte są ochroną rezerwatową. Są to m.in. rezerwaty: Ligota Turawska chroniący starodrzew dębowo-grabowy, Obora - ostoją jeleni, Żywocickie Łęgi z naturalnymi łęgami wierzbowo-topolowymi czy Leśna Woda będąca schronieniem dla wielu gatunków ptaków. Ponadto na terenie Parku znajdują się obszary Natura 2000. Dzięki temu wyjątkowa przyroda tych okolic pozostaje pod troskliwą ochroną.

Przyroda Parku Krajobrazowego Lasy Stobrawsko-Turawskie

Różnorodność fauny i flory

Park Krajobrazowy Lasy Stobrawsko-Turawskie to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Można tu podziwiać wiele ciekawych i chronionych gatunków roślin, w tym storczyki, paprocie, widłaki czy rosiczki. Drzewostan tworzą głównie buki, dęby szypułkowe, graby i sosny. Faunę reprezentują m.in. bobry, wydry, jelenie, dziki, żurawie i bociany czarne. Ponadto występuje tu ponad 100 lęgowych gatunków ptaków, w tym muchołówki, dzięcioły czy sójki.

Ciekawe gatunki roślin i zwierząt

Wśród roślinnych osobliwości Parku wymienić należy największe w Polsce stanowisko bluszczu pospolitego, który tworzy tu prawdziwe bluszczowe "drzewa". Z rzadszych gatunków zwierząt występują m.in. żółwie błotne, traszki grzebieniaste, zaskrońce i puchacze. Okazjonalnie pojawiają się tu także wilki i rysie. Podczas wędrówek można więc mieć szansę zaobserwować wiele interesujących przedstawicieli tutejszej fauny i flory.

Ochrona przyrody na terenie Parku

Najcenniejsze fragmenty Parku objęte są ochroną rezerwatową. Należą do nich m.in. rezerwaty Leśna Woda, Ligota Turawska, Obora i Żywocickie Łęgi. Ponadto duża część obszaru Parku leży w granicach sieci Natura 2000. Dzięki różnym formom ochrony przyrody, wyjątkowe walory tego terenu są pieczołowicie zachowywane dla przyszłych pokoleń.

Atrakcje turystyczne i rekreacyjne

Szlaki piesze i rowerowe

Przez teren Parku Krajobrazowego przebiega gęsta sieć szlaków turystycznych. Piesi turyści mogą skorzystać m.in. ze szlaków prowadzących malowniczymi dolinami rzek Stobrawy i Małej Panwi. Rowerzyści znajdą tu wiele tras o różnym stopniu trudności. Część szlaków pokrywa się z historycznymi traktami, jak np. Bursztynowy Szlak Rowerowy. Bliskość Odry i kanałów sprzyja też wycieczkom rowerowym.

Trasy kajakowe na rzece Mała Panew

Rzeka Mała Panew to jedna z najbardziej malowniczych tras kajakowych w regionie. Spływ prowadzi przez tereny Parku Krajobrazowego, gdzie można podziwiać wysokie brzegi porośnięte lasem i łęgami. Organizowane są tu spływy kajakowe o różnym stopniu trudności, od kilkugodzinnych po całodniowe. Trasa obfituje w liczne przenoski i pozwala zobaczyć urokliwe zakątki parku z perspektywy wody.

Zabytki architektury i techniki

W Parku Krajobrazowym i jego okolicach znajduje się wiele interesujących obiektów zabytkowych. Warto zobaczyć renesansowy zamek w Turawi, drewniany kościół w Ładzy czy zabytkowy młyn wodny na rzece Mała Panew. Okolice kryją także pozostałości dawnych hut szkła i kuźnic. Odwiedzając te miejsca, można poznać historie dawnych rzemiosł i codziennego życia mieszkańców tych ziem.

Wędrówki po Parku - najciekawsze trasy i wycieczki

Piesze wędrówki po atrakcjach Parku

Park Krajobrazowy Lasy Stobrawsko-Turawskie to idealne miejsce na piesze wycieczki, podczas których można poznać jego najciekawsze atrakcje. Proponowana trasa prowadzi doliną rzeki Stobrawy, obok rezerwatów Ligota Turawska i Obora, wśród malowniczych łęgów i lasów. Kolejnym punktem jest zamek w Turawi i pobliski zabytkowy park. Trasa kończy się we wsi Ładza ze wspaniałym drewnianym kościołem i przykładami starej zabudowy drewnianej.

Propozycje tras rowerowych

Rowerzyści znajdą tu wiele ciekawych tras, wśród nich m.in. pętlę wokół zalewu w Turawi, przejazd fragmentem Bursztynowego Szlaku Greenways, czy trasę prowadzącą malowniczymi lasami wokół Oziemkowic. Można też połączyć zwiedzanie na rowerze z pieszymi wycieczkami, np. przejechać do rezerwatu Obora, a następnie udać się pieszo ścieżką edukacyjną po rezerwacie.

Spływy kajakowe rzeką Mała Panew

Spływ kajakowy rzeką Mała Panew to świetny sposób, aby z bliska podziwiać piękno Parku Krajobrazowego. Można popłynąć malowniczą trasą z Turawy do Ściborza lub wybrać krótszy odcinek np. z Kadłuba do Ściborza. Po drodze mija się zalesione brzegi, łęgi i lasy, w których żyją dzikie zwierzęta. To niezapomniana przygoda!

Informacje praktyczne dla zwiedzających

Jak dotrzeć i poruszać się po Parku?

Park położony jest w województwie opolskim, w powiecie opolskim. Najlepiej dojechać tu samochodem, korzystając z autostrady A4 lub dróg krajowych nr 94 lub 45. Wewnątrz parku wytyczone są szlaki piesze, rowerowe, ścieżki edukacyjne i trasy kajakowe. Warto mieć ze sobą dobrą mapę lub skorzystać z aplikacji mobilnych.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Na terenie Parku i w okolicznych miejscowościach znajdują się hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne i pola namiotowe, dzięki czemu każdy znajdzie nocleg dostosowany do swoich potrzeb i budżetu. W większych miejscowościach działają restauracje i bary serwujące lokalne specjały. Warto też odwiedzić gospodarstwa z domowym jedzeniem.

Wydarzenia i atrakcje sezonowe

W Parku organizowane są liczne wydarzenia w sezonie letnim, np. spływy kajakowe, rajdy rowerowe, festyny. Odbywają się również zajęcia edukacyjne i warsztaty przyrodnicze dla dzieci. Zimą można skorzystać ze szlaków do narciarstwa biegowego lub wycieczek pieszych z przewodnikiem. Warto śledzić kalendarz imprez, by zobaczyć Park w różnych odsłonach.

Dlaczego warto odwiedzić Park Krajobrazowy Lasy Stobrawsko-Turawskie?

Walory przyrodnicze i krajobrazowe

Park Krajobrazowy Lasy Stobrawsko-Turawskie to prawdziwa perła pod względem walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Zachwyca tu mozaika lasów, łąk, pól, malowniczych dolin rzecznych i stawów. Flora i fauna prezentują się tu wyjątkowo okazale, z wieloma chronionymi gatunkami. Krajobraz urozmaicają także ciekawe formacje geologiczne, jak ostańce wapienne czy wychodnie skalne.

Możliwości aktywnego wypoczynku

Park to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych zachęca do wędrówek i wycieczek. Rzeka Mała Panew umożliwia spływy kajakowe wśród malowniczych brzegów. Można tu jeździć konno, uprawia

Podsumowanie

Park Krajobrazowy Lasy Stobrawsko-Turawskie to prawdziwy raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Jego malownicze krajobrazy, bogactwo flory i fauny, liczne szlaki turystyczne i ciekawe zabytki zachwycą każdego odwiedzającego. Niezapomniane wrażenia zapewnią tu zarówno piesze wędrówki, rowerowe przejażdżki, spływy kajakowe, jak i po prostu kontemplacja dzikiej przyrody. Perła Opolszczyzny warta jest odwiedzenia o każdej porze roku. Gorąco zachęcamy do przyjazdu i poznania uroków Parku Krajobrazowego Lasy Stobrawsko-Turawskie!

Najczęściej zadawane pytania

Park położony jest w województwie opolskim, na terenie powiatu opolskiego. Obejmuje obszary gmin: Turawa, Chrząstowice, Dobrzeń Wielki, Łubniany, Ozimek i Zębowice.

W Parku występuje wiele cennych gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną, m.in. storczyki, paprocie, bluszcz pospolity, bobry, wydry, żurawie, bociany czarne. Łącznie odnotowano tu ponad 100 gatunków ptaków lęgowych.

W Parku wytyczono liczne szlaki piesze i rowerowe, spływy kajakowe rzeką Mała Panew. Są tu też ciekawe zabytki jak zamek w Turawie czy drewniany kościół w Ładzy. Organizowane są imprezy plenerowe i zajęcia edukacyjne.

Baza noclegowa i gastronomiczna dostępna jest w miejscowościach na terenie Parku i w okolicy - hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne. Można też skorzystać z pól namiotowych i campingów.

Park warto odwiedzić o każdej porze roku. Lato to czas wędrówek, zimą można uprawiać narciarstwo biegowe. Wiosną i jesienią przyroda prezentuje się szczególnie malowniczo. Kalendarz imprez zapewnia atrakcje przez cały rok.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Odkryj uroki wypoczynku nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim
  3. Odkryj uroki wycieczki do Wąwozu Lipa w Górach Sowich
  4. Poznaj historię i zabytki Zamku Książ w Wałbrzychu
  5. Poznaj historię i zabytki Zamku Bolczów - białej perły Opolszczyzny
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski

Hej, jestem Damian, i cieszę się, że możemy razem odkrywać uroki i tajemnice naszego pięknego Śląska. Tutaj na blogu skupiam się na tematyce regionalnej, ponieważ jestem dumny z naszych tradycji, historii i pięknych zakątków. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły