Kalety to niewielkie, urokliwe miasto położone w województwie śląskim, które ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji. Choć niezbyt duże, kryje w sobie szereg ciekawych miejsc i tras, które z pewnością umilą pobyt każdemu odwiedzającemu. W Kaletach i okolicach znajdziemy zarówno liczne zabytki, muzea, kościoły i pomniki przeszłości, jak i miejsca, w których można aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Miasto stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Jurajskich Warowni czy zamku Ogrodzieniec. Kalety słyną również ze swoich browarniczych tradycji, dzięki czemu każdy smakosz piwa znajdzie tu coś dla siebie. W niniejszym przewodniku przedstawiamy najciekawsze miejsca i atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając Kalety i okolice.
Zwiedzanie miasta Kalety
Najciekawsze zabytki i atrakcje turystyczne
Spacerując po Kaletach warto zwrócić uwagę na szereg ciekawych budowli i miejsc o wysokiej wartości historycznej i kulturowej. W centrum zobaczymy gotycki, ceglany kościół św. św. Piotra i Pawła z XV wieku, a także pobliski, klasycystyczny ratusz z 1830 roku. Na deptaku przy ulicy 1 Maja stoją urokliwe, odrestaurowane kamieniczki. Na osiedlu Folwark zachowały się zabudowania dawnego folwarku cysterskiego z XIX wieku. Nieopodal stoi pomnik św. Jana Nepomucena z 1767 r. - jeden z najstarszych w mieście.
Kaletańskie Muzeum Browarnictwa
W dawnych zabudowaniach kaletańskiego browaru z XIX wieku mieści się obecnie jedyne w Polsce Muzeum Browarnictwa, w którym można poznać historię i proces warzenia piwa. W muzeum zgromadzono unikatowe eksponaty - dawne maszyny, narzędzia oraz archiwalne dokumenty związane z tradycją piwowarską Kalet. Można tu także skosztować regionalnych piw warzonych w tutejszym browarze.
Kościół św. Józefa Robotnika
Nowoczesny kościół wzniesiony w latach 1987-1989 wyróżnia się charakterystyczną bryłą przypominającą... butelkę piwa. We wnętrzu zwracają uwagę witraże i polichromie nawiązujące do Pisma Świętego, tradycji chrześcijańskiej oraz patrona świątyni - św. Józefa Robotnika. Obok stoi 35-metrowa wieża-dzwonnica z tarasem widokowym.
Spacer kaletańskimi szlakami turystycznymi
Szlak Cysterski i Zamek Ogrodzieniec
Jeden z najciekawszych szlaków pieszych prowadzących z Kalet to Szlak Cysterski im. E. Calliera. Pozwala on poznać średniowieczne dzieje zakonu cystersów oraz ich architekturę na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Szlak prowadzi m.in. do zamku Ogrodzieniec - jednej z największych średniowiecznych twierdz w tej części Europy.
Szlak Warowni Jurajskich
Kolejny ciekawy szlak turystyczny to Szlak Orlich Gniazd, który prowadzi przez wiele cennych obiektów militarnych z czasów średniowiecza. To doskonała trasa, aby poznać historię i architekturę warowni i zamków wznoszonych niegdyś w jurajskich skałach przez możne rody. Szlak obejmuje m.in. Zamek Bobolice czy ruiny Zamku Mirow.
Trasa rowerowa "Doliną Małej Panwi"
Malownicza trasa rowerowa wiodąca wzdłuż rzeki Mała Panew. To bardzo dobry pomysł na rodzinną wycieczkę po okolicy Kalet. Jadąc wyznaczoną trasą można podziwiać piękne widoki, ciekawe formacje skalne oraz zabytki w okolicznych miejscowościach, m.in. zamek i klasztor w Panowicach czy kościół św. Anny w Kochanowicach.
Rekreacja i sporty na świeżym powietrzu
Park Linowy "Adrenalina"
Nowoczesny park linowy zlokalizowany niedaleko Kalet, który zapewnia doskonałą rozrywkę i dawkę adrenaliny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Do wyboru są trasy o różnym stopniu trudności na wysokości od 1 do 12 metrów. Obiekt czynny codziennie w sezonie letnim.
Stadnina koni w Kochcicach
Tradycjne, rodzinne gospodarstwo hodowlane położone malowniczo na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Można tu spróbować jazdy konnej z instruktorem po leśnych duktach i polach, a także zobaczyć piękne konie w stajniach i na padokach. Stadnina organizuje jazdy dla każdego poziomu zaawansowania.
Kąpielisko "Rzędówka" nad Zalewem Nakło-Chechło
Doskonałe miejsce na letni wypoczynek nad wodą znajduje się niedaleko od Kalet - kąpielisko "Rzędówka" położone przy sztucznym Zalewie Nakło-Chechło. Czysta woda i piaszczysta plaża gwarantują świetną zabawę. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, pole namiotowe oraz punkty gastronomiczne.
Smaki lokalnej kuchni i atrakcje kulinarne
Tradycyjne dania kuchni śląskiej
Kuchnia śląska słynie z sycących i pożywnych dań, wśród których królują gołąbki, rolada zawijana, modra kapusta czy śląskie niebo w gębie. W Kaletach znajdziemy kilka lokali serwujących tradycyjne dania regionalne, przygotowane według starych receptur. Warto spróbować!
Piwowarskie tradycje - Browar w Kaletach
Kalety są znane z warzenia piwa od ponad 150 lat. Dziedzictwo browarnicze kontynuuje Browar Kalety, w którym można nie tylko zobaczyć nowoczesny proces produkcji, ale przede wszystkim posmakować wyśmienitych piw warzonych w oparciu o sprawdzone receptury i najlepsze składniki.
Targ staroci i produktów lokalnych w każdą niedzielę
Na kaletańskim Rynku w każdą niedzielę odbywa się popularny targ, na którym można kupić lokalne produkty spożywcze, rękodzieło oraz przedmioty codziennego użytku. Oprócz tego organizowany jest także targ staroci - idealne miejsce, aby upolować jakiś antyk lub vintage’owy skarb.
Okolice Kalet - co warto zobaczyć
Zabytki Tarnowskich Gór
Tarnowskie Góry to nieodległe od Kalet śląskie miasto z wieloma ciekawymi zabytkami, w tym renesansowy pałac w Nakle Śląskim czy neoromański kościół św. Piotra i Pawła. Przede wszystkim jednak warto tu zobaczyć unikatową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga.
Zamek w Mirowie
Malownicze ruiny średniowiecznego zamku położonego na wzgórzu nad rzeką Leńcą w miejscowości Mirow. Zachowały się fragmenty murów, bramy, podziemi oraz wieży, z której roztacza się przepiękny widok na okolicę. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Źródła Leńcy z wodospadami i wywierzyskami.
Rezerwat przyrody "Parkowe"
Na północ od Kalet położony jest malowniczy rezerwat Parkowe, w którym ochronie podlega las grądowy rosnący na wapiennych skałach. Znajdują się tu ścieżki dydaktyczne prezentujące bogactwo tutejszej przyrody. Rezerwat stanowi cel wycieczek pieszych i rowerowych.
Praktyczne informacje na wycieczkę do Kalet
Jak dojechać i gdzie zaparkować
Do Kalet najłatwiej dojechać samochodem. Z dużych miast województwa śląskiego jest to ok. 1-1,5 godziny jazdy. W mieście znajdują się płatne i bezpłatne parkingi. Można też dojechać pociągiem - Kalety posiadają połączenie kolejowe z Katowicami, Częstochową i Kielcami.
Gdzie zjeść i gdzie przenocować
W Kaletach znajduje się kilka restauracji serwujących dania kuchni regionalnej, a także bary, pizzerie i cukiernie. Na nocleg można wybrać hotele różnych kategorii, gospodarstwa agroturystyczne lub kwatery prywatne. W okolicy działają również schroniska młodzieżowe i pole namiotowe.
Kalendarz imprez i wydarzeń
W Kaletach przez cały rok odbywa się szereg imprez kulturalnych i rozrywkowych. Warto tu wspomnieć o Festiwalu Browaru Kalety, Dniach Kalet, Jarmarku św. Jakuba oraz cyklicznych koncertach i festynach. Aktualny kalendarz wydarzeń znajduje się na stronie internetowej miasta.
Podsumowanie
Kalety i okolice mają do zaoferowania bardzo wiele ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych. To doskonały wybór na weekendowy wypad, zarówno dla miłośników zabytków i historii, jak i amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. W mieście i niedalekich miejscowościach znajdziemy szereg cennych obiektów architektonicznych, od zamków po kościoły, a także interaktywne muzea. Okolica sprzyja turystyce pieszej, rowerowej i konnej. Miłośnicy dobrej kuchni także nie będą zawiedzeni - Kalety słyną z piwowarskich i kulinarnych tradycji regionu. Gorąco polecamy ten malowniczy zakątek Polski jako cel weekendowego wypadu czy kilkudniowych wakacji!