Odwiedź Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Górze Św. Anny

Odwiedź Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Górze Św. Anny
Autor Damian Zakrzewski
Damian Zakrzewski31 sierpnia 2023 | 6 min

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Górze Świętej Anny to wyjątkowe miejsce kultu maryjnego, które warto odwiedzić. Liczne pielgrzymki przybywają tu, aby oddać cześć Maryi, Matce Miłosierdzia. Za sprawą objawień fatimskich to miejsce stało się ostoją modlitwy i wiary.

Historia sanktuarium na Górze Św. Anny

Początki kultu maryjnego

Kult maryjny na Górze Świętej Anny sięga XVII wieku, kiedy to powstała tu drewniana kaplica pw. św. Anny. W 1945 roku w kaplicy umieszczono kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, co zapoczątkowało rozwój kultu maryjnego w tym miejscu. Pielgrzymki przybywały, aby modlić się przed cudownym wizerunkiem.

Powstanie sanktuarium

W 1981 roku biskup opolski erygował tu sanktuarium, a w 1983 roku wybudowano nowy kościół według projektu architekta Jerzego Gawora. Świątynię konsekrowano w 1991 roku. Stała się ona ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym na Górnym Śląsku.

Rozwój kultu Matki Bożej Fatimskiej

Przełomowym momentem było sprowadzenie w 1985 roku kopii figury Matki Bożej Fatimskiej. Jej kult szybko się rozwinął, a sanktuarium stało się znaczącym miejscem kultu maryjnego, szczególnie związanego z orędziem fatimskim.

Opis sanktuarium i otoczenia

Architektura kościoła i klasztoru

Świątynia wzniesiona z czerwonej cegły wyróżnia się monumentalną bryłą z charakterystycznymi skośnymi ścianami i wysoką wieżą. We wnętrzu zwracają uwagę trzy ołtarze z jasnym marmurem i imponującym krucyfiksem. Obok stoi okazały klasztor franciszkanów z przestronnymi korytarzami i celami zakonnymi.

Ołtarze i wystrój wnętrza

W prezbiterium znajduje się ołtarz główny z figurą Chrystusa Frasobliwego, boczne ołtarze św. Franciszka i św. Antoniego, ambona w kształcie łodzi Piotrowej. Nawę zdobią witraże ukazujące życie Chrystusa i sceny z objawień fatimskich. Wnętrze sprawia wrażenie ascetycznego skupienia.

Otoczenie sanktuarium - Kalwaria i Dróżki Matki Bożej

Wokół rozciągają się zadrzewione wzgórza. W pobliżu znajduje się kalwaria z XVII wieku z 25 kaplicami Męki Pańskiej. W ostatnich latach wytyczono także piękne Dróżki Matki Bożej prowadzące do klasztoru z różnych stron. Można podziwiać stąd malownicze widoki.

Najważniejsze wydarzenia i obchody

Centralne obchody rocznic fatimskich

13 maja i 13 października odbywają się centralne uroczystości upamiętniające objawienia Matki Bożej w Fatimie. Przybywają rzesze pielgrzymów z całej Polski. Odprawiana jest uroczysta msza św. i procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

Pielgrzymki piesze i autokarowe

Sanktuarium jest celem wielu pieszych pielgrzymek, m.in. z Częstochowy, Krakowa czy Warszawy. W szczycie sezonu przybywa tu nawet kilkadziesiąt tysięcy wiernych, szczególnie 15 sierpnia na odpust Matki Bożej Zielnej.

Uroczystości odpustowe i patriotyczne

Co roku odbywają się odpusty ku czci Matki Bożej Fatimskiej, św. Anny i Matki Bożej Zielnej. Mają one podniosły charakter. Często łączą się z obchodami rocznic historycznych i świąt państwowych, podkreślając patriotyczny wymiar tego sanktuarium.

Sanktuarium jako miejsce modlitwy

Odwiedź Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Górze Św. Anny

Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej Fatimskiej

Sercem sanktuarium jest kaplica, w której umieszczono Cudowny Obraz Matki Bożej Fatimskiej. Przed figurą Maryi płoną setki wotywnych lampek. Codziennie gromadzą się tu wierni, aby prosić o łaski i dziękować za otrzymane dobrodziejstwa.

Indywidualna i wspólnotowa modlitwa

Można tu modlić się samemu w ciszy i skupieniu lub włączyć się we wspólną modlitwę podczas nabożeństw. Szczególnie poruszający charakter mają Apel Jasnogórski i Różaniec Fatimski odmawiany przy figurze Matki Bożej.

Intencje i podziękowania składane Matce Bożej

Wierni powierzają Matce Bożej Fatimskiej swoje intencje i dziękczynienia, prosząc o wstawiennictwo w różnych potrzebach. Maryja zdaje się słuchać każdej próśby z mateczną troską.

Oferta dla pielgrzymów i turystów

Msze święte i nabożeństwa

W sanktuarium regularnie sprawowana jest Eucharystia i inne nabożeństwa. Można dołączyć do modlitwy w dowolnym momencie. Zakonnicy chętnie służą opieką duszpasterską.

Zakwaterowanie i wyżywienie

Przy sanktuarium działa dom pielgrzyma oferujący skromne, ale czyste pokoje i smaczne posiłki w przystępnych cenach. Można tu spędzić noc lub dłużej pozostać na rekolekcjach i wypoczynku.

Sklep z dewocjonaliami i pamiątkami

W sanktuarium znajduje się sklep z szerokim asortymentem dewocjonaliów, książek religijnych, obrazków i pamiątek, które będą miłym wspomnieniem z pobytu w tym miejscu. Można tu nabyć także wyroby monasterskie.

Jak dojechać do sanktuarium na Górze Św. Anny

Samochodem i autokarem

Sanktuarium leży przy drodze wojewódzkiej nr 901 z Opola do Raciborza. Dojazd jest wygodny zarówno samochodem, jak i autokarem. W pobliżu znajduje się parking, gdzie można bezpiecznie zostawić pojazd.

Komunikacją publiczną

Dojazd autobusami PKS i busami jest możliwy m.in. z Opola, Raciborza, Kędzierzyna-Koźla. Przystanek znajduje się na miejscu. Podróż jest wygodna i tania.

Piesze pielgrzymki z różnych stron Polski

Co roku organizowane są pielgrzymki piesze do sanktuarium, np. z Warszawy, Krakowa czy Kalwarii Zebrzydowskiej. To wyjątkowe przeżycie duchowe i fizyczne. Warto choć raz pójść na pielgrzymkę do tego świętego miejsca.

Sanktuarium na Górze Św. Anny - perła śląskich sanktuariów maryjnych

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Górze Świętej Anny to wyjątkowe miejsce modlitwy i łaski, znane ze czci Matki Bożej Fatimskiej. Przybywają tu liczni pielgrzymi, szukając umocnienia wiary i nadziei. Świątynia zachwyca monumentalną architekturą, a otoczenie malowniczymi widokami. Pobyt w tym sanktuarium pozwala zanurzyć się w modlitwie i zadumie. Jest ostoją polskiej tradycji maryjnej, kultywowanej od wieków. Gorąco polecamy to niezwykłe miejsce spotkania z Bogiem i Maryją.

Najczęstsze pytania

Codziennie odprawiane są msze św. Odbywają się Apel Jasnogórski, Różaniec Fatimski, Droga Krzyżowa i inne nabożeństwa. W niedziele msze św. sprawowane są o godz. 7:00, 9:00, 11:00, 16:00 i 18:00.

Przy sanktuarium jest parking z wyznaczonymi miejscami parkingowymi. Można bezpiecznie zostawić tam samochód lub autokar.

Tak, przy klasztorze działa dom pielgrzyma oferujący tanie noclegi. Warto wcześniej zarezerwować miejsce.

W sanktuarium jest sklep z szerokim asortymentem dewocjonaliów, książek, obrazków i pamiątek. Można tu nabyć oryginalne i wyjątkowe pamiątki.

Szczególnie polecamy pielgrzymki w rocznice objawień fatimskich 13 maja i 13 października oraz na odpusty 15 sierpnia i 26 lipca.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Pszczyna i Okolice: 6 Atrakcji Których Nie Możesz Przegapić w Regionie
  3. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
  4. Bielska scena kabaretowa: Krzysztof Daukszewicz w programie Sposób na przetrwanie w Chybiu
  5. Korzenie, które definiują: Wpływ przeszłości na teraźniejszość
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Damian Zakrzewski
Damian Zakrzewski

Hej, jestem Damian, i cieszę się, że możemy razem odkrywać uroki i tajemnice naszego pięknego Śląska. Tutaj na blogu skupiam się na tematyce regionalnej, ponieważ jestem dumny z naszych tradycji, historii i pięknych zakątków. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

ŚląskGliwice nowe możliwości mieszkaniowe

Gliwice, dynamicznie rozwijające się miasto na Śląsku, oferuje coraz więcej atrakcyjnych możliwości mieszkaniowych. W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost inwestycji w sektorze nieruchomości, co przekłada się na rosnącą liczbę mieszkań na sprzedaż Gliwice.