Odkryj urokliwe zakątki Parku Krajobrazowego Lasy Stobrawsko-Turawskie

Odkryj urokliwe zakątki Parku Krajobrazowego Lasy Stobrawsko-Turawskie
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski02.09.2023 | 7 min.

Park Krajobrazowy Lasy Stobrawsko-Turawskie to prawdziwa perła przyrodnicza Polski południowo-zachodniej. Ten malowniczy zakątek Opolszczyzny kryje w sobie niezwykłe bogactwo fauny i flory, cenne zabytki kultury oraz oferuje szeroki wachlarz możliwości aktywnego wypoczynku na łonie natury. Nic więc dziwnego, że co roku przyciąga rzesze turystów pragnących odpocząć od miejskiego zgiełku i zanurzyć się w pięknie tego wyjątkowego miejsca.

Odkryj piękno Parku Krajobrazowego Lasy Stobrawsko-Turawskie

Park Krajobrazowy Lasy Stobrawsko-Turawskie rozciąga się na powierzchni ponad 130 tysięcy hektarów wzdłuż rzek Stobrawy i Turawy. Swoim zasięgiem obejmuje tereny leśne, pola, łąki i liczne cieki wodne. Centralnym punktem Parku jest malownicza Dolina Małej Panwi z meandrującą wśród zielonych wzgórz rzeką. To właśnie tutaj znajduje się największe skupisko cennych przyrodniczo obszarów objętych ochroną rezerwatową. Krajobraz Parku tworzą głównie bory sosnowe, ale spotkać można tu również bukowe lasy liściaste oraz dąbrowy świetliste. Ten urozmaicony ekosystem sprzyja występowaniu wielu rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Fauna i flora Parku Krajobrazowego Lasy Stobrawsko-Turawskie

Różnorodność gatunków roślin i zwierząt

Szata roślinna Parku odznacza się wyjątkowym bogactwem gatunkowym. Występuje tu ponad 700 gatunków roślin naczyniowych, z czego aż 37 podlega ścisłej ochronie. Szczególnie cenne są storczyki - kukułka szerokolistna, kukułka Fuchsa i kruszczyk błotny. Z rzadkich paprotników warto wymienić widłaka jałowcowatego, a z drzew iglastych - cis pospolity. Fauna Parku również prezentuje się imponująco. Żyje tu ponad 190 gatunków kręgowców, w tym liczne ssaki - jelenie, sarny, dziki, bobry, wydry, kuny, borsuki i wiewiórki. Ptaki reprezentowane są m.in. przez bociana czarnego, żurawia, sikorę ubogą i dzięcioła średniego. Nie brakuje też płazów, gadów i ryb.

Endemiczne i chronione gatunki

Wśród roślinności Parku na uwagę zasługują gatunki endemiczne, czyli występujące tylko na tym obszarze. Należą do nich m.in. przytulia krzyżowa Opolszczyzny i gorysz pagórkowy. Spośród zwierząt endemiczne są racicznica zmienna i pijawka lekarska. Liczne gatunki objęte są ochroną, jak np. sasanka otwarta, wawrzynek wilczełyko, kosaciec syberyjski, żółw błotny czy puchacz. Świadczy to o wyjątkowej wartości przyrodniczej tego terenu.

Szata roślinna borów sosnowych i lasów liściastych

Dominującą formacją leśną Parku są bory sosnowe, w których oprócz sosny pospolitej rosną brzozy, dęby, olchy, jarzębiny i jałowce. W runie spotkać można borówkę czernicę, wrzos zwyczajny oraz liczne mchy i porosty. Duże połacie zajmują tu również lasy liściaste z grabem, klonami, wiązami i jesionami. Szczególnie imponujące są buczyny niżowe z bukiem zwyczajnym, dębem szypułkowym i lipą drobnolistną. Ich runo porastają geofity wiosenne - przylaszczki, zawilce i śnieżyczki przebiśnieg. Taka roślinność decyduje o wyjątkowym uroku lasów Parku.

Atrakcje turystyczne i zabytki kultury materialnej

Szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe

Park przecina gęsta sieć znakowanych szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych o łącznej długości ponad 1000 km. Przemierzając je można podziwiać walory krajobrazowe i przyrodnicze tych terenów. Szczególnie warte uwagi są szlaki niebieski i żółty w Dolinie Małej Panwi oraz czerwony prowadzący malowniczą Doliną Stobrawy. Dużą popularnością cieszą się także szlaki rowerowe wokół zbiorników Turawa i Otmuchów.

Zamki i pałace historyczne

Na trasie szlaków turystycznych warto zatrzymać się przy licznych zabytkach kultury materialnej świadczących o burzliwej historii tych ziem. Szczególnie warte uwagi są zamki w Mosznej, Rogowie Opolskim i Pokrzywnej oraz pałace w Turawie, Mechnicach i Kamieniu Śląskim. Wspaniałe rezydencje, parki i ogrody tworzą niezwykły klimat i pozwalają poczuć ducha minionych epok.

Obszary chronionego krajobrazu

Na terenie Parku znajduje się aż 14 rezerwatów przyrody, chroniących najcenniejsze fragmenty tutejszej flory i fauny. Są to m.in. rezerwaty - Złote Bagna, Grabowa, Bukowa Góra i Dębina. Obejmują torfowiska, stanowiska roślin chronionych oraz drzewostany bukowe i dębowe. Z pewnością warto je odwiedzić, aby poznać przyrodę Parku w jej najdzikszej postaci.

Wypoczynek nad malowniczymi zbiornikami wodnymi

Odkryj urokliwe zakątki Parku Krajobrazowego Lasy Stobrawsko-Turawskie

Kąpieliska i plaże nad jeziorami

Urokliwe położenie Parku wzdłuż licznych cieków i zbiorników wodnych sprzyja rozwojowi turystyki i rekreacji. Nad jeziorami Turawa, Otmuchów i Nyskiem powstały plaże, kąpieliska i przystanie żeglarskie, które latem przyciągają rzesze amatorów kąpieli słonecznych. Można tu również skorzystać z oferty sportów wodnych - windsurfingu, kajakarstwa i wędkarstwa.

Sporty wodne i wędkarstwo

Malownicze zbiorniki wodne Parku to prawdziwy raj dla wędkarzy - występuje tu wiele gatunków ryb, m.in. szczupak, okoń, płoć i leszcz. Sprzyjające warunki panują również do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu. Wypożyczalnie sprzętu wodnego funkcjonują nad jeziorami Turawa i Otmuchów. To znakomite miejsca do aktywnego wypoczynku w otoczeniu dzikiej przyrody.

Baza noclegowa i gastronomiczna

Wokół jezior i we wsiach na terenie Parku znajduje się dobrze rozwinięta baza turystyczna. Czekają tu na gości liczne ośrodki wypoczynkowe, gospodarstwa agroturystyczne, hotele, pensjonaty i kempingi o zróżnicowanym standardzie. Sporo jest również barów, restauracji i kawiarni serwujących regionalne specjały kuchni opolskiej. Można tu smacznie zjeść i komfortowo wypocząć po całym dniu aktywności na łonie natury.

Możliwości aktywnego wypoczynku na łonie natury

Nordic walking i trekking

Rozległe lasy i malownicze szlaki Parku stwarzają doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej. Coraz większą popularnością cieszą się wędrówki z kijkami nordic walking, które pozwalają aktywnie poznawać walory krajobrazowe tych terenów. Amatorzy dłuższych wypraw docenią liczne szlaki trekkingowe prowadzące przez najciekawsze zakątki Parku.

Jazda konna i rajdy rowerowe

Miłośnicy jazdy konnej i kolarstwa również znajdą tu coś dla siebie. Wytyczono wiele malowniczych tras i ścieżek pozwalających podziwiać piękno przyrody z siodła lub rowerowego siodełka. Organizowane są rajdy konne i rowerowe o różnym stopniu trudności. Można też indywidualnie wybrać się na wycieczkę po oznakowanych szlakach turystycznych.

Parki linowe i pole golfowe

W Parku nie brakuje również atrakcji dla amatorów mocnych wrażeń. Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Turawa Landek działa park linowy z trasami o różnym stopniu trudności. Z kolei miłośnicy golfa mogą skorzystać z profesjonalnego, 18-dołkowego pola golfowego w Kamieniu Śląskim otoczonego malowniczym drzewostanem sosnowym. To znakomite urozmaicenie aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Wydarzenia kulturalne i imprezy plenerowe

Festyny i jarmarki regionalne

W Parku Krajobrazowym Lasy Stobrawsko-Turawskie nie brakuje również atrakcji kulturalnych. Co roku odbywają się tu liczne festyny, jarmarki i inne imprezy plenerowe. Można wziąć udział w Dożynkach Powiatu Opolskiego, Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym czy Dniach Turawy. Podczas takich wydarzeń można posmakować regionalnych potraw, posłuchać zespołów ludowych i zakupić lokalne rękodzieło.

Koncerty i widowiska historyczne

W scenerii zamków i pałaców Parku organizowane są koncerty muzyki klasycznej i widowiska plenerowe o tematyce historycznej. Na dziedzińcu zamku w Mosznej co roku odbywa się Festiwal Kultur i Sztuk, łączący występy artystyczne z jarmarkiem i pokazami rzemiosła dawnego. W Operze Leśnej w Pokrzywnej wystawiane są spektakle operowe. To doskonała okazja, aby poznać historię i kulturę tych ziem.

Rajdy i zloty off-roadowe

Fani motoryzacji terenowej również znajdą coś dla siebie. W okolicach Turawy co roku organizowany jest zlot i rajd pojazdów off-roadowych. Uczestnicy mogą sprawdzić swoje umiejętności jazdy w trudnym terenie leśnym i popisać się możliwościami samochodów. Impreza cieszy się sporym zainteresowaniem fanów mocnych wrażeń. To dowód, że każdy znajdzie w tym Parku coś dla siebie i aktywnie spędzi czas na łonie przyrody.

Podsumowując, Park Krajobrazowy Lasy Stobrawsko-Turawskie to prawdziwa perła przyrodnicza i turystyczna Opolszczyz

Podsumowanie

Park Krajobrazowy Lasy Stobrawsko-Turawskie to wyjątkowe miejsce łączące walory przyrodnicze, kulturowe i rekreacyjne. Różnorodność szlaków turystycznych, atrakcji sportowych i kulturalnych sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezapomniane wrażenia zapewni bliski kontakt z dziką przyrodą, zabytkami oraz możliwość aktywnego wypoczynku. Niewątpliwą zaletą Parku jest również rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna. Przyciąga on turystów z całej Polski, a jego odwiedzenie to obowiązkowy punkt na mapie Opolszczyzny. Gorąco zachęcam do odkrycia uroków tej wyjątkowej krainy!

Najczęściej zadawane pytania

Park proponuje szeroką gamę atrakcji - od podziwiania przyrody, przez zwiedzanie zamków i pałaców, po aktywny wypoczynek nad jeziorami i w lasach.

Polecam szlaki piesze i rowerowe w Dolinie Małej Panwi i Dolinie Stobrawy. Warto też wybrać się na szlak zamków i pałaców.

Dobrą bazę noclegową oferują miejscowości położone nad jeziorami - Turawa, Otmuchów i Nysa. Warto wybrać kwaterę agroturystyczną lub pensjonat.

Co roku organizowane są festyny, jarmarki, koncerty i rajdy off-roadowe. Warto zaplanować wizytę w terminie takich wydarzeń.

Część atrakcji i infrastruktury jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przed przyjazdem warto sprawdzić dostępność interesujących miejsc.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
  3. Bielska scena kabaretowa: Krzysztof Daukszewicz w programie Sposób na przetrwanie w Chybiu
  4. Odkryj uroki wypoczynku nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim
  5. Ta wiadomość zmieni twoje życie: Niezwykła oferta w Kolejach Śląskich
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski

Hej, jestem Damian, i cieszę się, że możemy razem odkrywać uroki i tajemnice naszego pięknego Śląska. Tutaj na blogu skupiam się na tematyce regionalnej, ponieważ jestem dumny z naszych tradycji, historii i pięknych zakątków. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły