Odkryj uroki wycieczki do rezerwatu Segiet

Odkryj uroki wycieczki do rezerwatu Segiet
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski25.08.2023 | 8 min.

Rezerwat przyrody „Segiet” to wyjątkowe miejsce, które zachwyca pięknem krajobrazów i bogactwem flory i fauny. Ten malowniczy zakątek Borów Tucholskich skrywa wiele niezwykłych atrakcji i stanowi doskonałą propozycję na jednodniową wycieczkę lub kilkudniowy wypad za miasto. Wizyta w rezerwacie „Segiet” to świetna okazja do bliższego poznania przyrody regionu, podziwiania jej uroków oraz aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Zwiedzanie rezerwatu Segiet

Spacer ścieżką dydaktyczną

Jedną z najlepszych atrakcji rezerwatu jest przechadzka wytyczoną ścieżką dydaktyczną. Liczy ona 2,5 km długości i prowadzi przez różnorodne ekosystemy leśne. Na trasie znajdują się tablice informacyjne opisujące występujące tu rośliny i zwierzęta. Można tu podziwiać m.in. pomnikowe dęby i sosny, poznać gatunki runa leśnego, a przy odrobinie szczęścia dostrzec ciekawe okazy fauny. Spacer ścieżką dydaktyczną pozwala lepiej zrozumieć specyfikę i bogactwo tutejszych lasów.

Podziwianie roślin i zwierząt

Rezerwat „Segiet” obfituje w rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt. Rośnie tu wiele cennych drzew liściastych, m.in. dęby szypułkowe, klony, wiązy i lipy. Występują również stare drzewa iglaste, zwłaszcza sosny i świerki. Bogata jest też flora runa leśnego z takimi okazami jak widłaki, paprocie, borówki czy grzyby. Faunę reprezentują m.in. dziki, sarny, lisy, borsuki, kuny, a także liczne gatunki ptaków. Przy odrobinie szczęścia i cichej obserwacji można je dostrzec w ich naturalnym środowisku.

Fotografowanie pięknych widoków

Rezerwat „Segiet” to prawdziwa gratka dla miłośników fotografii przyrody. Mocno pofałdowany teren, urozmaicona rzeźba terenu i bogactwo barw tworzą tu malownicze widoki. Można fotografować drzewa o niezwykłych kształtach, szlaki wytyczone pośród zieleni, polany porośnięte kwiecistą łąką lub stawy i strumienie. Nie brakuje też podniosłych panoram roztaczających się z punktów i wież widokowych. Rezerwat stanowi inspirację do poszukiwania ciekawych ujęć i niezapomnianych fotografii.

Atrakcje na terenie rezerwatu

Obserwacja ptaków z wieży widokowej

Jedną z większych atrakcji rezerwatu jest obserwacja ptaków z 15-metrowej wieży widokowej. Można z niej dostrzec gniazdujące w okolicy gatunki, takie jak bocian czarny, kania czarna i ruda, jastrząb, puchacz czy dzięcioły. Wiosną i jesienią widać stąd przelotne ptaki, m.in. żurawie, gęsi, łabędzie i wiele gatunków siewkowych. Wieża widokowa pozwala podziwiać ptaki z bliska, nie niepokojąc ich swoją obecnością.

Spływ kajakowy rzeką Wdą

Przepływająca przez rezerwat rzeka Wda stanowi świetną okazję do spływu kajakowego. Płynąc wolno kajakiem, można podziwiać piękno nadrzecznych lasów, polan i łąk. Brzegi Wdy porastają wierzby, olchy, a miejscami rosną malownicze grupy drzew. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć wydry, bobry czy ptactwo wodne. Spływ kajakowy pozwala dotrzeć w trudno dostępne zakątki rezerwatu.

Wędrówka po lesie sosnowym

Jednym z ciekawszych ekosystemów rezerwatu jest las sosnowy porastający wydmy. Można go poznać wędrując wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Rośnie tu wiele starych, pomnikowych sosen o specyficznych, pofalowanych pniach. W runie występują wrzosy, borówki i liczne gatunki porostów. Przechadzka po lesie sosnowym pozwala zobaczyć fascynujący świat tych niezwykłych drzew.

Informacje praktyczne o wizycie

Godziny otwarcia i opłaty wstępu

Rezerwat „Segiet” jest ogólnodostępny przez cały rok. Nie pobiera się tu opłat za wstęp. Warto jednak pamiętać, że obowiązuje tu zakaz wjazdu samochodami. Najlepiej poruszać się pieszo lub rowerem, korzystając z licznych szlaków i ścieżek. Rezerwat można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.

Wypożyczalnie sprzętu turystycznego

Aby w pełni zagłębić się w uroki rezerwatu „Segiet”, warto wypożyczyć odpowiedni sprzęt. W pobliskich miejscowościach działają wypożyczalnie rowerów, kajaków i quadów, dzięki którym można swobodnie przemieszczać się po rezerwacie. Są tu też punkty z namiotami, śpiworami i kijkami do nordic walking, przydatnymi na wielodniowe wycieczki. Wypożyczenie sprzętu ułatwi aktywne poznawanie rezerwatu.

Restauracje i miejsca noclegowe

W okolicznych wsiach i miasteczkach znajdują się restauracje serwujące regionalne dania oraz miejsca noclegowe. Można tu skosztować m.in. świeżych ryb z lokalnych hodowli czy dziczyzny z tutejszych lasów. Do wyboru są hotele, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne, w których warto się zatrzymać na dłużej. Rezerwat „Segiet” to doskonała baza wypadowa na wielodniową wycieczkę.

Możliwości aktywnego wypoczynku

Odkryj uroki wycieczki do rezerwatu Segiet

Jazda na rowerze po okolicy

Okolice rezerwatu „Segiet” zachęcają do wycieczek rowerowych. Wytyczono tu liczne szlaki i ścieżki rowerowe o zróżnicowanym poziomie trudności. Można wybrać spacerową przejażdżkę brzegiem Wdy lub bardziej wymagającą trasę po pagórkach i lasach. Rowerem dotrzeć można nad jeziora, wysokie wydmy, a nawet zabytki i ciekawe miejsca w okolicznych wsiach. Rower pozwala w pełni aktywnie poznać uroki tej okolicy.

Wędkowanie nad jeziorem Ostrowite

Rezerwat „Segiet” leży w sąsiedztwie jeziora Ostrowite, które stanowi doskonałe łowisko dla wędkarzy. Żyją tu takie ryby jak szczupak, lin, karp, płoć i okoń. Można łowić z brzegu lub wynająć łódkę. Jezioro ma bardzo malownicze położenie, otoczone lasem sosnowym. Spędzenie wolnego czasu nad wodą z wędką to idealny sposób, aby odpocząć na łonie natury.

Rozbicie namiotu na polu biwakowym

Na terenie rezerwatu znajduje się pole biwakowe, na którym można rozbić własny namiot. To doskonała baza wypadowa na wielodniowe zwiedzanie okolicy. Dodatkową atrakcją jest możliwość rozpalenia ogniska. Nocleg pod gołym niebem pozwoli jeszcze bliżej poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca. Obserwacja wschodu słońca z namiotu na łonie natury na długo pozostanie w pamięci.

Atrakcje w pobliskich miejscowościach

Zamek krzyżacki w Gniewie

Niedaleko od rezerwatu „Segiet” leży miasto Gniew ze średniowiecznym zamkiem krzyżackim. Można zwiedzić tu odrestaurowane komnaty, kaplicę, wieżę i mury obronne. Na dziedzińcu odbywają się pokazy rycerskie i inscenizacje historyczne. Zamek stanowi interesujące uzupełnienie wycieczki w okolicę rezerwatu.

Muzeum Wisły w Tczewie

Warto również odwiedzić położone nad Wisłą Tczew ze wspaniałym Muzeum Wisły. Zgromadzono tu bogate eksponaty związane z żeglugą, szkutnictwem i historia rzeki. W muzeum można podziwiać m.in. modele dawnych statków i promów oraz urządzenia nawigacyjne. To świetne miejsce, aby poznać historię i znaczenie Wisły.

Latarnia morska w Rozewiu

Z rezerwatu „Segiet” niedaleko jest również na Półwysep Helski, gdzie warto zobaczyć XIX-wieczną latarnię morską w Rozewiu. Można wejść na jej szczyt i podziwiać rozległą panoramę Zatoki Gdańskiej i Mierzei Helskiej. W pobliżu znajduje się również cmentarz jeńców obozu Stutthof. Latarnia jest interesującym punktem na mapie regionu.

Rezerwat przyrody „Segiet” to miejsce, które zachwyca bogactwem fauny i flory, malowniczymi krajobrazami i możliwościami aktywnego wypoczynku. Jego bliskie sąsiedztwo z jeziorem Ostrowite, rzeką Wdą i ciekawymi atrakcjami turystycznymi sprawia, że jest doskonałą bazą wypadową na wycieczkę w Borach Tucholskich. Z pewnością warto tu przyjechać, aby poznać uroki tego wyjątkowego zakątka natury.

Podsumowanie

Rezerwat przyrody "Segiet" to prawdziwa perła Borów Tucholskich, oferująca wiele możliwości aktywnego wypoczynku i kontaktu z dziką przyrodą. Zarówno miłośnicy przyrody, fotograficy, rowerzyści, kajakarze, wędkarze jak i amatorzy zwiedzania znajdą tu coś dla siebie. Bogactwo szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych i kajakowych pozwala na swobodne przemierzanie malowniczych zakątków rezerwatu. Warto połączyć wizytę z wycieczką do pobliskich atrakcji turystycznych takich jak zamek w Gniewie czy Muzeum Wisły w Tczewie. Rezerwat Segiet to miejsce, które na długo pozostanie w pamięci i zachęci do ponownych odwiedzin.

Najczęściej zadawane pytania

W rezerwacie znajduje się ścieżka dydaktyczna, wieża widokowa do obserwacji ptaków, szlaki turystyczne, pole biwakowe oraz przepływa rzeka Wda, którą można spłynąć kajakiem.

W rezerwacie występują m.in. sarny, dziki, lisy, kuny, borsuki oraz wiele gatunków ptaków np. bocian czarny, kania czarna i ruda, jastrząb i puchacz.

Nie, wstęp do rezerwatu jest bezpłatny przez cały rok. Obowiązuje tu jedynie zakaz wjazdu samochodami.

Sprzęt turystyczny taki jak rowery, kajaki i namioty można wypożyczyć w okolicznych miejscowościach i wsiach leżących niedaleko rezerwatu.

W pobliżu rezerwatu warto zwiedzić zamek krzyżacki w Gniewie, Muzeum Wisły w Tczewie oraz latarnię morską w Rozewiu na Półwyspie Helskim.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej: Ciekawe atrakcje, Praktyczne wskazówki, i Najlepsze Trasy
  2. Niezwykły redyk na Buczu - niesamowite zdjęcia z Górek Wielkich
  3. Bielska scena kabaretowa: Krzysztof Daukszewicz w programie Sposób na przetrwanie w Chybiu
  4. Odkryj uroki wypoczynku nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim
  5. Ta wiadomość zmieni twoje życie: Niezwykła oferta w Kolejach Śląskich
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Damian zakrzewski
Damian zakrzewski

Hej, jestem Damian, i cieszę się, że możemy razem odkrywać uroki i tajemnice naszego pięknego Śląska. Tutaj na blogu skupiam się na tematyce regionalnej, ponieważ jestem dumny z naszych tradycji, historii i pięknych zakątków. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły